Piątek, 20 maja 2022. Imieniny Bazylego, Bernardyna, Krystyny

Dobiegła końca realizacja projektu „SIŁA WSPARCIA”

2020-04-01 11:00:00 (ost. akt: 2020-04-01 09:00:52)

Autor zdjęcia: CSE "Światowid"

W marcu 2020 r.Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elbląguzakończyłorealizacjęmiędzynarodowego projektu pn. „SIŁA WSPARCIA / STRENGTH OF SUPPORT” w ramach programu Erasmus+. Głównym celem przedsięwzięcia – adresowanego do kadry niezawodowej edukacji dorosłych – była wymiana i zebranie dobrych praktyk związanych z poprawą funkcjonowania osób z niepełnosprawnościami w społeczeństwie poprzez wypracowanie skutecznych metod komunikowania się i arteterapii.

- Projekt realizowaliśmy przez osiemnaście miesięcy, od października 2018 roku, a do współpracy zaprosiliśmy trzech partnerów z zagranicy:Litwy, Finlandii i Słowacji – informuje Teresa Miłoszewska, pomysłodawczyni i koordynatorka projektu. –Nasi partnerzy byli przedstawicielami różnych placówek i instytucji, ale wspólnym mianownikiem dla nas wszystkich była praca na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Razem szukaliśmy pomysłów i dobrych praktyk, dzięki którym świat może być dostępny nam wszystkim.

Partnerami w projekcie byli: BĮ neįgaliųjųcentras „Klaipėdoslakštutė” z Litwy, ośrodek dla osób niepełnosprawnych mający bogate doświadczenie w zastosowaniu metod terapii artystycznej, fińskie stowarzyszenie Kynnysry (The Threshold Association), działające na rzecz równych praw dla osób niepełnosprawnych,oraz Mestskedivadlo - Divadlo z Pasaze- jedyny słowacki teatr miejski współpracujący z osobami niepełnosprawnymi umysłowo. Międzynarodowy team Siły Wsparcia tworzyła kadra na co dzień pracująca z osobami z różnymi formami niepełnosprawności -pedagodzy, terapeuci i wolontariusze.

Realizacja projektu rozpoczęła się od spotkania wszystkich partnerów. Zorganizowano jew listopadzie 2018 r. w siedzibie lidera projektu - w CSE „Światowid” w Elblągu, aby omówićkwestie organizacyjne.

Kolejnym wspólnym działaniembyło szkolenie w Turku w Finlandiiw marcu 2019 r., będące okazją dozapoznania się z zasadami funkcjonowania fińskich organizacji zajmujących się pracą z osobami niepełnosprawnymi.

W czerwcu 2019 r. wszyscy partnerzy uczestniczyli w szkoleniu na Litwie z zakresu alternatywnych metod komunikowania się zorganizowanym przez „Klaipėdoslakštutė”.Podczas pobytu w Kłajpedzie prezentowane były ciekawe metody pracy stosowane przez litewskich specjalistów w różnego rodzaju placówkach i organizacjach pracujących na co dzień z osobami z niepełnosprawnościami. Szczególnym zainteresowaniem uczestników cieszyły się praktyczne warsztaty wykorzystujące metody pracy terapeutycznej ze wsparciem psów (kynoterapia) oraz delfinów.Gospodarzem kolejnego międzynarodowego spotkania projektowego byli Słowacy, którzy zorganizowali szkolenie w Bańskiej Bystrzycy. Jego tematem przewodnim były techniki teatroterapii w pracy z osobami z różnymi formami niepełnosprawności, a ponadto odbyły się warsztaty teatralne, wokalne z udziałem wyjątkowych aktorów, dyskusje w różnych językach.

Ostatnie spotkanie partnerów odbyło się w listopadzie ubiegłego roku w Elblągu. W pracowniach artystycznych CSE „Światowid” odbyły się interesujące warsztaty prowadzone przez polskich, ale też fińskich specjalistów. Ciekawe warsztaty muzyczne z Anią Brodą, improwizacja przez ruch pod kierunkiem Kasi Gilgenast, rękodzielnicze, plastyczne prowadzone przez instruktorów CSE „Światowid”, capoeira pod kierunkiem fińskich specjalistów – to tylko niektóre z działań, które miały miejsce w Elblągu.Uczestnicy zostali zaproszeni na warsztaty tworzenia teatru cieni w filii Biblioteki Elbląskiej „Cyberiada”, a ponadto wspólnie z uczestnikami Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu „Tacy Sami” wykonali prace w technice witrażu oraz rękodzielnicze. Odbyła się także wizyta studyjna w „Domu pod cisem”, podczas której prezentowane były m.in. metody pracy z osobami wykluczonymi.Istotnym punktem programu pobytu specjalistów z Finlandii, Litwy i Słowacji był udział w prezentacjach artystycznych Międzynarodowych Spotkań Artystycznych.

Ważnym elementem projektu były działania lokalne pomiędzy mobilnościami,różnego rodzaju warsztatydla osób z niepełnosprawnościami, organizowane w Światowidzie: w marcu ubiegłego roku odbyły się warsztaty rękodzielnicze, w maju -tkackie, a w czerwcu warsztaty z techniki sgraffito. Z kolei w lutym tego roku tworzonoterapeutyczne kolaże.

W projekcie przewidziano również szkolenia dla instruktorów, terapeutów oraz opiekunów. W marcu 2019 r. odbyły się warsztaty teatroterapii, poprowadzone według autorskiego scenariusza przez MonikęKazimierczyk (dramatoterapeuta), DariuszaWychudzkiego(muzykoterapeuta) oraz aktorów Teatru „Przebudzeni”.Miesiąc później przeprowadzono warsztaty kreatywnego malowania, a w listopadzie - warsztaty pn. „Ciało, które wie". Wyjątkowym wydarzeniem był czerwcowy wyjazd edukacyjny, połączony z udziałem w przeglądzie teatralnym spektakli tworzonych wspólnie przez osoby niepełnosprawne intelektualnie i osoby pełnosprawne. „Świat Mało Znany”, bo o tej imprezie jest mowa, odbywa sięcyklicznie od ponad 20 lat, promując osiągnięcia artystyczne osób z niepełnosprawnością intelektualną z różnych stron Polski i Europy.

Szereg działań lokalnych odbyło się podczas trwania projektu również w krajach partnerskich.Już po zakończeniu realizacji działań projektowych wszystkie organizacje i instytucje partnerskie będą upowszechniać rezultaty projektu, dzielić się wiedzą i doświadczeniem w pracy z osobami z niepełnosprawnościami.
Więcej informacji można znaleźć na stronie CSE "Światowid" w Elblągu - www.swiatowid.elblag.pl oraz facebook.com/projectstregthofsupport.

Projekt „Siła Wsparcia / Strength of Support” jest realizowany przy wsparciu Programu Unii Europejskiej Erasmus+
Edukacja Dorosłych, Akcja 2 - Partnerstwa strategiczne.
Współpraca na rzecz innowacji i dobrych praktyk.


KOMUNIKAT: Zwroty należności za bilety tymczasowo wstrzymane

https://m.wm.pl/2020/04/orig/komunikat-kasa-swiatowid-620204.jpg

Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu informuje, że wszystkie osoby, które są zainteresowane otrzymaniem zwrotu zakupionych biletów – zarówno gotówką, jak i elektronicznie – będą mógłby skorzystać z takiej możliwości dopiero wtedy, kiedy Centrum powróci do normalnego funkcjonowania. O otwarciu naszej instytucji będziemy informować w osobnych komunikatach.


CSE Światowid

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB