Sobota, 19 czerwca 2021. Imieniny Gerwazego, Protazego, Sylwii

Super Sołtysi 2020 nagrodzeni! [ZDJĘCIA]

2020-05-22 19:00:00 (ost. akt: 2020-05-22 17:45:02)

Autor zdjęcia: archiwum DE

W piątek (22.05) spotkaliśmy się w biurze senatora Jerzego Wcisły z laureatami plebiscytu na Super Sołtysa 2020. Zwycięzcy, którzy cieszą się ogromnym zaufaniem mieszkańców swoich wsi, zostali nagrodzeni pamiątkowymi statuetkami i dyplomami.

W związku z tym, że epidemia pokrzyżowała nasze plany i nie mogliśmy zorganizować uroczystej gali w Olsztynie, spotkaliśmy się w elbląskim biurze senatora Jerzego Wcisły. Naszymi gośćmi byli pani sołtys wsi Pakosze – Edyta Wróblewska, która zajęła pierwsze miejsce w powiecie braniewskim, Jerzy Stanecki – sołtys wsi Sierpin, który zajął pierwsze miejsce w plebiscycie w powiecie elbląskim oraz Łukasz Kulesza, sołtys Milejewa, zdobywca trzeciego miejsca. Niestety nie mogło być z nami Adama Becmerowicza z Karczowisk Górnych – zdobywcy tytułu Srebrnego Sołtysa Powiatu Elbląskiego oraz pań Katarzyny Praszkiewicz ze wsi Rodowo i Beaty Pleczkowskiej ze wsi Zagaje – zdobywczyń kolejno tytułu Srebrnego i Brązowego Sołtysa Powiatu Braniewskiego.


Od lat jestem związany z tą nagrodą i z Dziennikiem Elbląskim – zaczął senator Jerzy Wcisła. – Zawsze odwołuję się do tego, że sam pochodzę ze wsi, z rodziny sołeckiej. Mój dziadek był sołtysem zaraz po wojnie – wspominał. – Gratuluję wam uznania wśród sąsiadów, bo zdobycie go jest zwykle bardzo trudne. Życzę wam wytrwałości i satysfakcji w waszej trudnej, sołeckiej pracy – mówił pan senator. Jerzy Wcisła, zapytany o to, dlaczego powinniśmy darzyć naszych sołtysów szczególnym szacunkiem, powiedział: – Myślę, że sołtysi są doceniani najbardziej przez społeczność, w której funkcjonują, a sąsiedzi to bardzo surowi weryfikatorzy. Z mojego punktu widzenia, sołtys jest organem samorządności, który jest najbliżej obywateli. Sołtys jest pierwszym przekazicielem tego, co ludzie myślą i czego potrzebują. To na ich pracy powinny opierać się dalsze organy władzy i samorządy. Nie ma władzy bliższej obywatelom niż sołtys, dlatego moim zdaniem ta funkcja jest tak ważna – spuentował.

Zdobywczyni tytułu Super Sołtysa Powiatu Braniewskiego, Edyta Wróblewska ze wsi Pakosze, uważa, że to nie tylko jej sukces, a całego sołectwa. – To zasługa tego, co robimy we wsi, jak o nią dbamy i ile z siebie dajemy – mówiła. Czym kieruje się, pełniąc funkcję sołtysa? – Szczerość, uczciwość i normalność – to jest najważniejsze. Liczy się też empatia, bo trzeba dostrzegać to, co często jest ukryte. Nie każdy człowiek powie wprost, że potrzebuje pomocy. Należy mieć oczy szeroko otwarte i patrzeć dookoła, czy ktoś akurat nie jest w potrzebie – zauważa pani Edyta.

Jerzy Stanecki, Super Sołtys Powiatu Elbląskiego, zapytany o to, za co jego zdaniem został doceniony, odpowiada: – Według mojej oceny prawdopodobnie za dobre serce i za próbę integracji tych mieszkańców, którzy mieszkają we wsi Sierpin od lat, z tymi nowo przybyłymi. Mała lokalna społeczność, która jest zintegrowana, na pewno czuje się bezpieczniej – mówił. Według Jerzego Staneckiego to właśnie sąsiad może okazać się tą osobą, która pomoże nam w potrzebie, a nawiązana więź ułatwia funkcjonowanie całej wsi. – Bez tego elementu integracji nie da się zorganizować ciekawych spotkań, efektywnie pracować, czy sprawiać, by wieś była ładniejsza, przyjemniejsza i przyjaźniejsza. Sołtys to po prostu ten człowiek, który został wybrany i jest chętny, by być takim małym przewodnikiem. Tak naprawdę jednak to wspólnie pracujemy nad tym, by nasza wieś była coraz fajniejsza – dodaje Jerzy Stanecki.

Łukasz Kulesza jest sołtysem Milejewa od roku, więc zajęcie trzeciego miejsca w naszym plebiscycie, to dla niego duży sukces i dowód na to, że już zyskał sympatię i zaufanie mieszkańców. – Dla mnie najważniejsza jest promocja Milejewa i integracja jego społeczności. Nie jest to łatwe zadanie, bo moje sołectwo jest dosyć duże, ale małymi krokami udaje się wszystkich do siebie zbliżyć, u mieszkańców widać chęci do działania. Organizujemy spotkania również we współpracy z Ochotniczą Strażą Pożarną. W tym roku miały się odbyć dożynki, ale w związku z sytuacją, która panuje, musimy te plany przełożyć – przyznaje.

Wszystkim laureatom plebiscytu na Super Sołtysa 2020 serdecznie gratulujemy. Zarówno im, jak i pozostałym uczestnikom życzymy wytrwałości, uśmiechu i energii do dalszych działań.

Wręczanie nagród zobaczycie tutaj.


Czytaj e-wydanie
Dziennik Elbląski zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.plKomentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Marek #2925241 | 109.241.*.* 25 maj 2020 15:04

    Po Jerzym Wciśle widać, że ze wsi. Cały czas słoma mu z butów wystaje. Widać, czym się zajmuje.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Claudia Klein #2924452 | 82.102.*.* 23 maj 2020 00:02

    Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Witam i witam w Spotcap Global Loan Services, nazywam się Claudia Klein, jestem pożyczkodawcą, a także konsultantem ds. Pożyczek. Czy naprawdę potrzebujesz wsparcia finansowego? potrzebujesz pożyczki na różne cele? jeśli twoja odpowiedź brzmi „tak”, radzę skontaktować się z moją firmą za pośrednictwem | spotcapglobalservices@gmail.com | lub napisz do nas na WhatsApp: +4915758108767 | i mieć pożyczkę na koncie w ciągu 24 godzin, ponieważ zapewniamy doskonałe usługi pożyczkowe na całym świecie. Oferujemy wszelkiego rodzaju usługi pożyczkowe (pożyczki osobiste, pożyczki biznesowe i wiele innych), oferujemy pożyczki zarówno długoterminowe, jak i krótkoterminowe, a także możesz pożyczyć do 15 milionów euro. Moja firma pomoże Ci osiągnąć różnorodne cele dzięki szerokiej gamie produktów kredytowych. Wiemy, że uzyskanie legalnej pożyczki zawsze było ogromnym problemem Dla osób, które mają problem finansowy i potrzebują jego rozwiązania, wiele osób tak trudno jest uzyskać pożyczkę w lokalnych bankach lub innych instytucjach finansowych ze względu na duże zainteresowanie stopa, niewystarczające zabezpieczenie, stosunek zadłużenia do dochodu, niska ocena wiarygodności kredytowej lub z jakichkolwiek innych powodów. Nigdy więcej czasu oczekiwania ani stresujących wizyt w banku. Nasza usługa jest dostępna 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu - możesz uzyskać pożyczkę i dokończyć swoje transakcje, kiedykolwiek i gdziekolwiek jej potrzebujesz. Świadczymy 24-godzinne usługi pożyczkowe światowej klasy. W przypadku pytań / pytań? - Wyślij wiadomość e-mail do | spotcapglobalservices@gmail.com | lub napisz do nas na WhatsApp: +4915758108767 | I Natychmiastowa odpowiedź. Twoja rodzina, przyjaciele i koledzy nie muszą wiedzieć, że masz mało gotówki, po prostu napisz do nas, a otrzymasz pożyczkę. Twoja wolność finansowa jest w twoich rękach!