Wtorek, 9 sierpnia 2022. imieniny: Klary, Romana, Rozyny

STARocie – wirtualna kolekcja mieszkańców regionu

2020-06-03 14:00:00 (ost. akt: 2020-06-03 12:02:36)

Autor zdjęcia: CSE "Światowid"

Akcesoria żołnierskie, maska gazowa dla konia, przedwojenny medal i kilka innych unikalnych obiektów z prywatnych kolekcji mieszkańców regionu będzie można obejrzeć bez wychodzenia z domu. Wystarczy zajrzeć na stronę cyfrowewm.pl.

Wirtualna kolekcja Regionalnej Pracowni Digitalizacji funkcjonującej w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu wzbogaciła się o nowe przedmioty. Są to obiekty z okresu dwóch wojen światowych oraz wczesnych lat powojennych. Do digitalizacji udostępnił je, w ramach cyklu STARocie – wirtualna kolekcja mieszkańców regionu, Pan Mirosław Melerski, mieszkaniec okolic Elbląga.

- Zdigitalizowany zbiór to kilkanaście obiektów przede wszystkim z okresu II wojny światowej oraz kilka dokumentów z lat powojennych. Każdy czerwcowy wtorek będzie na stronie cyfrowewm.pl odsłoną przedmiotu, który udokumentowaliśmy w 3D, natomiast w piątki prezentowane będą dokumenty wydane w I poł. XX w. – mówi Hanna Laska-Kleinszmidt, kierownik Regionalnej Pracowni Digitalizacji.

Aktualnie wszystkie przedmioty, których cyfrowe wizerunki prezentowane będą zgodnie z zapowiedzią do końca czerwca, znajdują się w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Pierwszym przedmiotem zaprezentowanym w 3D jest manierka M31 będąca obowiązkowym wyposażeniem żołnierza. Na cyfrowewm.plmożna dokładnie się jej przyjrzeć i poznać szczegóły, które zapewniały jej funkcjonalność.

Prezentacja obiektów będzie udostępniona także na profilu Regionalnej Pracowni Digitalizacji na Facebooku.

CSE "Światowid"