Czwartek, 18 sierpnia 2022. imieniny: Bogusława, Bronisława, Ilony

W klasach jest za dużo uczniów?

2020-09-08 16:00:00 (ost. akt: 2020-09-08 09:44:27)

Autor zdjęcia: fot. archiw. Ryszard Biel

Podczas zdalnej konferencji organizowanej przez Urząd Miejski wiceprezydent Janusz Nowak odniósł się do wniosku radnego Marka Pruszaka ws. liczebności klas w szkołach publikowanego na łamach jednego z elbląskich portali.

— Chciałbym na konferencji odnieść się jeszcze do materiału prasowego z 31 sierpnia, dotyczącego wniosku radnego Marka Pruszaka o rzekomym pogorszeniu się warunków nauczania w 6 elbląskich szkołach, związanym z liczebnością klas — mówił wiceprezydent.

Radny Pruszak w liście do redakcji twierdzi, że dla ponad 450 uczniów warunki nauczania się pogorszą, bo uczyć się będą w klasach 29 osobowych. Zgodnie z Prawem Oświatowym, w klasach I-III maksymalna liczba uczniów w klasie to 27, w klasach IV-VIII przepisy zezwalają na większą liczbę.

Jak to wygląda teraz w Elblągu? — W Elblągu, podobnie jak w latach poprzednich, liczebność klas pozostaje na podobnym poziomie i tylko nieliczne klasy mają więcej niż 27 uczniów — wyjaśniał Janusz Nowak. — Jest więc to liczebność, która pozwala na odpowiednio dobre warunki nauczania. Sugerowanie, że taka liczebność klas to oszczędności kosztem dzieci jest zaskakujące. Szczególnie, że mówi to człowiek, który parę lat był wiceprezydentem miasta odpowiedzialnym za edukację. Bo, nie kto inny, jak ówczesny wiceprezydent Marek Pruszak, w sierpniu 2013 roku podpisał wytyczne do wszystkich dyrektorów szkół, w których powołując się na trudną sytuację finansową miasta wyraźnie wskazuje, jak te oszczędności znaleźć. Proponował między innymi ograniczenie do niezbędnego minimum godzin na zajęcia dodatkowe, czy organizowanie na poziomie dolnej granicy liczby godzin zajęć nauczania indywidulanego, a także, przy nauczaniu języka obcego czy wychowania fizycznego ustalanie maksymalnych ilości osób w grupach.

— Ale to nie wszystko — kontynuował wiceprezydent. — Rok później, czyli w 2014 r., gdy Marek Pruszak był dalej wiceprezydentem dochodziło również do łączenia klas, czego przykładem jest SP 21. Wtedy to wyszło pismo do rodziców, w którym zapewniało się ich, że wielkość klasy nie determinuje wyników nauczania, a wręcz przeciwnie — z analizy wyników klas szóstych wynikało, że duże zespoły klasowe od lat osiągają jedne z najwyższych wyników nauczania.

Wiceprezydent postawił więc pytania. Jaki cel ma więc ta hipokryzja i manipulowanie faktami przez radnego Pruszaka? Czyżby punkt widzenia zależał od punktu siedzenia? Najwyraźniej tamte wytyczne poszyły już w niepamięć? — A może to czysty populizm, po raz kolejny ochoczo stosowany przez radnego Pruszaka? Jego zarzuty, trudno inaczej potraktować niż zagrywkę polityczną, a nie faktyczną troskę o dobro ucznia — kończył Janusz Nowak.

K


Czytaj e-wydanie
Dziennik Elbląski zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Claudia Klein #2969703 | 185.232.*.* 8 wrz 2020 23:06

    Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Witam i witam w Spotlight Global Financial Services. Nazywam się Claudia Klein, jestem pożyczkodawcą, a także konsultantem finansowym. Czy pilnie potrzebujesz wsparcia finansowego? Potrzebujesz pożyczki na różne cele? jeśli tak, radzę skontaktować się z moją firmą przez | spotlightglobalservices@gmail.com | lub napisz do nas na WhatsApp: +4915758108767 | i masz pożyczkę na swoim koncie w ciągu 24 godzin, ponieważ świadczymy doskonałe usługi pożyczkowe na całym świecie. Oferujemy wszelkiego rodzaju usługi pożyczkowe (pożyczka osobista, pożyczka biznesowa i wiele innych), oferujemy pożyczki zarówno długoterminowe, jak i krótkoterminowe, a także możesz pożyczyć do 15 mln euro. Moja firma pomoże Ci osiągnąć różnorodne cele dzięki szerokiej gamie produktów pożyczkowych. Wiemy, że uzyskanie legalnej pożyczki zawsze było dużym problemem. Dla osób fizycznych, które mają problem finansowy i potrzebują jego rozwiązania, wiele osób ma trudności z uzyskaniem pożyczki pod zastaw kapitału w lokalnych bankach lub innych instytucjach finansowych ze względu na duże zainteresowanie stopa procentowa, niewystarczające zabezpieczenia, wskaźnik zadłużenia do dochodów, niska ocena kredytowa lub inne przyczyny. Koniec z czekaniem i stresującymi wizytami w banku. Nasza usługa jest dostępna 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu - możesz otrzymać pożyczkę i sfinalizować swoje transakcje zawsze i wszędzie, gdzie tego potrzebujesz. Świadczymy 24-godzinne usługi pożyczkowe światowej klasy. W przypadku pytań / pytań? - Wyślij e-mail do | spotlightglobalservices@gmail.com | lub napisz do nas na WhatsApp: +4915758108767 | Twoja rodzina, przyjaciele i koledzy nie muszą wiedzieć, że masz mało gotówki, po prostu napisz do nas, a otrzymasz pożyczkę. Twoja wolność finansowa jest w Twoich rękach!