Niedziela, 28 maja 2023. imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira

W Elblągu będzie ciepło

2020-06-08 14:00:00 (ost. akt: 2020-06-08 09:58:35)

Autor zdjęcia: fot. archiw. Marek Lewandowski

Trwające od dawna rozmowy na temat modelu zaopatrzenia miasta w ciepło w końcu znalazły swój finał. W piątek, 5 czerwca EPEC i EKO podpisały umowę dotyczącą współpracy przy dostarczaniu ciepła w Elblągu. Najpierw nad nowym modelem pochylili się elbląscy radni.

Dyskusja o modelu zaopatrzenia miasta w ciepło trwała bardzo długo. Były zwoływane specjalne sesje, przedstawiono dwa modele dostarczania ciepła mieszkańcom. Jeden – spółki Energa Kogeneracja, drugi – Elbląskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Strony nadal ze sobą negocjowały, z tych rozmów powstał trzeci model, mieszany. - W piątek, 5 czerwca o godz. 9 otrzymałem umowę między EPEC a EKO – mówił podczas sesji Witold Wróblewski, prezydent miasta. - Strony doszły do porozumienia. Umowa było podpisana przez Energę. Rada powinna przedyskutować model, który wypracowali w negocjacjach przedstawiciele spółki EKO i EPEC. Stąd zwołanie nadzwyczajnej sesji. Trzeba zakończyć dyskusję i rozpocząć konkretną pracę.

- Czy Rada Miejska musi przyjąć tę uchwałę? Dlaczego sesja została zwołana w tym trybie – pytał radny Marek Pruszak. - Jest to uchwała czysto stanowiskowa – odpowiedział Patryk Ogórek, radca prawny Urzędu Miejskiego. - Uchwała znalazła się w porządku obrad dzisiejszej sesji, wiec jest konieczność procedowania nad nią.

- Ja rozumiem, że pan prezydent zna szczegóły tej umowy – mówił radny Piotr Opaczewski. – Jeżeli tak jest, to czy może pan zarekomendować lub nie radzie podjęcie takiego lub innego stanowiska?

- Wiemy, że temat trwa już bardzo długo – mówił wiceprezydent Janusz Nowak. – Przypominam, że prezydent cały czas konsultował ten temat z Radą Miejską. Po podpisaniu tej umowy ciepło ekologiczne będzie zagwarantowane dla mieszkańców przez wiele następnych lat. Ta umowa jest objęta klauzulą poufności. Osób, które mają wgląd do tego jest zaledwie kilka. Żadna ze stron nie złamie tej klauzuli. Ja na pewno rekomenduję przyjęcie tej umowy.

- Projekcje cen ciepła były zrobione, ale były to projekcje w dzisiejszych realiach – dodawał Janusz Nowak. - Nie wiemy ile będzie kosztował węgiel, gaz, olej napędowy, jaka będzie najniższa płaca krajowa i jakie będą ceny robocizny. W cenach bieżących, w okresie przejściowym, ceny ciepła nie wzrosną, natomiast po zrealizowaniu tych przedsięwzięć inwestycyjnych, które są ujęte w umowie, ciepło będzie tańsze, jego cena będzie znacząco niższa od tej, która byłaby produkowana przez te źródła, które są w tej chwili.

Radni ostatecznie przyjęli stanowisko. Za podjęciem uchwały było 21 radnych, czworo nie wzięło udziału w głosowaniu.

Po sesji umowę podpisał również prezes Elbląskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Model opiera się na tym, że i EPEC i Enegra mają szansę i możliwości inwestowania i rozwoju. – Wydaje mi się, że to jest bardzo ważna kwestia – mówił prezydent podczas konferencji prasowej, która miała miejsce po sesji. Zgodnie z zawartą umową, Energa Kogeneracja ma zagwarantowaną ciągłość odbioru wytwarzanego ciepła przez miejską sieć ciepłowniczą. EKO sfinansuje też tymczasowe źródło zasilania systemu ciepłowniczego oraz zrealizuje swój plan inwestycyjny. Zakłada on budowę do końca 2021 roku kotłowni rezerwowo-szczytowej (KRS) o mocy cieplnej 114 MWt, a do końca 2024 roku – gazowego bloku kogeneracyjnego, produkującego ciepło i energię elektryczną w skojarzeniu. Będzie to kolejne obok bloku biomasowego (BB20p) wysokosprawne źródło wytwarzające energię na potrzeby mieszkańców Elbląga. Koszt programu inwestycyjnego spółki szacowany jest na ok. 243 mln zł. Inwestycja w nowoczesne i ekologiczne źródło kogeneracyjne gwarantuje ciągłość dostaw i optymalne ceny ciepła.

Umowa jest długoterminowa. Daje gwarancję odbioru ciepła produkowanego przez EKO i pewność, że nowe inwestycje w aktywa ciepłownicze w kolejnych latach będą czynnie wykorzystywane.

na


Czytaj e-wydanie
Dziennik Elbląski zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl