Niedziela, 28 listopada 2021. Imieniny Jakuba, Stefana, Romy

Przekop Mierzei: jaką nazwę będzie miała powstająca sztuczna wyspa?

2020-08-11 11:30:11 (ost. akt: 2020-08-11 11:10:52)

Autor zdjęcia: NDI/BESIX

Jaką nazwę będzie miała powstająca sztuczna wyspa na Zalewie Wiślanym? Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej ogłosiło konkurs, w ramach którego swoje pomysły na nazwę wyspy można zgłaszać do 31 sierpnia.

Wyspa ma mieć powierzchnię ok. 181 ha i objętość ok. 9,2 mln m sześc. — Zagospodarowana będzie w sposób, który wzbogaci siedliska obszarów Natura 2000 — zdradza Magdalena Kierzkowska z gdyńskiego Urzędu Morskiego. I dodaje: — W otoczeniu Zalewu Wiślanego w okresie ostatnich 20 lat nastąpił zanik użytków zielonych, stanowiących miejsce lęgowe wielu gatunków ptaków. Dlatego wyspa może w przyszłości stanowić takie miejsce, a także służyć do odpoczynku i żerowania ptakom wodno-błotnym w okresie migracji (gatunki jak: krakwa, płaskonos, świstun, krzyżówka, rożeniec, cyranka, cyraneczka i inne), jak również gatunkom chronionym (gęsi białoczelne i zbożowe).

Przypomnijmy: aktualnie realizowany etap inwestycji oprócz budowy sztucznej wyspy obejmuje budowę portu od strony Zatoki Gdańskiej, budowę kanału żeglugowego ze śluzą i konstrukcją zamknięć wraz ze stanowiskami oczekiwania od strony Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego oraz budowę nowego układu drogowego z obrotowymi mostami o konstrukcji stalowej, które umożliwiać będą przejazd nad kanałem przed śluzą i za śluzą.

To nie jedyna wyspa, która nie ma jeszcze nazwy. Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej ogłosiło ogólnopolski konkurs na nazwy wysp, które powstają w ramach dwóch inwestycji na wschodnim i zachodnim wybrzeżu Morza Bałtyckiego.

W ramach budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną powstaje sztuczna wyspa na Zalewie Wiślanym. Natomiast w ramach pogłębiania toru wodnego Świnoujście-Szczecin do 12,5 metra powstają dwie wyspy na Zalewie Szczecińskim.

Do każdej z trzech wysp każdy obywatel może zaproponować jedną nazwę. Swoje propozycje należy wysłać na adres konkurs@mgm.gov.pl do 31 sierpnia.

Najciekawsze i najczęściej powtarzające się propozycje komisja konkursowa wybierze do dalszego etapu, którym będzie ogólnopolskie głosowanie internetowe. Głosowanie odbędzie się we wrześniu. Zwycięskie nazwy zostaną oficjalnie nadane wyspom przez władze RP. Autorzy nazw, które wygrają w głosowaniu otrzymają pamiątkowe grawertony z informacją o autorstwie nazw dla trzech nowych wysp na terytorium Rzeczypospolitej.

K

Komentarze (23) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Claudia Klein #2969696 | 185.232.*.* 8 wrz 2020 23:03

  Witam i witam w Spotlight Global Financial Services. Nazywam się Claudia Klein, jestem pożyczkodawcą, a także konsultantem finansowym. Czy pilnie potrzebujesz wsparcia finansowego? Potrzebujesz pożyczki na różne cele? jeśli tak, radzę skontaktować się z moją firmą przez | spotlightglobalservices@gmail.com | lub napisz do nas na WhatsApp: +4915758108767 | i masz pożyczkę na swoim koncie w ciągu 24 godzin, ponieważ świadczymy doskonałe usługi pożyczkowe na całym świecie. Oferujemy wszelkiego rodzaju usługi pożyczkowe (pożyczka osobista, pożyczka biznesowa i wiele innych), oferujemy pożyczki zarówno długoterminowe, jak i krótkoterminowe, a także możesz pożyczyć do 15 mln euro. Moja firma pomoże Ci osiągnąć różnorodne cele dzięki szerokiej gamie produktów pożyczkowych. Wiemy, że uzyskanie legalnej pożyczki zawsze było dużym problemem. Dla osób fizycznych, które mają problem finansowy i potrzebują jego rozwiązania, wiele osób ma trudności z uzyskaniem pożyczki pod zastaw kapitału w lokalnych bankach lub innych instytucjach finansowych ze względu na duże zainteresowanie stopa procentowa, niewystarczające zabezpieczenia, wskaźnik zadłużenia do dochodów, niska ocena kredytowa lub inne przyczyny. Koniec z czekaniem i stresującymi wizytami w banku. Nasza usługa jest dostępna 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu - możesz otrzymać pożyczkę i sfinalizować swoje transakcje zawsze i wszędzie, gdzie tego potrzebujesz. Świadczymy 24-godzinne usługi pożyczkowe światowej klasy. W przypadku pytań / pytań? - Wyślij e-mail do | spotlightglobalservices@gmail.com | lub napisz do nas na WhatsApp: +4915758108767 | Twoja rodzina, przyjaciele i koledzy nie muszą wiedzieć, że masz mało gotówki, po prostu napisz do nas, a otrzymasz pożyczkę. Twoja wolność finansowa jest w Twoich rękach!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Wyspa "Gestu Kozakiewicza" #2958852 | 192.40.*.* 11 sie 2020 23:28

  Po 6 latach blokad polskich jednostek w cieśninie Pilawskiej ruscy mogą nas teraz cmoknąć tam, gdzie słońce nie dochodzi. Za kilka lat przekop przy modernizacji portu w Elblągu będzie ogromnym sukcesem - i bodźcem rozwojowym regionu - wspomnicie moje słowa.

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. antysystem #2958777 | 5.172.*.* 11 sie 2020 21:12

  Wyspa sztucznej mgły pod wezwaniem sekty smoleńskiej.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. universum #2958748 | 5.184.*.* 11 sie 2020 19:36

   no jak wyspa wielkiego jarka

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. San Escobar #2958745 | 176.221.*.* 11 sie 2020 19:28

   Ewentualnie w polskiej pisowni "Saneskobar".

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (23)