Wtorek, 9 sierpnia 2022. imieniny: Klary, Romana, Rozyny

Czy przekop Mierzei Wiślanej zaszkodzi obronności Polski?

2020-08-26 16:00:00 (ost. akt: 2020-08-26 11:37:40)

Autor zdjęcia: Materiały prasowe NDI/Besix

Jaki wpływ ma budowa kanału żeglugowego na obronność kraju? Interpelację w tej sprawie do Ministerstwa Obrony Narodowej skierowała posłanka Beata Maciejewska.

Swoje wątpliwości posłanka opiera na analizie budowy przekopu dla bezpieczeństwa państwa, którą przeprowadziła fundacja Instytut Bezpieczeństwa i Rozwoju Międzynarodowego SDirekt24. Pod dokumentem podpisali się między innymi wojskowi w stanie spoczynku - płk Czesław Juźwik, były członek Biura Bezpieczeństwa Narodowego, i gen. dyw. Bogusław Pacek, były szef Akademii Obrony Narodowej i były członek Rady NATO ds. Nauki. „Jednym z koronnych argumentów przytaczanych przez stronę rządową w związku z przekopem Mierzei Wiślanej była kwestia jego pozytywnego wpływu na obronność naszego kraju” - pisze posłanka. „Konkluzja analizy jest prosta – projekt nie tylko nie poprawi bezpieczeństwa RP, ale mu zaszkodzi. W analizie zaznaczone jest między innymi to, że polskie okręty wojenne posiadają w większości zanurzenie większe niż 3 metry, co uniemożliwi im przejście kanałem, a także fakt, że inwestycja jest zasadniczo stworzeniem toru wodnego umożliwiającego dostęp do wód Zalewu Wiślanego jednostkom rosyjskim.

Na interpelację odpowiedział sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Wojciech Skurkiewicz. Wyjaśnia on między innymi, że wspomniane w interpelacji opracowanie pn. „Analiza - Przekop Mierzei Wiślanej jako realizacja istotnego interesu bezpieczeństwa państwa”, zostało sporządzone przez Fundację Instytutu Bezpieczeństwa i Rozwoju Międzynarodowego SDirekt24, jako materiał komercyjny na zapotrzebowanie i zlecenie Sejmiku Województwa Pomorskiego.

Fundacja ta jest organizacją pozarządową i działa jako prywatna, komercyjna firma, bez akredytacji jakiejkolwiek z rządowych agencji działających w obszarze bezpieczeństwa i obronności państwa. Z tego względu nie jest ona poparta wiedzą w zakresie zapisów aktualnych wieloletnich Planów Rozwoju Sił Zbrojnych RP lub potrzeb operacyjnych. Na wniosek Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej do Ministra Obrony Narodowej przeprowadzono analizy w tym zakresie, które nie potwierdzają przedstawionej w interpelacji tezy, że przekop Mierzei Wiślanej zaszkodzi bezpieczeństwu Rzeczypospolitej Polskiej. Wręcz przeciwnie – wnioski wskazują, że przekop wpłynie na poprawę bezpieczeństwa.

Wojciech Skurkiewicz w swojej odpowiedzi wspomniał również o elbląskim garnizonie. „Aktualna dyslokacja jednostek Sił Zbrojnych RP oraz wojsk sojuszniczych na terenie garnizonu Elbląg może stanowić kolejny argument za przeprowadzeniem powyższej inwestycji, którą w przyszłości można wykorzystać jako alternatywną drogę zaopatrzenia”

Sekretarz odniósł się również do zanurzenia polskich okrętów wojennych. Poinformował on, że znaczna część okrętów Marynarki Wojennej RP posiada zanurzenie mniejsze niż 3 metry. Istotnym jest również fakt, że przekop może być wykorzystywany przez nawodne jednostki pływające nie posiadające statusu okrętu wojennego, a będące na wyposażeniu Sił Zbrojnych RP, co w konsekwencji poprawi szeroko rozumianą swobodę manewru sił.

„Przekop Mierzei Wiślanej stworzy nowy tor wodny umożliwiający swobodny dostęp do wód Zalewu Wiślanego głównie polskim jednostkom pływającym. Jednostki Federacji Rosyjskiej już posiadają swobodny dostęp do analizowanego akwenu poprzez naturalną Cieśninę Piławską pozwalającą na wejście na akwen Zalewu Wiślanego” - kończy Wojciech Skurkiewicz.

K

Komentarze (26) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Claudia Klein #2976996 | 82.102.*.* 26 wrz 2020 02:27

  Witam i witam w Spotlight Global Financial Services. Nazywam się Claudia Klein, jestem pożyczkodawcą, a także konsultantem finansowym. Czy pilnie potrzebujesz wsparcia finansowego? Potrzebujesz pożyczki na różne cele? jeśli tak, radzę skontaktować się z moją firmą przez | spotlightglobalservices@gmail.com | lub napisz do nas na WhatsApp: +4915758108767 | i masz pożyczkę na swoim koncie w ciągu 24 godzin, ponieważ świadczymy doskonałe usługi pożyczkowe na całym świecie. Oferujemy wszelkiego rodzaju usługi pożyczkowe (pożyczka osobista, pożyczka biznesowa i wiele innych), oferujemy pożyczki zarówno długoterminowe, jak i krótkoterminowe, a także możesz pożyczyć do 15 mln euro. Moja firma pomoże Ci osiągnąć różnorodne cele dzięki szerokiej gamie produktów pożyczkowych. Wiemy, że uzyskanie legalnej pożyczki zawsze było ogromnym problemem. Dla osób fizycznych, które mają problem finansowy i potrzebują jego rozwiązania, wiele osób ma trudności z uzyskaniem pożyczki pod zastaw kapitału w lokalnych bankach lub innych instytucjach finansowych ze względu na duże zainteresowanie stopa procentowa, niewystarczające zabezpieczenie, wskaźnik zadłużenia do dochodów, niska ocena kredytowa lub inne przyczyny. Koniec z czekaniem i stresującymi wizytami w banku. Nasza usługa jest dostępna 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu - możesz zaciągnąć pożyczkę i sfinalizować transakcje zawsze i wszędzie tam, gdzie tego potrzebujesz. Świadczymy 24-godzinne usługi pożyczkowe światowej klasy. W przypadku pytań / pytań? - Wyślij e-mail do | spotlightglobalservices@gmail.com | lub napisz do nas na WhatsApp: +4915758108767 |. Możesz nas łatwo sprawdzić na naszej stronie internetowej pod adresem: https://spotlightglobalfin.wixsite.com/f inancial Twoja rodzina, przyjaciele i koledzy nie muszą wiedzieć, że masz mało gotówki, po prostu napisz do nas, a otrzymasz pożyczkę. Twoja wolność finansowa jest w Twoich rękach!

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Felix Alex #2975753 | 143.244.*.* 23 wrz 2020 09:23

  Potrzebujesz pieniędzy na projekt, biznes, podatki, rachunki i wiele innych z innych powodów nasze pożyczki są proste i tanie, skontaktuj się z nami już dziś. Plik pożyczka, której potrzebujesz, możemy zorganizować dowolną pożyczkę, budżet, oprocentowanie już od 3%, odpowiedz teraz na e-mail: Felixalexinvestment22@gmail.com

  odpowiedz na ten komentarz

 3. Felix Alex #2975752 | 143.244.*.* 23 wrz 2020 09:23

  Potrzebujesz pieniędzy na projekt, biznes, podatki, rachunki i wiele innych z innych powodów nasze pożyczki są proste i tanie, skontaktuj się z nami już dziś. Plik pożyczka, której potrzebujesz, możemy zorganizować dowolną pożyczkę, budżet, oprocentowanie już od 3%, odpowiedz teraz na e-mail: Felixalexinvestment22@gmail.com

  odpowiedz na ten komentarz

 4. Susan Benson #2975002 | 82.102.*.* 21 wrz 2020 14:20

  Witam Szanowni Państwo, Potrzebujecie pomocy finansowej? Jestem Susan Benson. Jestem pożyczkodawcą, a także konsultantem finansowym. Potrzebujesz kredytu biznesowego, pożyczki osobistej, pożyczki hipotecznej lub pożyczki na realizację swojego projektu? jeśli tak, radzę skontaktować się z moją firmą. Świadczymy wszelkiego rodzaju usługi pożyczkowe, w tym pożyczki długoterminowe i krótkoterminowe. Aby uzyskać więcej informacji, napisz do nas e-mailem: (sunshinefinancialgroupinc@gmail.com) lub napisz do nas bezpośrednio przez WhatsApp na numer: +447903159998 i otrzymaj natychmiastową odpowiedź. Jesteśmy firmą świadczącą kompleksowe usługi finansowe i staramy się pomóc Ci poprawić długoterminowe i krótkoterminowe cele finansowe. Specjalizujemy się w dostarczaniu strukturyzowanych rozwiązań finansowych dla osób fizycznych i firm w najbardziej efektywny i najszybszy sposób. Oto kilka powodów, dla których warto skontaktować się z nami w sprawie pożyczki; * Wygoda - Możesz ubiegać się o pożyczkę w dowolnym miejscu i czasie. * Elastyczna kwota - Ty decydujesz, ile chcesz pożyczyć. * Szybkie bezpośrednie finansowanie - otrzymaj pożyczkę w ciągu 24 godzin od zatwierdzenia. * Elastyczne oprocentowanie 3%. * Wysokie wskaźniki akceptacji * Elastyczna spłata - masz szansę wybrać datę spłaty, tygodniową, miesięczną lub roczną na okres 1-30 lat. * Prosta aplikacja online. * Spersonalizowane wskazówki i wiedza. * Brak ukrytych opłat Nie trać okazji z powodu braku funduszy. Aby uzyskać więcej informacji na temat naszej oferty pożyczki, prosimy o przesłanie nam wniosku o pożyczkę za pośrednictwem: E-mail: sunshinefinancialgroupinc@gmail.com Wha tsApp: +447903159998 Pośrednicy / konsultanci / brokerzy mogą przyprowadzać swoich klientów i są w 100% chronieni. Z pełnym zaufaniem będziemy współpracować z korzyścią dla wszystkich zaangażowanych stron.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 5. Claudia Klein #2969695 | 185.232.*.* 8 wrz 2020 23:03

  Witam i witam w Spotlight Global Financial Services. Nazywam się Claudia Klein, jestem pożyczkodawcą, a także konsultantem finansowym. Czy pilnie potrzebujesz wsparcia finansowego? Potrzebujesz pożyczki na różne cele? jeśli tak, radzę skontaktować się z moją firmą przez | spotlightglobalservices@gmail.com | lub napisz do nas na WhatsApp: +4915758108767 | i masz pożyczkę na swoim koncie w ciągu 24 godzin, ponieważ świadczymy doskonałe usługi pożyczkowe na całym świecie. Oferujemy wszelkiego rodzaju usługi pożyczkowe (pożyczka osobista, pożyczka biznesowa i wiele innych), oferujemy pożyczki zarówno długoterminowe, jak i krótkoterminowe, a także możesz pożyczyć do 15 mln euro. Moja firma pomoże Ci osiągnąć różnorodne cele dzięki szerokiej gamie produktów pożyczkowych. Wiemy, że uzyskanie legalnej pożyczki zawsze było dużym problemem. Dla osób fizycznych, które mają problem finansowy i potrzebują jego rozwiązania, wiele osób ma trudności z uzyskaniem pożyczki pod zastaw kapitału w lokalnych bankach lub innych instytucjach finansowych ze względu na duże zainteresowanie stopa procentowa, niewystarczające zabezpieczenia, wskaźnik zadłużenia do dochodów, niska ocena kredytowa lub inne przyczyny. Koniec z czekaniem i stresującymi wizytami w banku. Nasza usługa jest dostępna 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu - możesz otrzymać pożyczkę i sfinalizować swoje transakcje zawsze i wszędzie, gdzie tego potrzebujesz. Świadczymy 24-godzinne usługi pożyczkowe światowej klasy. W przypadku pytań / pytań? - Wyślij e-mail do | spotlightglobalservices@gmail.com | lub napisz do nas na WhatsApp: +4915758108767 | Twoja rodzina, przyjaciele i koledzy nie muszą wiedzieć, że masz mało gotówki, po prostu napisz do nas, a otrzymasz pożyczkę. Twoja wolność finansowa jest w Twoich rękach!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (26)