Poniedziałek, 27 czerwca 2022. imieniny: Cypriana, Emanueli, Władysława

Policjanci i leśnicy zadbali o nasze bezpieczeństwo

2020-09-22 14:49:13 (ost. akt: 2020-09-22 14:55:51)

Autor zdjęcia: KMP Elbląg

Dzielnicowi wspólnie z Nadleśnictwem Elbląg przeprowadzili działania na terenie podelbląskich lasów. Polegały one na rozwieszaniu czerwonych naklejek informujących o naszej lokalizacji i o tym, jak wezwać pomoc w nagłym przypadku. Służby udostępniły też bezpłatną aplikację dla grzybiarzy, która działa nawet w trybie offline.

Co roku zdążają się sytuacje, w których ktoś wzywa pomocy lub zgubi się w lesie. Dzieje się to najczęściej w okresie letnim, gdy w lesie przebywa dużo osób oraz jesienią, gdy pogoda staje się bardziej wymagająca, a ludzie udają się do lasu na grzyby.

Aby ułatwić odnalezienie lub w celu udzielenia szybkiej pomocy, policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Elblągu wraz z leśnikami z Lasów Państwowych Nadleśnictwa Elbląg wspólnie rozwieszali naklejki, które pojawią się między innymi na leśnych miejscach postoju pojazdów, przy ścieżkach edukacyjnych i wieżach widokowych.

Obrazek w tresci

Na naklejkach znajdziemy 3 informacje:

Numer telefonu alarmowego 112, nazwę nadleśnictwa i leśnictwa oraz pięciocyfrowy numer z literą – jest to adres leśny miejsca, w którym aktualnie się znajdujemy, np. 15.02.1.02.286.i, gdzie:

– 15 – Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych
– 02 – Nadleśnictwo (w tym przypadku Elbląg)
– 1 – Obręb Leśny
– 02 – Leśnictwo (Dąbrowa)
– 286 – Oddział
– i – Pododdział

Dzwonimy pod numer 112. Podajemy pięciocyfrowy numer adresu leśnego z czerwonej naklejki. Centrum Powiadamiania Ratunkowego przekazuje informację Policji lub innym służbom ratunkowym. Służby sprawdzają lokalizację na numerycznej mapie leśnej (Bank Danych o Lasach), gdzie za pomocą wyszukiwarki można namierzyć konkretne wydzielenie leśne, w którym znajduje się poszkodowany i jeśli jest taka potrzeba, przyjeżdżają na miejsce.

Dzięki aplikacji mBDL na pewno nie zgubicie się w lesie. Działa na platformach Android i iOS. Oprócz mapy podstawowej, w aplikacji dostępne są również inne warianty, m.in: mapa drzewostanowa, mapa form własności, mapa siedlisk leśnych, mapa zbiorowisk roślinnych oraz mapa łowiecka. Mechanizm pobierania danych do pracy offline umożliwia korzystanie z map nadleśnictw oraz parków narodowych. Aplikacja została przygotowana przez Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej. W menu Pomoc znajduje się instrukcja użytkowania.

Aplikację znajdziecie tutaj i tutaj.

KMP Elbląg


Czytaj e-wydanie
Dziennik Elbląski zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl