środa, 28 lipca 2021. Imieniny Ady, Wiwiany, Sylwiusza

Przy ulicy Mielczarskiego będzie nowe przedszkole

2020-09-10 14:00:00 (ost. akt: 2020-09-10 12:28:05)

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Fundusz Inwestycji Lokalnych i ogromna dotacja, która z tego tytułu wpłynęła na miejskie konto sprawił, że przedszkole przy ul. Mielczarskiego w końcu doczeka się modernizacji. Stary budynek zostanie zburzony, a na jego miejscu powstanie nowoczesne, energooszczędne przedszkole i żłobek.

- Dotarł do nas przelew w wysokości 5 875 926 zł. - poinformował Janusz Nowak, wiceprezydent Elbląga podczas zdalnej konferencji. - Są to pieniądze przyznane nam w ramach Funduszu Inwestycji Lokalnych. Zdecydowaliśmy się przeznaczyć je na budowę nowego przedszkola i żłobka w miejsce istniejącego przedszkola znajdującego się przy ul. Mielczarskiego.

O tym, że przedszkole jest w złym stanie wiadomo od dawna. - Ten obiekt został zbudowany wiele lat temu i miał funkcjonować przez kilka, kilkanaście lat, a funkcjonuje do dzisiaj - dodał wiceprezydent. - Jego stan techniczny nie jest dobry. Prędzej czy później i tak ten obiekt musiałby zostać rozebrany, a na jego miejsce trzeba by postawić nowy albo przenieść go w inne miejsce.

Jak wyjaśnia Janusz Nowak, istniejący obiekt zostanie rozebrany, a budowa nowego obiektu będzie obejmowała budynek przeznaczony na potrzeby sześciu oddziałów przedszkolnych po 25 osób w każdym oraz trzy oddziały żłobka po 20 dzieci w każdym.

- Powierzchnia niezbędna do funkcjonowania placówki będzie składała się z pomieszczenia do gimnastyki, rytmiki, pomieszczenia dla psychologa, pedagoga, logopedy, a także sali do zajęć sensorycznych - wyliczał wiceprezydent. - Będzie także wózkownia, szatnia dla dzieci, pralnia wraz z suszarnią, kuchnia, jadalnia i pomieszczenia socjalne.

Budynek ma być nowoczesny, energooszczędny, ma charakteryzować się niskimi kosztami eksploatacji. - Chcemy wyposażyć ten obiekt w fotowoltaikę. Dzięki temu planujemy, że oszczędność energii w stosunku do technologii tradycyjnej, murowanej, będzie w granicach 40 proc - dodaje Janusz Nowak.

Jakie będzie zatem źródło finansowania tej inwestycji? - Prawie 6 mln zł będzie pochodziło z Funduszu Inwestycji Lokalnych, aplikujemy także do tzw. resortowego programu rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 i tu będziemy aplikować na kwotę 1 mln 800 tys zł. Pozostałe 3-4 mln zł będą środkami własnymi - kończył Janusz Nowak.

Nowy obiekt ma zostać oddany do użytku już 1 września 2021 roku.

K


Czytaj e-wydanie
Dziennik Elbląski zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB