środa, 6 lipca 2022. imieniny: Dominiki, Jaropełka, Łucji

Spotkanie z Piotrem Pytlakowskim

2020-10-06 08:00:00 (ost. akt: 2020-10-05 13:53:04)

Autor zdjęcia: Biblioteka Elbląska

Znany dziennikarz śledczy – Piotr Pytlakowski będzie pierwszym gościem tegorocznego cyklu spotkań #czytElnia. Tym razem jednak przyjedzie do nas ze swoją książką reporterską „Ich matki, nasi ojcowie. Niewygodna historia powojennej polski”, dotykającą tematu wysiedleń "polskich" Niemców po roku 1945. Spotkanie odbędzie się: 8 października (czwartek), godz. 18:00, Sala "U św. Ducha". Obowiązuje rezerwacja miejsc.

Rozmowę poprowadzi Jacek Nowiński.

Spotkanie będzie również transmitowane na stronie FB Biblioteki Elbląskiej.

Reportaż o „polskich” Niemcach, ludziach, których rok 1945 zastał na terenach należących wcześniej do Rzeszy, teraz do Polski. Nie zamierzali uciekać, bo nie popełnili zbrodni wojennych, nie mieli na sumieniu zła wyrządzonego Polakom.
Jest tu historia zbrodni na niemieckich mieszkańcach Aleksandrowa Kujawskiego i Nieszawy, dokonanej przez samozwańczych milicjantów.
Są losy Siegfrieda Kapeli i jego rodziny z okolic dzisiejszego Świebodzina.
Są też relacje Niemców z okolic Opola, Zielonej Góry i Szczecina, którzy wraz z matkami (bo ojcowie z wojny nie wrócili) pozostali w Polsce. Mieli wtedy po 5–8 lat. Co zachowali w pamięci? Czy noszą w sobie poczucie krzywdy doznanej od nowej ojczyzny? Czy wybaczyli?

O książce:

Piotr Pytlakowski – od roku 1997 związany z Tygodnikiem POLITYKA, gdzie zajmuje się dziennikarstwem śledczym i problematyką kryminalną. Autor bądź współautor książek: „Czekając na kata”, „Alfabet mafii” (z Ewą Ornacką), „Agent Tomasz i inni. Przykrywkowcy” (z Sylwestrem Latkowskim), „Wszystki ręce umyte. Sprawa Barbary Blidy” (z Sylwestrem Latkowskim), „Biuro tajnych spraw. Kulisy centralnego Biura Śledczego” (z Sylwestrem Latkowskim), „Nowy alfabet mafii” (z Ewą Ornacką), „Szkoła szpiegów”, „Mój agent Masa”, „Wspomnienia konduktora wagonów sypialnych. Powieść osobista” i ostatniej „Ich matki, nasi ojcowie. Niewygodna historia powojennej polski”.

Podczas spotkania prosimy o przestrzeganie ogólnie obowiązujących zasad bezpieczeństwa związanych z pandemią SARS-CoV-2.

Ze względu na pandemię COVID-19 ilość miejsc na spotkanie jest ograniczona, prosimy o rezerwację miejsc:
tel. (55) 625 60 13
e-mail: komunikacja@bibliotekaelblaska.pl


Czytaj e-wydanie
Dziennik Elbląski zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Anna #2981660 | 91.241.*.* 7 paź 2020 09:53

    Bardzo bym chciała uczestniczyć w tym spotkaniu, ale ze względu na to, że obecnie jestem w trakcie leczenia onkologicznego, nie mogę. Może będzie można gdzieś kupić tę książkę? Uwielbiam Państwa Pytlakowskich.

    odpowiedz na ten komentarz