Czwartek, 18 sierpnia 2022. imieniny: Bogusława, Bronisława, Ilony

Rybacka gotowa, teraz czas na Wspólną

2020-06-15 16:59:05 (ost. akt: 2020-06-15 17:08:51)
W ramach zakończonej inwestycji wykonano nawierzchnię jezdni o długości około 90 m.

W ramach zakończonej inwestycji wykonano nawierzchnię jezdni o długości około 90 m.

Autor zdjęcia: kk

Zakończył się remont jednej z ulic elbląskiego Starego Miasta. Mowa o Rybackiej, gdzie oprócz nowej nawierzchni pojawiły się m.in. przedwojenne pokrywy studzienne stanowiące niezwykłą ozdobę. Dziś (15.06) ruszyły natomiast prace na ulicy Wspólnej.

W ramach zakończonej inwestycji wykonano nawierzchnię jezdni o długości około 90 m z kostki kamiennej obramowanej krawężnikami kamiennymi, a po obu jej stronach ułożono chodniki z kostki i płytek granitowych. Przy remontowanym odcinku powstało 19 miejsc parkingowych prostopadłych do osi drogi, cały teren odwodniono. – Nowe miejsca postojowe na Starym Mieście są zawsze na wagę złota – mówił podczas oficjalnego otwarcia Rybackiej prezydent miasta.

Wzdłuż ulicy wbudowano 8 przedwojennych pokryw studziennych w formie tzw. ślepych studni, o odpowiednie dla nich miejsce w Elblągu zabiegał lokalny pasjonat historii. – Chcę jeszcze raz podziękować panu Lechowi Słodownikowi, który z dużym zaangażowaniem włączył się w ten temat – zaznaczył Witold Wróblewski.

Wykonane prace to koszt równy 914375 zł, inwestycję wspomógł wojewoda warmińsko-mazurski dofinansowaniem w wysokości 617939 zł. Większość materiału wykorzystanego podczas remontu to materiał odzyskany z tzw. weekendowych napraw dróg m.in. ul. Warszawskiej i Królewieckiej. – Oczywiście część elementów jest nowa – informował wiceprezydent Janusz Nowak. – Tego surowca mamy zgromadzonego dosyć sporo, zarówno dużej kostki granitowej, jak i tej drobnej – doprecyzował.

Obrazek w tresci

Swojego zadowolenia z zakończenia prac nie ukrywał przewodniczący Rady Miejskiej – Antoni Czyżyk. – Raduje się serce, jak nasza Starówka pięknieje… Jak potrafimy połączyć nowoczesność z tradycją i wykorzystać jej elementy – mówił podczas oficjalnego otwarcia Rybackiej. – Mam nadzieję, że wszystkie te ulice, które zapewne w niedługim czasie będziemy chcieli remontować, będą miały równie piękną nawierzchnię i swoisty klimat – przyznał.

Dziś (15.06) ruszyły kolejne prace związane z przebudową ulic. Tym razem chodzi o Wspólną. Inwestycja obejmuje wykonanie nowej, wzmocnionej nawierzchni bitumicznej jezdni, przebudowę i wymianę nawierzchni chodników i zjazdów. Koszt robót to nieco ponad 663 tys. zł. Wykonawcą, tak jak prac przy Rybackiej, jest Elbląskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. Aktualnie trwają roboty rozbiórkowe nawierzchni chodników, w celu zapewnienia bezpieczeństwa wyłączony zostanie ruch rowerowy. Komunikacja miejska zostanie utrzymana, nie zakłada się zamknięcia jezdni dla ruchu samochodowego, ale możliwe będą lokalne przewężenia jezdni.

Witold Wróblewski ma również plany dotyczące kolejnych elbląskich ulic. – Złożyłem projekt na dofinansowanie ścieżek rowerowych i przebudowy ulic, który miałby objąć ulice Agrykola, Królewiecką i Kościuszki do Wspólnej. Na ten moment projekt jest oceniany przez Urząd Marszałkowski, liczymy na to, że wygramy i uda się go zrealizować – mówił prezydent Elbląga. Planowana inwestycja zakłada budowę ścieżki rowerowej, przebudowę chodników, budowę zatok autobusowych, przebudowę oświetlenia ulicznego i lokalną przebudowę pozostałych elementów drogowych. Jeżeli uda się otrzymać dofinansowanie, realizacja projektu wejdzie w życie latach 2021-2022.

kk


Czytaj e-wydanie
Dziennik Elbląski zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl