środa, 29 czerwca 2022. imieniny: Pawła, Piotra, Salomei

Europejskie Dni Dziedzictwa we Fromborku

2020-09-07 14:00:00 (ost. akt: 2020-09-07 12:02:31)

Autor zdjęcia: Frombork gród Kopernika

Wystawy, muzealne ekspozycje, zwiedzanie parku astronomicznego i nocny pokaz nieba to tylko część atrakcji, które czekać będą na nas we Fromborku. Wszystko z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa 2020, ich tegoroczne hasło brzmi „Moja droga”.

Idea nawiązująca do powstania międzynarodowego święta zabytków narodziła się w 1985 w Granadzie podczas II Rady Europy. Polska przyłączyła się do tej inicjatywy już w 1993 i u boku 50 innych krajów stara się angażować europejskie społeczności we wzmacnianie międzykulturowego dialogu, prezentowanie różnorodności kulturowego dziedzictwa i, co najważniejsze, opiekę nad nim.

Jak informuje Maja Dzieciątek z Muzeum Pomnika Historii we Fromborku, tamtejsze muzea co roku przygotowują atrakcyjny program Europejskich Dni Dziedzictwa. — W tym roku mija 760 lat od powstania Warmińskiej Kapituły Katedralnej. Pierwsza część wydarzeń będzie związana z tą rocznicą — zdradza Maja Dzieciątek.

Obrazek w tresci

Maja Dzieciątek: Co roku działające we Fromborku muzea przygotowują atrakcyjny program Europejskich Dni Dziedzictwa


Uroczystości i obchody związane z EDD odbędą się już w piątek 12 września. Rozpocznie je planowana na 11 msza święta w katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja Apostoła we Fromborku. O 12:15 w Nowym Pałacu Biskupim przy Katedralna 6) wykład z okazji 760-lecia Warmińskiej Kapituły Katedralnej wygłosi ks. kanonik prof. Andrzej Kopiczko.

Po wykładzie w pałacu zaprezentowane zostaną efekty realizowanego w tym roku projektu digitalizacyjnego „Święta Warmia”.

W godzinach 13 i 17 możliwe będzie zwiedzanie wystawy stałej „Dawni mieszkańcy Nowego Pałacu Biskupiego i jego budowniczowie”, a od 16:30 do 17:30 ekspozycję “LemPress SOLARIS” będącą efektem międzynarodowego projektu letterpress.

Część drugą fromborskich Europejskich Dni Dziedzictwa otworzy w Wieży Radziejowskiego wystawa „10 lat współpracy Muzeum Mikołaja Kopernika i Muzeum Pomnika Historii Frombork Zespół Katedralny”.

Wystawy w Muzeum Kopernika otwarte będą w godzinach 9:30-17. W Szpitalu św. Ducha — Dział Historii Medycyny przy Starej 6, na zwiedzających będą czekały tak ciekawe ekspozycje jak: „Cum animal morietur” (Kiedy umiera zwierzę), „Z dziejów historii medycyny”, „Warmińskie malarstwo i rzeźba sakralna XVII-XVIII w.” i „Naczynia aptekarskie XVI-XX w.”.

W Dawnym Pałacu Biskupim przy Katedralnej 8 obejrzymy natomiast wystawy
„70 lat Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku”, „Mikołaj Kopernik – życie i dzieło”, „Człowiek, osoba, persona. Portret w przestrzeni sakralnej” oraz „Mikołaj Kopernik na monetach i banknotach świata – ze zbiorów Oresta Paszkowycza”.

To nie koniec, w Parku Astronomicznym (Ronin 7, 14-530 Frombork) czeka na nas wystawa „Astronomia Niepodległej”, a także zwiedzanie obiektu nocą i nocny pokaz nieba.

Zwieńczeniem dnia pełnego atrakcji będzie koncert organowy w katedrze zaplanowany na 19:30.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny, w związku z ograniczoną liczbą miejsc na niektóre z nich obowiązuje rejestracja poprzez stronę www.wozowniasztuk.pl.


Czytaj e-wydanie
Dziennik Elbląski zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.plKomentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. nick #2968994 | 83.21.*.* 7 wrz 2020 17:57

    W piątek 11-tego czy w sobotę 12-tego Panie redaktorze? Bo albo w piątek albo w sobotę albo 11 albo 12-ego.

    odpowiedz na ten komentarz