Od 10 lat co roku w pierwszy weekend października do Nadleśnictwa Elbląg przybywają miłośnicy obserwacji ptaków z całej Polski. Wiele osób już na stałe w kalendarzu urlopowym w tym czasie wpisane ma „Ptasi Piknik”. Jednak ze względu na pandemię zorganizowanie pikniku w tradycyjnej formie nie było możliwe. Dlatego właśnie, leśnicy i ornitolodzy ze Stowarzyszenia Drapolicz zaproponowali nietypową formę, dzięki której każdy, bez względu na miejsce, w którym przebywa, mógł wziąć udział w tym ornitologicznym wydarzeniu – Ptaki Piknik w wersji online.
Założeniem wersji online było przeniesienie wszystkich stałych punktów pikniku do internetu. Dlatego sobotni program online uwzględniał zarówno miejsca, które co roku stanowiły punkty pikniku, specjalistów, którzy byli obecni na swoich stoiskach, tematy, które zawsze są poruszane, a nawet Ptasie Kino, które od kilku jest stałym elementem plenerowego wydarzenia.
Forma online pozwoliła zabrać internautów do rezerwatu, oddalonego o 40 km od miejsca, w którym tradycyjnie odbywał się Piknik. Leśnicy spotkali się tam z grupą badawczą ptaków wodnych Kuling i przedstawicielem Błękitnego Patrolu z WWF. „Mewia Łacha” to faunistyczny rezerwat przyrody, którego głównym celem jest ochrona ptaków. Rezerwatów o podobnym celu ochrony jest w Lasach Państwowych ponad 70.
Ptasi Piknik nie mógłby się także odbyć bez Ptasiego Kina, które co roku daje wytchnienie i dawkę cennych informacji o ptakach każdemu kto się w nim zatrzyma. Zaglądający na Ptasi Piknik on-line mogli:
• udać się do Sokolarni w Technikum Leśnym w Tucholi razem z leśnikiem Michałem Wojcieszkiewiczem i sprawdzić na czym polega opieka nad sokołami i trening takiego ptaka:
(https://www.facebook.com/LasyPanstwowe/videos/263912061469351/ )
• Sprawdzić jak wygląda hodowla cietrzewi i proces odtwarzania populacji tych ptaków na Mazurach, razem z Adamem Gełdonem z Nadleśnictwa Spychowo (https://www.facebook.com/LasyPanstwowe/videos/822940118451597/ )
• Poznać szczegóły projektu ochrony głuszców z Nadleśnictwa Ruszów (https://www.facebook.com/LasyPanstwowe/videos/3132345590224955/ )
• Unieść się w przestworza razem z rybołowami, dla których Lasy Państwowe razem z Komitetem Ochrony Orłów realizują projekt ochrony (https://www.facebook.com/LasyPanstwowe/videos/2656025104662850/ )
• Czy nacieszyć oko pięknymi widokami z lasów Nadleśnictwa Elbląg, dzięki obiektywowi Tadeusza Baranieckiego (https://www.facebook.com/LasyPanstwowe/videos/272952603765205/ )
(https://www.facebook.com/LasyPanstwowe/videos/1323300591338977/ )
(https://www.facebook.com/LasyPanstwowe/videos/1030947867329044/ )
(https://www.facebook.com/LasyPanstwowe/videos/1342124385958218/ )
Całość wydarzenia zwieńczyła relacja z plaży, która także była stałym punktem na Pikniku. I tym razem rozmawialiśmy z Gerardem z Drapolicza, który opowiadał o strategii ptaków w czasie migracji, w tym także strategii przelatywania nad Bałtykiem. Dodatkowo wyjaśniono widzom jak bezpiecznie obserwować i fotografować ptaki. Od czego zacząć, jakiego używać sprzętu i o jakie zasady należy zadbać.
Czytaj e-wydanie
Dziennik Elbląski zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze
Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez