Poniedziałek, 29 maja 2023. imieniny: Benity, Maksymiliana, Teodozji

Darmowe testy dla osób w kwarantannie

2020-05-12 12:00:00 (ost. akt: 2020-05-12 08:11:19)

Autor zdjęcia: na

W województwie warmińsko-mazurskim jest obecnie 18 punktów pobrań wymazów od pacjentów przebywających w kwarantannie. Pacjenci przebywający w kwarantannie otrzymali już pierwsze smsy zapraszające do wykonania badania w punktach wymazowych.

Pacjenci przebywający w kwarantannie otrzymali już pierwsze smsy zapraszające
do wykonania badania w punktach wymazowych dostępnych na Warmii i Mazurach.

W naszym regionie mamy 18 takich punktów pobrań w kierunku COVID-19. Narodowy Fundusz Zdrowia zapłaci szpitalom za każdy pobrany wymaz 21 zł. Dodatkowo sfinansuje każdy dzień gotowości mobilnego punktu pobrań kwotą 300 zł.

W całym woj. warmińsko-mazurskim działa już 18 punktów pobrań wymazów od pacjentów przebywających w kwarantannie. Punkty pozostają w gotowości we wszystkie dni tygodnia nie mniej niż dwie godziny dziennie. Punkty znajdują się między innymi w Olsztynie, Elblągu, Dziadowie, Biskupcu, Bartoszycach, Nidzicy i Iławie.

W woj. warmińsko-mazurskim aktualnie przebywa w kwarantannie ponad 2600 osób.

Każda osoba przebywająca w kwarantannie, w 11 dniu jej odbywania, otrzymuje sms informujący o możliwości zgłoszenia się do punktu pobrań wymazów pod kątem zarażenia koronawirusem celem wykonania badania w kierunku COVID-19. Badanie jest zalecane, ale dobrowolne.

Sms ma następujące brzmienie:
W 12 dniu kwarantanny zrób bezpłatny test na koronawirusa. Adresy punktów pobrań uzyskasz na pacjent.gov.pl lub dzwoniąc pod nr 800 190 590. Ministerstwo Zdrowia.

Osoba ta powinna w 12 dniu kwarantanny udać się własnym samochodem do wybranego przez siebie punktu. Pacjent udający się na badanie powinien posiadać przy sobie dokument z numerem PESEL.

Punkty są tak rozmieszczone w województwie, by każdy pacjent przebywający w kwarantannie z powodu podejrzenia zakażenia koronawirusem mógł wykonać badanie najbliżej swojego miejsca zamieszkania. Wykaz punktów pobrań – adresy i telefony – dostępny jest na stronie pacjent.gov.pl.

Za stronę organizacyjną punktów pobrań odpowiadają placówki medyczne. W przypadku większości szpitali są to wydzielone pomieszczenia, np. przy Izbach Przyjęć, a jeszcze innych specjalnie wyznaczone stanowiska przed szpitalami - gdzie wymaz może zostać pobrany od pacjenta przez personel medyczny.


Czytaj e-wydanie
Dziennik Elbląski zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl