Poniedziałek, 10 maja 2021. Imieniny Antoniny, Izydory, Jana

Co to znaczy być żuławiakiem?

2020-06-15 20:00:00 (ost. akt: 2020-06-15 12:38:06)
Rozgart leży kilkanaście kilometrów od Elbląga.

Rozgart leży kilkanaście kilometrów od Elbląga.

Autor zdjęcia: ac

Kim byli mennonici? Kogo określano na Żuławach mianem kacapów, zabugli, bosych antków, centralaków? Jak należy rozumieć żuławski folklor? Jakie jest najważniejsze święto Żuław? Jakie są punkty węzłowe w narracjach o przeszłości Żuław w opinii mieszkańców tego regionu?

Na te i wiele innych pytań odpowie dr Aleksandra Paprot-Wielopolska w spotkaniu online, które odbędzie się 16 czerwca (wtorek), o godzinie 18.00 na profilu FB Biblioteki Elbląskiej. Rozmowę poprowadzi Radosław Kubus.

Aleksandra Paprot-Wielopolska – doktor nauk humanistycznych w zakresie etnologii. Etnolożka/antropolożka kultury i kulturoznawczyni. Asystent w Zakładzie Etnologii i Antropologii Kulturowej (Instytut Archeologii i Etnologii) Uniwersytetu Gdańskiego. Autorka książki o swojej rodzinnej miejscowości „Stara Kościelnica. Dzieje żuławskiej wsi” (2012), a także „Atlasu niematerialnego dziedzictwa kulturowego wsi wielkopolskiej. Powiat gnieźnieński” (tom 3, 2015) i książki „Żuławy i Powiśle. Kreowanie tożsamości lokalnych i regionalnych po 1989 roku” (2018), współautorka publikacji „Klocki, snutki perebory. Tradycyjne rękodzieło wobec wyzwań współczesności” (2015) oraz wielu tekstów naukowych i popularyzatorskich.

Radosław Kubus – specjalista ds. historii regionalnej w Bibliotece Elbląskiej, doktorant w Instytucie Historii Uniwersytetu Gdańskiego. Uczestnik i współorganizator konferencji naukowych. Autor publikacji historycznych dotyczących wybranych aspektów dziejów Pomorza. Swoje zainteresowania badawcze koncentruje wokół historii medycyny w epoce nowożytnej oraz dziejów prasy I połowy XIX wieku.

https://m.wm.pl/2020/06/orig/co-znaczy-byc-zulawiakiem-631371.jpg

Biblioteka Elbląska


Czytaj e-wydanie
Dziennik Elbląski zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB