Czwartek, 9 grudnia 2021. Imieniny Anety, Leokadii, Wiesława

Szukali bursztynu na Mierzei, zniszczyli las

2020-08-13 12:00:00 (ost. akt: 2020-08-13 10:28:21)

Autor zdjęcia: Nadleśnictwo Elbląg

Leśnicy z Nadleśnictwa Elbląg odkryli na Mierzei Wiślanej miejsce nielegalnego pozyskiwania bursztynu. Poszukiwacze, którzy za tym stoją zniszczyli około 100 metrów kwadratowych lasu.

Jak poinformował Jan Piotrowski, rzecznik Nadleśnictwa, w minionym tygodniu, w godzinach nocnych, funkcjonariusze Straży Leśnej Nadleśnictwa Elbląg, we współpracy z posterunkiem policji w Sztutowie patrolowali las na terenie Mierzei. Działanie to miało na celu przeciwdziałanie nielegalnemu wydobywaniu bursztynu. Podczas patrolu ujawnione zostało nowe miejsce, w którym nielegalnie pozyskiwany był bursztyn.

— Dzięki zastosowaniu profesjonalnego sprzętu wizyjnego oraz znakomitej znajomości terenu funkcjonariusze Straży Leśnej namierzyli nowe otwory wykonane metodą hydrauliczną — poinformował Jan Piotrowski, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Elbląg. — W wyniku przeprowadzonej akcji skonfiskowany został sprzęt służący nielegalnemu pozyskaniu bursztynu, taki jak: motopompa z akumulatorem, węże strażackie, rury PCV, wąż ssący, koryto, worki jutowe i inne drobne narzędzia oraz zniszczony został system igłofiltrów, za pomocą których pozyskiwana jest woda z gruntu, niezbędna do wykonywania tego procederu.

Jak się okazuje nielegalne wydobywanie bursztynu niesie ze sobą dodatkowe szkodliwe działanie — niszczenie lasu. — Szacuje się, że w wyniku działania nielegalnych wydobywców zniszczeniu uległo ok. 100 metrów kwadratowych lasu — dodaje Piotrowski.

Na szczęście strażnicy leśni ciągle trzymają rękę na pulsie. — Straż leśna Nadleśnictwa Elbląg dzięki dużemu doświadczeniu oraz prowadzonym obserwacjom, a także znajomości terenu jest w stanie namierzyć miejsca i czas wydobycia bursztynu — mówi Jan Piotrowski. — Strażnicy wyposażeni są także w urządzenie termowizyjne, które dodatkowo pomaga prowadzić skuteczne działania w porze nocnej.

Być może kłusowników zachęciła do takiego działania informacja o której głośno było parę tygodni temu. — Według sporządzonej dokumentacji geologicznej na terenie przekopu Mierzei Wiślanej znajduje się złoże bursztynu, którego ilość szacuje się na 6,9 ton — poinformował wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki. Urząd Morski w Gdyni zdementował te informacje i wyjaśnił, że taka ilość, to złoża na całej Mierzei, a nie tylko na terenie przekopu.

Jak wyjaśniała wówczas Magdalena Kierzkowska, stwierdzona na podstawie badań szacunkowa ilość bursztynu w obrębie wykopów to 1,4 tony o szacunkowej wartości 1,4 mln zł (przyjmując bardzo wysoki przelicznik 1000 zł/kg, z pozyskanych próbek wynika, że jest to bursztyn drobny, max. do 5 gram).

Bursztyn znajduje się w dwóch złożach – złoże A bliżej Zatoki Gdańskiej, w którym znajduje się 900 kg i 500 kg w złożu B. — Na chwilę obecną planowane jest odzyskanie bursztynu ze złoża B — informowała rzeczniczka. — Wynika to z analizy kosztów dodatkowych prac z tym związanych. Natomiast, aby nie pogorszyć parametrów gruntu pod samą budowę, nie będą prowadzone prace ziemne poniżej głębokości przewidzianych w projekcie budowlanym.

Bursztyn, który uda się odzyskać z materiału pochodzącego z wykopów stanowić będzie własność Skarbu Państwa i zostanie w odpowiedni sposób zabezpieczony. Wykopy w miejscu złoża B jeszcze się nie rozpoczęły.

Przypomnijmy: Na terenie Mierzei Wiślanej trwa budowa kanału żeglugowego. Całkowita długość nowej drogi wodnej wyniesie 22,880 km (w tym przejście przez Zalew Wiślany - 10,176 km; Rzekę Elbląg – 10,381 km; pozostałe 2,323 km to odcinek stanowiska postojowego, śluzy i portu zewnętrznego), a jej głębokość to 5 m. Docelowo ma ona umożliwić wpływanie do portu w Elblągu jednostek o długości do 100 metrów oraz do 20 metrów szerokości. Budowa kanału na Mierzei Wiślanej ma zakończyć się w 2022 r.

K


Czytaj e-wydanie
Dziennik Elbląski zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. leśna #2959778 | 83.8.*.* 14 sie 2020 09:28

  A ile tysięcy ha lasów wycina się dla potrzeb obcych korporacji , jesteśmy jak bananowa republika grabiona przez obce firmy ale o tym żaden,, dziennikarz;; nie odważy sie napisać ....................

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. zorro #2959740 | 94.254.*.* 14 sie 2020 07:35

  i nas też niszczą las i cisza nad jeziorem krzywym chyba będą betonować jezioro gratuluję głupoty

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Maxur #2959625 | 31.0.*.* 13 sie 2020 18:03

  Jak genialny pomysł który oddam za darmo. Wystarczy ogłosić że w tym miejscu jest zakopane złoto przez faszystów i przrkop zrobia ludzie bez użycia sprzętu. I dobrze i za darmo. Genialne

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. ja #2959596 | 37.248.*.* 13 sie 2020 16:54

  Bursztynu się wam zachciało , a to nie ładnie bo złodzieje z pisu nie lubią konkurencji towarzysz Krasulski nie popuści to jego tereny i jemu się to wszystko należy

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Pytanie ??? #2959504 | 37.8.*.* 13 sie 2020 13:14

  A ile hektarów lasu zniszczyli ci tzw PRZEKOPYWACZE MIERZEI ??? CZY LEŚNICY JUŻ TO USTALILI CZY NADAL OBOWIĄZUJE ŚCISŁA TAJEMNICA W TEMACIE

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (6)