środa, 29 czerwca 2022. imieniny: Pawła, Piotra, Salomei

Elbląski pałac zwycięzcą ogólnopolskiego konkursu [ZDJĘCIA]

2020-09-24 13:00:12 (ost. akt: 2020-09-24 13:22:58)
Pałac Augusta Abbega w Elblągu

Pałac Augusta Abbega w Elblągu

Autor zdjęcia: Marek Lewandowski

W czerwcu ruszył II, a zarazem finałowy etap ogólnopolskiego konkursu Modernizacja Roku & Budowa XXI w. Ocenialiśmy wówczas inwestycje zrealizowane w 2019, wśród których znalazł się zabytkowy elbląski pałac Augusta Abbega.

Pałac pełniący dziś funkcję siedziby Nadleśnictwa Elbląg powstał w latach 1810-1811 na zlecenie radcy handlowego i byłego konsula królewskiego Augusta Abbega. Po I wojnie światowej teren, na którym znajduje się budynek, został przekazany ówczesnemu nadleśnictwu. Po II wojnie ziemie znów należały do Polski i zostały przekazane Lasom Państwowym. Pałac jest siedzibę Nadleśnictwa Elbląg od 1945. Budynek wraz z całym założeniem wokół niego i zabytkową aleją wpisane są do rejestru zabytków i objęte opieką konserwatorską.


Przypomnijmy, w ubiegłym roku zakończono gruntowny, dwuetapowy remont obiektu. Podczas pierwszego z nich wykonano docieplenie i wzmocnienie stropodachu, a także wymieniono wszystkie drzwi zewnętrzne i okna. Drugi etap inwestycji rozpoczął się w 2018 i obejmował pozostałe prace termomodernizacyjne. Wymieniono źródło ciepła, klimatyzację, wentylację, oświetlenie. Wszystkie prace przebiegały pod kontrolą konserwatora zabytków.

Wewnątrz pałacu pozostawiono odkryty fragment ceglastej ściany, który przypomina o historii budowli. Pałac Abegga cieszy oko nie tylko w dzień, ale dzięki oświetleniu zewnętrznemu można podziwiać jego urok również po zmroku.

Elbląski pałac jako jeden z 12 spośród 67 obiektów zgłoszonych do XXIV edycji ogólnopolskiego konkursu Modernizacja Roku & Budowa XXI w. przeszedł do II, finałowego etapu.

Okazuje się, że Elbląg ma powody do dumy.

— Kapituła konkursu uznała budynek nadleśnictwa za najlepszą modernizację roku 2019. Elbląskich leśników doceniono za umiejętne połączenie zabytkowego charakteru budynku z nowoczesnością, a jednocześnie zadbanie o pełną funkcjonalność zabytku jako obiektu użyteczności publicznej — informuje Jan Piotrowski, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Elbląg.

Obrazek w tresci

— Cieszy mnie, że kilkuletnia praca moich pracowników, została doceniona na arenie ogólnopolskiej, oraz że dzięki środkom finansowym z funduszu leśnego Lasów Państwowych możliwa była renowacja tego pięknego Elbląskiego zabytku — przyznaje Mariusz Potoczny, Nadleśniczy Nadleśnictwa Elbląg.

Mimo wykonanych już prac to jeszcze nie koniec transformacji.

— Jako że pracujemy blisko przyrody, a jej los nie jest nam obojętny, zamierzamy doprowadzić nasz budynek do pełnej niezależności energetycznej, a tym samym chcielibyśmy, żeby stał się całkowicie zeroemisyjny. Planujemy zainstalowanie instalacji fotowoltaicznej, która pozwoli nam na zaprzestanie z korzystania z prądu, powstającego między innymi ze spalania węgla — zapowiada Piotrowski.


Nadleśnictwo Elbląg kontynuuje prace mające na celu uporządkowanie terenu wokół biura.

— Jeszcze w tym roku planowana jest rewitalizacja alei wiodącej do zabytkowego obiektu poprzez posadzenie nowych drzew w miejscu planowanych do wycięcia starych, które sukcesywnie rozpadają się lub zamierają — zdradza rzecznik.

I dodaje: — Nowe drzewa nawiązywać będą pokrojem i wyglądem do tych, które można zaobserwować na starych widokówkach. Ponadto na wiosnę planowane są nasadzenia drzew starych odmian owocowych w sadzie nadleśnictwa, który został prześwietlony i uporządkowany w minionym roku.


Czytaj e-wydanie
Dziennik Elbląski zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.plKomentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. er ce #2976419 | 79.186.*.* 24 wrz 2020 18:45

    Pamiętamy też wycięcie dębów w alei prowadzącej do nadleśnictwa.

    odpowiedz na ten komentarz

  2. EEheeee #2976319 | 82.161.*.* 24 wrz 2020 15:46

    To coś to pałac ??

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz