Czwartek, 18 sierpnia 2022. imieniny: Bogusława, Bronisława, Ilony

Elbląski MDK wie, jak urozmaicić czas dzieciom i młodzieży

2020-04-11 13:30:00 (ost. akt: 2020-04-13 13:29:04)

Autor zdjęcia: MDK Elbląg

Zamknięte szkoły, kina, instytucje kulturalne… Ten czas jest trudny dla każdego, a przede wszystkim dla pozbawionych kontaktu z rówieśnikami dzieci i młodzieży. Z pomocą w odczarowaniu niełatwych chwil przychodzi Młodzieżowy Dom Kultury w Elblągu.

Zgodnie z decyzją Ministra Edukacji Narodowej, 12 marca MDK musiał zawiesić prowadzenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Na szczęście nauczyciele przenieśli swoje działania do świata wirtualnego i w ten sposób urozmaicają czas przymusowo spędzany w domu. Prowadzą wirtualne zajęcia dla wychowanków MDK, jak również wychodzą naprzeciw dzieciom i młodzieży, które nie są uczestnikami zajęć w placówce. Organizują quizy i konkursy artystyczne. Szansa na współzawodnictwo online pojawiła się wraz z ogłoszonym 25 marca internetowym konkursem ,,Talent Show’’. Uczestnicy przesyłają filmiki, zdjęcia prezentujące ich różnorodne talenty. W tym konkursie można wziąć udział, aż do ponownego otwarcia szkół. Nagrody zostaną przyznane w dwóch kategoriach: publiczności — za największą liczbę polubień oraz jury, złożonego z wychowawców Młodzieżowego Domu Kultury. W związku ze zbliżającą się Wielkanocą młodzi artyści pochwalili się własnoręcznie wykonanymi ozdobami świątecznymi. Informacje o wszystkich konkursach możecie znaleźć na stronie MDK.

Obrazek w tresci

Możliwość zaprezentowania swoich zdolności to nie jedyne, co oferują nauczyciele. Pomagają też zdobyć dzieciom i młodzieży nowe kompetencje lub rozwinąć kiełkujące talenty. Jakiś czas temu na stronie MDK w Elblągu pojawiła się między innymi pierwsza część zdalnych warsztatów gitarowych oraz lekcje gry na instrumentach dętych.

Seria Akademia Kultury zaznajamia najmłodszych z dobrymi manierami, a specjalnie przygotowane łamigłówki wspierają efektywną naukę i rozwijają logiczne myślenie („Kącik technik efektywnego uczenia się”). Nauczyciele, czynnie występujący na scenie, dzielą się swoją wiedzą, m.in. opowiadając o tym, w jaki sposób radzić sobie ze stresem podczas koncertów i wystąpień publicznych.

Jak się okazuje, wprowadzone ograniczenia nie stoją na przeszkodzie w prowadzeniu edukacji tanecznej. Do dyspozycji wszystkich zainteresowanych są materiały dotyczące tańców nowoczesnych „street dance”, jak również tańców ludowych — krakowiaka czy poloneza.

— Trwa konkurs „Wielkanocna ozdoba”, który jak sama nazwa wskazuje zachęca dzieci do własnoręcznego wykonywania ozdób wielkanocnych. Prace można wysyłać do 15 kwietnia. Kolejny konkurs będzie służył doskonaleniu dykcji i sztuki wysławiania się — zapowiada Marcin Mongiałło, prowadzący warsztaty dziennikarskie w MDK w Elblągu. — Wkrótce pojawi się także konkurs związany z ciekawą techniką tworzenia komiksów. Do udziału zapraszamy wszystkich uczniów szkół podstawowych, średnich i wyższych z Elbląga i okolic. Dla zwycięzców przewidziane są oczywiście nagrody. Po wznowieniu zajęć w placówkach oświatowych zapraszamy serdecznie na zajęcia do Młodzieżowego Domu Kultury — dodaje.

Pod adresem grafikaianimacjamdkelblag@gmail.com nauczyciele wspierają i odpowiadają na pytania, umieszczają materiały praktyczne dla osób chętnych do skorzystania z programów:
- do rysowania krita.org
- do tworzenia animacji opentoonz oraz animaker
- do robienia storybordów oraz komiksów storyboardthat.com

Mamy także dobrą informację dla wszystkich fanów grupy wokalnej Elbląskie Diamenty, działającej w ramach MDK w Elblągu. Dziewczyny cały czas intensywnie ćwiczą pod kierunkiem swoich nauczycieli. Korzystając z platform zdalnej komunikacji, przygotowują nowy program artystyczny. Nie mogą się doczekać, kiedy będą mogły z radością i entuzjazmem zaprezentować go szerszej publiczności podczas występu na żywo.

Obrazek w tresci

kk/mdk


Czytaj e-wydanie
Dziennik Elbląski zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl