Wtorek, 24 maja 2022. Imieniny Joanny, Zdenka, Zuzanny

Elbląskie zielone pytanie – wrzesień 2020

2020-09-10 11:00:59 (ost. akt: 2020-09-10 11:06:53)

Autor zdjęcia: UM Elbląg

Wracamy po wakacjach i serdecznie zachęcamy wszystkich do uczestnictwa w konkursie Elbląskie Zielone Pytanie! To prosta forma, która zachęca do rozszerzania swojej ekologicznej wiedzy.

Dziś pod lupę weźmiemy pierwszy dzień kalendarzowej jesieni przypadający na dzień 23 września określany terminem równonocy. Zjawisko to zachodzi tylko dwa razy w ciągu roku, wiosną i jesienią. Tego dnia, dzień i noc są takiej samej długości. Z równonocą wiosenną i jesienną wiąże się wiele tradycji.
Te dwa dni w ciągu roku, mają nie tylko astronomiczne znaczenie. Równonoc wiosenna i jesienna już od czasów starożytności są istotnym momentem w ciągu roku. Jednak, pierwsze, z czym kojarzy się nam dzień równonocy, to początek nowej pory roku – astronomicznej wiosny lub jesieni. Z równonocą wywodzi się jednak znacznie więcej tradycji praktykowanych do dziś.

Terminem równonocy przyjęło się określać nie tylko sam moment przejścia Słońca, lecz całą dobę, w której to zjawisko ma miejsce. Podczas dni równonocy Słońce znajduje się tyle samo czasu pod i nad horyzontem. Ma to także wpływ na kąt padania promieni słonecznych – tylko podczas równonocy znajdują się one pod kątem prostym względem równika. Często mówi się także o zjawisku równonocy jako o dniu, w którym długość dnia i nocy są jednakowe, choć nie jest to do końca prawda ponieważ długość dnia i nocy nigdy nie jest identyczne. Czas trwania dnia i nocy jest porównywalny, wynosi ok. 12h.

Pytanie na wrzesień brzmi: Jakim innym terminem określany jest termin równonocy?

Prosimy o nadsyłanie odpowiedzi wraz z imieniem i nazwiskiem, adresem i nr telefonu kontaktowego do 30 września 2020 r. (godz. 23:59) [decyduje data wpływu przesyłki/emaila do Urzędu]:
• Listownie na adres Departament Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Elblągu, ul. Łączności 1, 82-300 Elbląg (z dopiskiem: Elbląskie Zielone Pytanie – Wrzesień 2020)
• lub na adres e-mail: zielone.pytanie@umelblag.pl(w tytule e-maila: Elbląskie Zielone Pytanie – Wrzesień 2020 - imię i nazwisko)

Wylosowanego zwycięzcę i prawidłową odpowiedź poznamy początkiem października 2020 r.
Zapraszamy do udziału w konkursie!

UM Elbląg


Czytaj e-wydanie
Dziennik Elbląski zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.plKomentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB