Śluzy dłużej otwarte dla turystów

2020-06-04 16:00:00(ost. akt: 2020-06-04 07:57:35)

Autor zdjęcia: fot. archiw. K

Na początku miały być otwarte w godz. 9-17. Dziś już wiadomo, że śluzy i pochylnie będą działały dłużej. Decyzją Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie śluzy mają być czynne w godz. 7-19.
Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie wydłużyło czas otwarcia śluz i pochylni na drogach wodnych Dolnej Wisły. Wzrost ruchu turystycznego na szlakach żeglugowych, po zniesieniu ograniczeń wynikających ze stanu epidemicznego, jest na tyle wyraźny, że nie ma już ekonomicznego uzasadnienia dla ograniczania dostępności śluz i pochylni.

- Cieszę się, że żeglarze wrócili na nasze drogi wodne – powiedziała Aleksandra Bodnar, Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej Wód Polskich w Gdańsku. Po długich tygodniach bezruchu nasze obiekty hydrotechniczne powoli ożywają. Jeszcze nie ma takiego zainteresowania jak w ubiegłym roku, ale jest wyraźna tendencja wzrostowa.

Aby umożliwić jak najdogodniejsze korzystanie ze śluz i pochylni, decyzją Dyrektora RZGW w Gdańsku, od 6 czerwca br. śluzy na Pętli Żuławskiej będą czynne przez 12 godzin dziennie bez konieczności wcześniejszego telefonicznego powiadamiania obsługi. Również śluzy i pochylnie Kanału Elbląskiego dostępne będą 12 godzin dziennie.

Szczegóły podajemy w komunikacie nawigacyjnym nr 10 na stronie Komunikaty nawugacyjne.

Wszystkie drogi wodne w regionie Dolnej Wisły są oznakowane i przygotowane do sezonu nawigacyjnego.

Przypomnijmy, że otwarte na początku maja drogi wodne regionu Dolnej Wisły przez pierwszy miesiąc notowały nawet osiemnastokrotnie mniejszy ruch niż w ubiegłym roku. Mimo pełnej gotowości do obsługi jednostek pływających pochylnie Kanału Elbląskiego przez szereg dni nie odnotowywały żadnego ruchu, obecnie liczba jednostek wzrasta po kilka każdego tygodnia.

6 czerwca br. zostanie też otwarta dla zwiedzających Izba Historii Kanału Elbląskiego na pochylni w Buczyńcu.

Bogusław Pinkiewicz, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie


Czytaj e-wydanie
Dziennik Elbląski zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl