Uwaga na szerszenie przy czerwonym szlaku w Bażantarnii!

2020-05-15 14:00:00(ost. akt: 2020-05-15 12:59:37)

Autor zdjęcia: Nadleśnictwo Elbląg

Uwaga szerszenie na czerwonym szlaku kopernikowskim, na odcinku między wiatą Parasol a Dąbrową. Przy jednym z drzew w lesie szerszenie założyły gniazdo. Prosimy o ostrożność! W związku z tym, że czerwony szlak Kopernikowski, to szlak ponad regionalny, oraz w związku z tym, że to najczęściej wykorzystywany przez Elblążan szlak pieszy, lokalizacja gniazda została oznaczona w terenie. Jednocześnie informujemy, że szlak pozostaje otwarty.
Szerszenie z natury są mało agresywne i nie stanowią zagrożenia jeśli nie są niepokojone. Należy pamiętać, że gdy trafimy na gniazdo szerszeni w lesie, należy oddalić się od niego, aby nie niepokoić owadów, zaniepokojone potrafią bronić swojego gniazda. Natomiast przy spotkaniu z szerszeniem nie można wykonywać energicznych ruchów, machać rękami i zachowywać się nerwowo.

Wybierając się do lasu, róbmy to z głową i pamiętajmy, że w lesie panują prawa przyrody. W lesie możemy być świadkami różnych sytuacji np.: możemy spotkać lochę czy klępę wychowująca młode, możemy też spotkać żmiję zygzakowatą, młode zwierzęta poznające świat, natrafić na gniazdo szerszenie, os lub pszczół, w większości przypadków należy wycofać się, czasem nawet zawrócić. Nie narażajmy zwierząt i siebie na niebezpieczeństwo.

Do lasu idziemy na własną odpowiedzialność, nie planujmy wyjścia w trakcie lub niedługo po burzy czy wichurze, po takich intensywnych zjawiskach pogodowych, w lesie mogą być poprzewracane drzewa lub zwisające gałęzie. Gdy idziemy do las najlepiej jest mieć na sobie dobre, mocne buty, (nie ubierajmy do lasu sandałów), długi rękaw i długie nogawki w spodniach, zabezpieczy to nas przed kleszczami czy komarami. Dobrze też jest wcześniej zaplanować drogę i mieć przy sobie mapę, która pomoże nam odnaleźć drogę, jeśli skręcimy w niewłaściwą ścieżkę. Dobrze tez jest mieć naładowany telefon, cos do jedzenia i bidon lub termos z piciem oraz przed wyjściem poinformować kogoś bliskiego dokąd planujemy wyjść.

Leśnicy w Lasach Państwowych, także w Nadleśnictwie Elbląg co roku przed sezonem turystycznym przygotowują szlaki w lesie. Wykonujemy przeglądy szlaków i w razie potrzeby usuwamy niebezpieczne i zagrażające turystom drzewa, odnawiamy także małą infrastrukturę, jak wiaty, ławki, stoły itp.

Zanim wyjdziemy do lasu dobrze to przemyślmy, wtedy nie zrobimy sobie krzywdy, ani nie spowodujemy zagrożenia względem zwierząt, dla których to właśnie las jest domem.

Jan Piotrowski, Nadleśnictwo Elbląg


Czytaj e-wydanie
Dziennik Elbląski zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl