Niedziela, 19 września 2021. Imieniny Januarego, Konstancji, Leopolda

Motocykliści niszczą leśne drogi i płoszą zwierzęta

2020-04-07 21:00:00 (ost. akt: 2020-04-07 20:48:44)

Autor zdjęcia: Nadleśnictwo Elbląg

W minioną niedziele 05.03.2020 r., w godzinach popołudniowych, Straż Leśna Nadleśnictwa Elbląg zatrzymała 3 osoby jeżdżące po lesie motorami terenowymi typu Cross.

Uchwycenie motocyklistów nielegalnie poruszających się po lesie, było możliwe dzięki wykorzystaniu przez straż leśną foto pułapek porozstawianych w różnych miejscach, w lesie oraz dzięki bardzo dobrej znajomości lasu. Łamiących przepisy motocyklistów zatrzymano w okolicy Tolkmicka przy Świętym Kamieniu i ukarano. Sami sprawcy nie ukrywali zaskoczenia.

W lasach Nadleśnictwa Elbląg obserwujemy co jakiś czas motocyklistów, rozjeżdżających ścieżki i drogi leśne ale także jeżdżących poza drogami leśnymi, niszczących roślinność i glebę leśną. Często motocykliści poruszają się także w obszarach chronionych, takich jak rezerwaty przyrody, czy ostoje zwierzyny, do których również jest zakaz wstępu.

Przypominamy, że zgodnie z Ustawą o lasach, do lasu można wjechać pojazdem silnikowym jedynie drogami publicznymi, natomiast drogami leśnymi jest dozwolony tylko wtedy, gdy są one oznakowane drogowskazami dopuszczającymi ruch po tych drogach. Za wjazd do lasu grozi mandat karny lub grzywna do 5 000 zł nałożona przez sąd.

Zatrzymani motocykliści zachowali się wyjątkowo nieodpowiedzialnie. Nie zastosowali się do rządowych wytycznych związanych z wprowadzonym stanem epidemii, złamali obowiązujący aktualnie zakaz wstępu do lasów oraz zakaz poruszania się po lesie pojazdem silnikowym.

Osoby urządzające nielegalne przejazdy motocyklami płoszą zwierzęta stanowiąc dla nich duże zagrożenie. Okres wiosenny to czas gdy zwierzęta potrzebują więcej spokoju gdyż przystępują do rozrodu. Motocykliści stanowią zagrożenie również dla turystów korzystających ze szlaków. Obserwujemy na niektórych odcinkach szlaków np. na czerwonym szlaku Kopernikowskim pomiędzy Łęczem, a Pruchnikiem i w wielu innych lokalizacjach, poniszczone ścieżki i drogi leśne. W takich miejscach po odsłonięciu gleby lub uszkodzeniu drogi uruchomiona następuje erozja wodna, która w konsekwencji powoduje trudne do odwrócenia szkody.

Nadleśnictwo Elbląg

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Kruk #2902098 | 37.47.*.* 7 kwi 2020 22:33

    Piszecie o dupkach nie o motocyklistach Motocykliści powinni mieć olej w silniku I w głowie Im gdzieś brakuje Jakby ktoś sie zagotował po komentarzu moim To tylko powiem ja jestem motocyklistą.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz