Sobota, 10 czerwca 2023. imieniny: Bogumiła, Diany, Małgorzaty

Nauka on-line nie dla seniora

2020-05-01 15:37:20 (ost. akt: 2020-05-01 21:45:56)
Elbląscy studenci podczas zajęć przed epidemią

Elbląscy studenci podczas zajęć przed epidemią

Autor zdjęcia: Fot. archiw. UTWION w Elblągu

Już w marcu rząd polski zamknął wszystkie placówki edukacyjne. Dzieci i młodzież zaczęto powoli wdrażać się w system nauki zdalnej. Zupełnie inaczej natomiast sprawa wygląda w Uniwersytetach III Wieku. Praktycznie wszystkie tego typu placówki musiały zawiesić zajęcia do odwołania.

Seniorzy, którzy do tej pory uczęszczali na zajęcia i brali udział w wielu kółkach zainteresowań, z dnia na dzień zostali zamknięci w domach. Jako grupa najbardziej narażona na zakażenie nie powinni bowiem w ogóle wychodzić na zewnątrz. Często bardzo aktywne osoby musiały sobie poradzić z brakiem ruchu, a nawet uporać się z samotnością. Czy uniwersytety pomagają swoim studentom? Jak wygląda kontakt z nimi w dobie epidemii?

W Elblągu Uniwersytet Trzeciego Wieku i Osób Niepełnosprawnych zawiesił zajęcia i wykłady. Na chwilę obecną do maja, a co będzie dalej, nie wiadomo. – Ratujemy się innymi sposobami. Mamy uruchomiony facebook i stronę internetową, gdzie podajemy różne informacje, ciekawostki dla słuchaczy, które traktujemy jako zastępstwo za wykłady – mówi Iwona Orężak, dyrektor Uniwersytetu III Wieku i Osób Niepełnosprawnych w Elblągu.

Elbląscy studenci najbardziej tęsknią za kolegami i koleżankami z uniwersytetu. - Studenci najbardziej ubolewają nad tym, że nie mają ze sobą takich kontaktów bezpośrednich, bo to też o to chodzi, żeby mieć ten kontakt z rówieśnikami czy podczas wykładów, czy podczas sekcji – dodaje Iwona Orężak. - Niestety do odwołania jest to wszystko zawieszone. Mamy ze studentami kontakty telefoniczne, biuro też pracuje zdalnie.

Większość uniwersytetów trzeciego wieku nie zdecydowała się na naukę zdalną. - My myśleliśmy o tym, żeby rozpocząć naukę zdalną, ale niestety przerastają nas koszty takiego przedsięwzięcia – dodaje Iwona Orężak z Elbląga. - Poza tym nie wszyscy studenci są w stanie pracować zdalnie, zwyczajnie nie mają takich umiejętności komputerowych.


Elbląscy studenci podczas zajęć przed epidemią

Zajęcia zawieszono nie tylko w Elblągu. Również w Olsztynie czy w Ełku wykłady się nie odbywają. - Na chwilę obecną w naszym uniwersytecie nic się nie dzieje, wszystko jest zawieszone, studenci siedzą w domach pozamykani, tak jak zresztą wszyscy – mówi Lidia Lejszo, prezes Jarockiej Akademii Trzeciego Wieku w Olsztynie. - Mamy ze sobą kontakty telefoniczne.

- Wszystkie wykłady i wszystkie zajęcia zorganizowane mamy w tej chwili zawieszone do odwołania – opowiada Aldona Bagińska, prezes Akademii Trzeciego Wieku przy Miejskim Ośrodku Kultury w Olsztynie. - Kontaktujemy się przez stronę internetową, maila i facebooka. To właśnie na facebooku zamieszczamy ważne dla nas informacje, takie jak choćby ćwiczenia. W związku z tym, że jesteśmy w grupie największego ryzyka, nie wychodzimy z mieszkań.

- My trzy dni przed ogłoszeniem przez premiera stanu epidemii zawiesiliśmy wykłady – dodaje Danuta Krzywosz, prezes Uniwersytet III Wieku przy UWM. - W tej chwili zajęcia są odwołane aż do końca roku akademickiego. Mieliśmy dwa razy w tygodniu wykłady w Kortowie. Odbywały się także różne koła zainteresowań, języki, kursy komputerowe, chóry, kółka teatralne, baseny, wszystko to zostało zawieszone. Co dalej? Później są wakacje. A czy wznowimy i jak wznowimy działalność od 1 października wszystko będzie zależało od tego jaka będzie sytuacja w kraju.

W Ełku natomiast powoli wprowadzono rozwiązania, które pomogły przy lepszej organizacji pracy. - Teraz już trochę udało nam się zorganizować – mówi Mirosław Minkiewicz, wiceprezes Ełckiego Uniwersytetu III Wieku. - Mamy zamkniętą stronę na facebooku, tam odbywają się zajęcia, które w głównej mierze polegają na oglądaniu. Mamy tam na przykład 4 grupy zaawansowania języka angielskiego. Mamy też taki cykl wykładów śladami Mozarta, Beetovena i innych kompozytorów. Poza tym zajęcia mamy zawieszone.

K


Czytaj e-wydanie
Dziennik Elbląski zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl