Czwartek, 8 czerwca 2023. imieniny: Ady, Celii, Medarda

Pracowita jesień na Mierzei [VIDEO]

2020-10-09 15:00:00 (ost. akt: 2020-10-09 13:50:43)

Autor zdjęcia: NDI/Besix

Harmonogram zakłada, że budowa kanału na Mierzei Wiślanej powinna zakończyć się w 2022 roku. Z informacji przekazanych przez Urząd Morski w Gdyni wynika, że, mimo nadejścia sezonu jesienno-zimowego, prace idą zgodnie z planem.


26 września na terenie budowy odbyła się ceremonia wmurowania kamienia węgielnego w ławie fundamentowej podpory mostu północnego. Tuba z aktem erekcyjnym została wmurowana w budowany przyczółek mostu — informuje kpt. ż.w. Wiesław Piotrzkowski, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni.

Przekop Mierzei Wiślanej to strategiczna inwestycja dla naszego kraju. Bardzo się cieszę, że minister Marek Gróbarczyk ją przygotował i realizuje. Dzięki niej Elbląg i okoliczne porty, a także całe województwo warmińsko-mazurskie zyskają nowe szanse rozwojowe — mówi minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

I dodaje: — Te szanse wynikają także z inwestycji drogowych, takich jak drogi S7 i S16, jak i inwestycji kolejowych. Wspólnie budujemy spójną sieć komunikacyjną i łączymy Polskę, aby rozwój naszego kraju był zrównoważony i sprawiedliwy.

Wróćmy jednak do inwestycji realizowanej na terenie Mierzei — tam, jak zwykle, praca wre.

— Aktualnie w rejonie Zatoki Gdańskiej wykonywane jest pogłębienie akwenu na obszarze basenu portu osłonowego, tak, by statkami mogło odbywać się dowożenie kamienia hydrotechnicznego ze Skandynawii — informuje Magdalena Kierzkowska z Urzędu Morskiego w Gdyni.

Ponadto, rozpoczęto wykonywanie narzutów kamiennych na odcinku nasady falochronu zachodniego i wschodnie. Trwa również produkcja betonowych elementów prefabrykowanych — to one będą zabezpieczać falochrony przed falami.


— W rejonie kanału żeglugowego pogrążana jest ścianka szczelna w obszarze śluzy oraz kieszeni bram śluzy, wykonywana jest też przesłona zapewniająca szczelność pod dnem śluzy. Na tym terenie trwają wykopy, ale też powstają nasypy pod drogi docelowe, wraz z umacnianiem skarp — relacjonuje Kierzkowska.

Okazuje się, że prace żelbetowe na moście południowym zostały już zakończone. Teraz przyszedł czas na wykonanie platformy roboczej. Posłuży ona do scalenia stalowej konstrukcji.

Przypomnijmy, nad kanałem powstać mają dwa mosty obrotowe, dzięki którym możliwe będzie ciągłe utrzymanie ruchu samochodowego, niezależnie od jednostek przepływających drogą wodną.

— Obiekty mostowe będą spełniały funkcję usprawnienia komunikacji pomiędzy wschodnią a zachodnią częścią Mierzei Wiślanej — mówi Dominik Wróblewski, kierownik budowy z konsorcjum NDI/Besix. — Obiekty mostowe są w konstrukcji stalowej. Długość przęsła to 62 metry, szerokość 17 metrów. Są to mosty obrotowe. W chwili przepływania jednostki przez kanał żeglugowy most będzie się obracał prostopadle do kanału żeglugowego — wyjaśnia Wróblewski.

Nadal trwają prace związane z powstaniem sztucznej wyspy na Zalewie Wiślanym.

— Trwa pogrążanie ścianek szczelnych tworzących jej obwiednię, montowane są ściągi i stopniowo zasypywana jest grodza — relacjonuje Magdalena Kierzkowska.

Co przyniosą najbliższe tygodnie? Kontynuację prac pogłębiarskich na Zatoce Gdańskiej w porcie osłonowym i wykonywanie kamiennych narzutów.

— Do końca tego roku pogrążone zostaną ścianki w obrębie całego Kanału Żeglugowego, a od października montowane są mikropale i odwodnienie. Zaczynają się także roboty żelbetowe. Podobnie w rejonie śluzy montowane są mikropale i odwodnienie — zdradza rzeczniczka Urzędu Morskiego w Gdyni.

Według harmonogramu prac, w listopadzie rozpocznie się montaż stalowej konstrukcji mostu południowego, na północnym natomiast toczyć się będą roboty żelbetowe na przyczółkach.
Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, do końca listopada, co prawda w stanie surowym, ale gotowy będzie budynek bosmantu.

Jak informuje Urząd Morski w Gdyni, całkowita długość nowej drogi wodnej z Zatoki Gdańskiej przez Zalew Wiślany do Elbląga wyniesie blisko 23 km. Samo przejście przez Zalew Wiślany wyniesie nieco ponad 10 km, po rzece Elbląg — także ponad 10 km, a pozostałe ok. 2,5 km to odcinek, na który złożą się śluza i port zewnętrzny oraz stanowisko postojowe. Kanał ma mieć 5 m głębokości.


Czytaj e-wydanie
Dziennik Elbląski zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.plKomentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. gość #2983340 | 89.228.*.* 10 paź 2020 06:00

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. podłość wobec przyrody w imię kretyńskich pomysłów

 2. idiota naiwniak #2983293 | 176.221.*.* 9 paź 2020 23:01

  Nie jestem prawicowcem, ale to trzeba przyznać że to jest dobra decyzja PiS. Patriotą jest każdy który dba o dobro narodu i kraju. Nie jest ważne czy to lewicowymi czy prawicowymi sposobami. Jeżeli najważniejszy dla nas jest cel zawszę się dogadamy. Nie dajmy się skłócić tym których celem jest tylko władza.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 3. warmiak1 #2983266 | 5.146.*.* 9 paź 2020 21:47

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Ciekawe co z tego wyniknie ? Jaki będzie wpływ na środowisko? Kto to będzie utrzymywał i kto za to zapłaci ?

 4. Język #2983137 | 88.156.*.* 9 paź 2020 17:43

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Co na to uunia

  1. ja #2983123 | 37.248.*.* 9 paź 2020 17:08

   Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Widok super jak się trwoni nasze pieniądze dla widzimisię jednego sklerotyka co postanowił być cesarzem . Ale mam nadzieję że ktoś za ten syf kiedyś beknie oby prędko !