Piątek, 14 maja 2021. Imieniny Bonifacego, Julity, Macieja

Starodruki Biblioteki Elbląskiej w nowoczesnym wydaniu

2020-06-01 20:00:00 (ost. akt: 2020-06-01 11:17:37)
Jeden z zeskanowanych starodruków

Jeden z zeskanowanych starodruków

Autor zdjęcia: Biblioteka Elbląska

W Bibliotece Elbląskiej kończą się prace związane z realizacją projektu „Digitalizacja, opracowanie i udostępnianie starodruków Biblioteki Elbląskiej”, w ramach którego w okresie 2019–2020 wyselekcjonowane zbiory elbląskiej książnicy wchodzące w skład Narodowego Zasobu Bibliotecznego zostały zeskanowane, opracowane, zarchiwizowane i udostępnione na stronie Elbląskiej Biblioteki Cyfrowej w domenie publicznej. Wśród zbiorów znajdują się m.in. druki medyczne, stanowiące przegląd wiedzy i osiągnięć medyków z okresu XVI–XVIII wieku.

Oto kilka przykładów druków medycznych:
Kompendium fizjonomiki (syg. Ob.6.II.614), czyli rzekomej nauki popularnej od czasów starożytnych, wedle której z rysów twarzy można odczytać cechy charakterologiczne człowieka, zaklasyfikować go do określonego typu człowieka, a nawet przewidywać jego przyszłe losy. Wykład włoskiego fizjonomika, chiromanty i astrologa z Bolonii, Bartolomea della Rocca, zwanego Cocles, z drzeworytowymi rycinami przedstawiającymi różne typy ludzkiej fizjonomii, z wyjaśnieniami poniżej jakie cechy charakteru i osobowości znamionują. W drugiej części książki, również ilustrowany drzeworytami, systematyczny wykład chiromacji, czyli odczytywania charakteru danej osoby z układu linii we wnętrzu dłoni.

W druku (syg. Ob.6.III.892) De medicina veteri et nova... autor przedstawia odziedziczoną po starożytnych uczonych (zwłaszcza Galenie) i bardzo popularną wówczas teorię humorów, czyli płynów (krew, flegma, żółć i czarna żółć), których proporcje i wzajemny wpływ kształtują ludzki temperament (sangwiniczny, flegmatyczny, choleryczny i melancholiczny) oraz stan zdrowia.

Poemat De auro medico philosophorum… (syg. Ob.7.II.2014) poświęcony jest raczkującej na przełomie XVI i XVIII wieku jatrochemii, dziedzinie nauki z pogranicza alchemii i medycyny, mówiącej, że głównym zadaniem chemii jest odkrywanie nowych leków. Naukowy dialog prowadzi ze sobą pięciu rozmówców - przedstawicieli pięciu dziedzin.
W dziele (syg. Ob.7.II.5819) autor De abditis epidemion causis... podejmuje próbę wyjaśnienia przyczyn powstawania epidemii dżumy, które wówczas regularnie nękały Europę. W pracy tej poświęca uwagę zarówno fizycznym, jak i metafizycznym powodom szerzenia się tej choroby. Posiłkuje się powszechną wtedy teorią miazmatyczną, ale przede wszystkim ucieka się do wyjaśnień teologicznych i astrologicznych. Odwołując się do starotestamentowych dziejów Mojżesza i Hioba, mówi o aniele zarazy, który za zgodą Boga zsyła ją na świat. Przede wszystkim jednak szczegółowo omawia wpływ planet i innych ciał niebieskich na wybuch epidemii w konkretnych miejscach. Zestawia też różne zjawiska astronomiczne, np. koniunkcje planet, z epidemiami, które miały miejsce podczas tych zjawisk i z ich powodu.

Dwuczęściowe dzieło (syg. 93937) Synopsis universae praxeos medicae... stanowi syntezę ówczesnej wiedzy medycznej, zarówno teoretycznej, jak i praktycznej. Pierwsza część zawiera trzy księgi poświęcone kolejno chorobom wewnętrznym, zewnętrznym oraz chorobom kobiet i dzieci. Druga część, podzielona na dwie księgi, zawiera sposoby leczenia poszczególnych chorób, przede wszystkim szczegółowe przepisy na leki, głównie roślinne.

Pierwsza część czwartego tomu Medicinae rationalis systematicae... Hoffmanna (syg. 94030/4/1) poświęcona jest różnym rodzajom gorączki oraz metodom ich leczenia. Każdy z dwudziestu siedmiu podrozdziałów ma podobną strukturę: zawiera opis przyczyn i objawów choroby, sposoby leczenia, uwagi praktyczne i opis konkretnych przypadków z ich epikryzą.

Tom Dispensatorium medicum… (syg. Ob.7.II.2697) zawiera trzy prace Jeana Du Renou’a, francuskiego medyka, nadwornego lekarza królów Francji (Henryka II, Henryka III i Henryka IV). Pierwsza część składa się z ośmiu ksiąg, z których pięć pierwszych poświęconych jest farmakologii. Autor pisze o jej ważności, użyteczności, o podstawowych rodzajach leków, metodach ich przyrządzania, komponowaniu leków złożonych z wielu substancji, a także o prawach rządzących sztuką farmaceutyczną, w tym o recepturach, formułach i konsystencjach. Trzy kolejne księgi dotyczą substancji medycznych. Poszczególne rozdziały w ramach sekcji opisują poszczególne substancje medyczne: księga pierwsza opisuje substancje pochodzenia roślinnego, księga druga – minerały, księga trzecia – substancje pochodzenia zwierzęcego.


Biblioteka Elbląska


Czytaj e-wydanie
Dziennik Elbląski zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Claudia Klein #2928351 | 185.253.*.* 1 cze 2020 23:25

    Witam i witam w Spotcap Global Loan Services, nazywam się Claudia Klein, jestem pożyczkodawcą, a także konsultantem ds. Pożyczek. Czy naprawdę potrzebujesz wsparcia finansowego? potrzebujesz pożyczki na różne cele? jeśli twoja odpowiedź brzmi „tak”, radzę skontaktować się z moją firmą za pośrednictwem | spotcapglobalservices@gmail.com | lub napisz do nas na WhatsApp: +4915758108767 | i mieć pożyczkę na koncie w ciągu 24 godzin, ponieważ zapewniamy doskonałe usługi pożyczkowe na całym świecie. Oferujemy wszelkiego rodzaju usługi pożyczkowe (pożyczki osobiste, pożyczki biznesowe i wiele innych), oferujemy pożyczki zarówno długoterminowe, jak i krótkoterminowe, a także możesz pożyczyć do 15 milionów euro. Moja firma pomoże Ci osiągnąć różnorodne cele dzięki szerokiej gamie produktów kredytowych. Wiemy, że uzyskanie legalnej pożyczki zawsze było ogromnym problemem Dla osób, które mają problem finansowy i potrzebują rozwiązania tego problemu, wiele osób ma trudności z uzyskaniem kredytu kapitałowego w swoich lokalnych bankach lub innych instytucjach finansowych ze względu na duże zainteresowanie stopa, niewystarczające zabezpieczenie, stosunek zadłużenia do dochodu, niska ocena wiarygodności kredytowej lub z jakichkolwiek innych powodów. Nigdy więcej czasu oczekiwania ani stresujących wizyt w banku. Nasza usługa jest dostępna 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu - możesz uzyskać pożyczkę i dokończyć swoje transakcje, kiedykolwiek i gdziekolwiek jej potrzebujesz. Świadczymy 24-godzinne usługi pożyczkowe światowej klasy. W przypadku pytań / pytań? - Wyślij wiadomość e-mail do | spotcapglobalservices@gmail.com | lub napisz do nas na WhatsApp: +4915758108767 | I Natychmiastowa odpowiedź. Twoja rodzina, przyjaciele i koledzy nie muszą wiedzieć, że masz mało gotówki, po prostu napisz do nas, a otrzymasz pożyczkę. Twoja wolność finansowa jest w twoich rękach!

    ! - + odpowiedz na ten komentarz