Sobota, 19 czerwca 2021. Imieniny Gerwazego, Protazego, Sylwii

Trzaskowski: Czy przekop Mierzei jest w tej chwili priorytetem?

2020-06-19 14:00:00 (ost. akt: 2020-06-19 14:05:22)
Rafał Trzaskowski podczas zdalnej konferencji.

Rafał Trzaskowski podczas zdalnej konferencji.

Dziś (19 czerwca) odbyła się zdalna konferencja prasowa z udziałem kandydata na prezydenta z ramienia Koalicji Obywatelskiej. Rafał Trzaskowski wypowiedział się między innymi na temat przekopu Mierzei Wiślanej.

— Jutro będę na Warmii i Mazurach, nasz plan jest niesłychanie intensywny, dlatego, że zmieniamy regiony i każdego dnia jesteśmy w innym miejscu — zaczął Trzaskowski. — Dawno nie byłem na Warmii i Mazurach, minęło chyba pół roku od mojej ostatniej wizyty. W związku z tym cieszę się na spotkania, które są przed nami — przyznał.

Kandydat KO wypowiedział się na temat trwającej na terenie Mierzei Wiślanej inwestycji.
— Jasno mówię o tym, co jest dzisiaj najważniejsze, dlatego, że pytania zadawane podczas ostatniej debaty prezydenckiej nie miały nic wspólnego z tym, co dzisiaj tak naprawdę nurtuje ludzi. Dzisiaj w pandemii należy mieć jasno ustawione priorytety. Dziś trzeba rozmawiać o służbie zdrowia i o równych szansach w edukacji. Tak samo przekop przez Mierzeję — to jest inwestycja, która powinna być realizowana, ale czy musi być realizowana akurat dzisiaj i czy jest w stu procentach priorytetowa z punktu widzenia nas wszystkich? Uważam, że jeżeli chodzi o centralny port lotniczy, Mierzeję, czy przekazywanie setek milionów złotych na różne rządowe fundacje, to nie są dzisiejsze priorytety. Dzisiaj najważniejsze są inwestycje tu i teraz, te za rogiem — regionalne — te, które stworzą miejsca pracy w najbliższych miesiącach, a nie za kilkanaście lat — mówił.

I dodał: — Stąd mój postulat, żeby te duże inwestycje odłożyć przynajmniej na czas po epidemii. Zaproponowałem centralne, lokalne miejsca rozwoju, by w każdym mieście w Polsce istniała szansa na to by burmistrz lub prezydent zadecydował z mieszkańcami, co w takim centrum rozwoju chcą mieć. Czy ma być to nowoczesne centrum nauki języków obcych dla dzieci, nowoczesną przychodnię, czy centrum multimedialne. Tego typu inwestycje są przede wszystkim w stanie budować wspólnotę lokalną, ale również tworzyć dziesiątki tysięcy miejsc pracy — dodał Trzaskowski.

Czy przerwanie prac na tym etapie jest możliwe i bezpieczne finansowo?
— Wszyscy widzimy i obserwujemy, jak rząd PiS-u radzi sobie z dużymi inwestycjami i widać, że nie rozpoczął i nie zakończył żadnej dużej inwestycji. Tak twierdzą wszyscy eksperci. Stąd mój postulat, by skoncentrować się na tych inwestycjach, które są dużo bardziej potrzebne, a do tamtych wrócić, gdy rząd stwierdzi, że ma pieniądze na ich realizację — mówił.

Rafał Trzaskowski skomentował również swoje plany dotyczące likwidacji TVP Info.

— Jasno powiedziałem, że uważam, że TVP Info powinno zostać zlikwidowane, ponieważ odbudowanie wiarygodności tej stacji po tym, co obserwujemy od kilku lat, będzie po prostu niemożliwe. TVP Info nigdy nie powinno dopuścić do tego, by jakikolwiek polityk na nie wpływał, a nie mamy gwarancji, czy jeżeli obecna władza odejdzie, kiedyś nie wrócą do władzy cynicy, którzy będą chcieli używać kanału informacyjnego po to, żeby manipulować rzeczywistością — mówił kandydat na prezydenta z ramienia KO.

— Podejmiemy debatę na temat przyszłości telewizji i nadawców prywatnych, bo jeżeli zlikwidujemy TVP Info, musimy myśleć o alternatywie, jeżeli chodzi o informowanie obywateli. Telewizję publiczną trzeba będzie uspołecznić, czyli przede wszystkim doprowadzić do tego, by jak najwięcej obywateli miało wpływ na samą telewizję, również poprzez sposób finansowania — doprecyzował. — Mówię tylko o likwidacji kanału informacyjnego, natomiast telewizja publiczna jest potrzebna, ma swoją misję do spełnienia, przede wszystkim edukacyjną. Już rozpoczęliśmy debatę na temat kształtu telewizji publicznej. Problem polega na tym, że żyjemy w świecie, w którym jest mnóstwo dezinformacji i manipulacji. Telewizja publiczna powinna spełniać rolę tego medium, które jest jak najbardziej nastawione na podawanie faktów i współpracę ze specjalistami — zaznaczył.

Czy Rafał Trzaskowski jest za zniesieniem dwukadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów miast?
— Z jednej strony nasi lokalni włodarze są niesłychanie popularni i rzeczywiście w wielu miejscach spotykam samorządowców, którzy pełnią daną funkcję nawet od kilkunastu lat, a obywatele chcą wybierać ich dalej. Z drugiej strony wielu specjalistów mówi o tym, że po dwóch kadencjach czasami trzeba zmiany. Tylko że ja zawsze uważam, że tego typu decyzje powinny pozostać w rękach obywateli — przyznał kandydat na prezydenta.
— To oni decydują, czy ta zmiana jest potrzebna, czy nie. Jeżeli swojego burmistrza, prezydenta, czy wójta szanują na tyle, że chcą, by dalej pełnił mandat — moim zdaniem — powinni mieć taką możliwość — dodał.

— Jeżeli chodzi o kwestie rysu obywatelskiego — jest niesłychanie istotny, dlatego, że samorząd jest najbliżej obywatela — mówił Trzaskowski. — To dlatego wszyscy wprowadzamy budżet obywatelski, konsultujemy swoje decyzje z obywatelami właściwie w każdym zakresie. O tym samorządowcy wiedzą najlepiej — jeżeli nie będzie mocnego zakorzenienia w społeczności lokalnej, to podejmowanie decyzji może być bardzo utrudnione. Jeżeli chodzi o radnych — dziś mają bardzo dużo do powiedzenia, współpracują z włodarzem bardzo blisko. Ta równowaga władzy jest w tej chwili właściwa — zauważył.

— Jeżeli chodzi o budżety samorządów, to rzeczywiście jest tak, że dzisiaj są one drenowane przez rząd, który realizuje swoje obietnice za pieniądze samorządów, a dziś w czasie epidemii nie chce im pomóc. W kolejnych tarczach brakuje pomocy, a jedyne co się pojawia to ewentualność uelastycznienia naszych własnych budżetów — konkretnej pomocy nie ma — przyznał Trzaskowski.

— Rzeczywiście jest tak, że subwencje są coraz mniejsze w kontekście potrzeb samorządów, na które spychana jest coraz większa odpowiedzialność. Pięć lat temu Warszawa dopłacała do budżetu edukacyjnego 3 miliardy złotych, a dziś 5 miliardów. Dziś rząd zapowiada podwyżki dla nauczycieli i chce je realizować w dużej mierze z pieniędzy samorządów, dlatego, że subwencja, którą nam przekazuje, jest zdecydowanie niewystarczająca — podsumował. — Musimy walczyć o to, by budżety samorządów były znacznie większe i to jest jeden z moich priorytetów — dodał.

Jaka jest stawka tegorocznych wyborów?
— Te wybory są o tym, czy będziemy mieli silnego prezydenta, czy takiego, który jest wyłącznie wyrazicielem woli jednej partii, a nawet jednej osoby w tym państwie — mówił Rafał Trzaskowski. — Polsce potrzebny jest silny, niezależny prezydent, który będzie patrzył władzy na ręce.

Kamila Kornacka


Czytaj e-wydanie
Dziennik Elbląski zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. WD #2937149 | 94.254.*.* 22 cze 2020 12:36

  Moim zdaniem to nie ma większego znaczenia, czy budowa nowej drogi wodnej jest w tej chwili priorytetowa, czy nie. - Pracę są zaawansowane i powinny trwać, nawet, jeżeli ktoś jest przeciw to powinien wiedzieć, że zaniechania kosztują i powinien nie narażać państwa polskiego na dodatkowe koszty wynikające z kolejnego w najnowszej historii zaniechania tej bardzo ważnej inwestycji.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. kkk #2936194 | 109.241.*.* 20 cze 2020 16:27

  A co do agitacji politycznej, to Duda jest gwarantem, ale wejścia na cmentarz bez żadnego trybu, kiedy inni mają zakaz. Karania społeczeństwa za brak maseczki, a państwa z pis ich już nie musi nosić. Taki dowcip: jakie państwo wyszło najlepiej na korona wirusie? Państwo Szumowscy.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Chlopek roztropek #2935949 | 5.173.*.* 20 cze 2020 08:44

  Jestem za przekopem!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Jabba #2935740 | 109.241.*.* 19 cze 2020 18:30

  Trzaskowski boi się przyjechać do Elbląga....

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. on #2935703 | 109.241.*.* 19 cze 2020 17:01

  ...Duda ma mój i mojej rodziny głos...nie wierze oszustom z pod znaku PO..

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (8)