środa, 8 lutego 2023. imieniny: Irminy, Piotra, Sylwii

Wspominamy tych, którzy odeszli

2020-11-01 09:00:00 (ost. akt: 2020-10-31 19:08:27)

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Uroczystość Wszystkich Świętych to dla większości z nas dzień, w którym wspominamy tych, których nie ma już wśród nas. Warto poświęcić chwilę na poznanie tych, którzy zapisali się na kartach elbląskiej historii, ale odeszli w ciągu ostatniego roku.

ks. inf. Mieczysław Józefczyk
25 grudnia 2019 r. zmarł ks. inf. Mieczysław Józefczyk - wieloletni proboszcz parafii św. Mikołaja, żołnierz Armii Krajowej i uczestnik powstania warszawskiego, Honorowy Obywatel Elbląga, członek „Solidarności”.
Urodził się 15 maja 1928 roku w Woli Michowej k. Komańczy w Bieszczadach. Podczas II wojny światowej walczył jako żołnierz Armii Krajowej w Powstaniu Warszawskim.
Jako kleryk Wyższego Seminarium Duchownego „Hosianum” w Olsztynie studiował w Pelplinie. Seminarium ukończył w 1950 roku, przyjmując jednocześnie święcenia kapłańskie. Pracował jako wikariusz w parafii pw. św. Józefa w Morągu, a następnie jako proboszcz w Dubeninkach, Wieliczkach i Węgorzewie. Od 1968 do 2005 roku pełnił funkcję proboszcza w parafii pw. św. Mikołaja w Elblągu.
W 1978 r. ks. Józefczyk uzyskał tytuł doktora teologii z zakresu socjologii religii w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. W latach 1987-1992 był wikariuszem biskupim ówczesnej diecezji warmińskiej na terenie województwa elbląskiego, a w latach 1992-2005 - wikariuszem generalnym i jednym z organizatorów nowo powstałej diecezji elbląskiej.

Krzysztof Kolba
30 grudnia 2019 r., po wieloletniej walce z chorobą odszedł Krzysztof Kolba.
Na elbląskiej scenie występował od 2011 roku. Jego niezapomnianą rolą pozostanie Tewje ze Skrzypka na dachu, Harpagon w Skąpcu, Czarnoksiężnik Oz i wyjątkowe kreacje w spektaklach muzycznych, takich jak m.in., Tuwim bez cenzury, Miłość ci wszystko wybaczy.
W 2016 roku otrzymał odznakę honorową Zasłużony dla Kultury polskiej, której podczas uroczystości obchodów 40-lecia Teatru, nie mógł odebrać osobiście. W rozmowie z mediami powiedział: - Jest mi niezmiernie przykro, że osobiście nie mogłem odebrać tego odznaczenia. Los tak zadecydował. To, że jestem szczęśliwy z przyznania mi odznaki honorowej “Zasłużony dla Kultury Polskiej” to za mało powiedziane. Czuję się usatysfakcjonowany tym, że w taki sposób moja praca została dostrzeżona i nagrodzona. To duże wyróżnienie. Czuję się zaszczycony.
Krzysztofa ostatni raz na elbląskiej scenie zobaczyliśmy w październiku 2019 r., w roli Skierki w Balladynie (reż. J. Wiśniewski). Jeszcze wtedy, mimo poważnych problemów zdrowotnych, snuł plany na wakacje i z uśmiechem komentował jesienną codzienność. Taki był. I takiego go zapamiętamy: radosnego, sympatycznego i z ogromnym poczuciem humoru. Dał wszystkim ważną lekcję apoteozy życia.

Helena Stachnowicz
17 stycznia 2020 roku zmarła Helena Stachnowicz znana bardziej jako „Babcia Agatka”. Pani Helena prowadziła wieczorynki dla dzieci w Radiu EL.
Helena Stachnowicz urodziła się 25 maja 1930 roku. Od października 1946 związana była z Elblągiem. Ukończyła studia na Wydziale Filologii Polskiej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, a następnie Studium Aktorskie w Gdańsku w zakresie inscenizacji. Pracowała jako nauczycielka w szkołach w Elblągu, pełniła funkcję wicedyrektora do spraw ogólnokształcących w Państwowej Podstawowej Szkole Muzycznej w Elblągu. Była autorką opowiadania dla dzieci „Agata nogą zamiat”a, po przejściu na emeryturę związała się z elbląskim Radiem El, na którego antenie prowadziła cykliczne audycje wieczorynkowe dla najmłodszych jako Babcia Agatka. Przez całe dorosłe życie tworzyła poezję, głównie o tematyce miłosnej i erotyki. W ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Słowa "Czy to jest kochanie" zajęła pierwsze miejsce za wiersz „Marzenie”. Aktywnie działa społecznie należąc do grupy elbląskich pionierów, uczestniczyła w projekcie „Nasze tutaj” i wystąpiła w filmie „Przychodźcy”
Źródło: wikipedia.pl

Henryk Słonina
1 marca 2020 roku odszedł Henryk Słonina, wieloletni prezydent Elbląga.
Przez około 20 lat pracował w szkolnictwie jako nauczyciel, kierownik szkoły, inspektor oświaty, dochodząc do stanowiska zastępcy kuratora województwa elbląskiego. W latach 1982–1990 i ponownie w okresie 1994–1998 pełnił funkcję wiceprezydenta Elbląga. W 1998 został wybrany przez radę miejską na urząd prezydenta miasta. W wyborach samorządowych w 2002, startując z listy KKW SLD-UP, skutecznie ubiegał się o reelekcję, wygrywając w drugiej turze. W 2004 zawiesił członkostwo, a następnie formalnie wystąpił z Sojuszu Lewicy Demokratycznej. W kolejnych wyborach, startując z listy koalicji Lewica i Demokraci, został wybrany już w pierwszej turze.

Czesław Dębski
21 lipca 2020 zmarł wieloletni dyrektor elbląskiego i braniewskiego browaru. Miał 73 lata.
Czesław Dębski urodził się 11 listopada 1946 roku w Zarszyniu, na pograniczu Bieszczad i Beskidu Niskiego. W 1970 roku ukończył Wydział Technologii Fermentacji na Politechnice Łódzkiej i rozpoczął pracę w elbląskim browarze. Już dwa lata później został dyrektorem browaru w Braniewie, a w 1980 r. - naczelnym dyrektorem Zakładów Piwowarskich w Elblągu – był wówczas najmłodszym dyrektorem tak dużej firmy, w branży piwowarskiej w Polsce.
W 2002 roku wystartował w pierwszych bezpośrednich wyborach na prezydenta Elbląga, z ramienia, związanego z PiS, Komitetu Wyborczego Wyborców Centroprawicy „Czas na Elbląg”. Dostał się do drugiej tury, w której przegrał z Henrykiem Słoniną.

Józef Nowicki
5 października zmarł Józef Nowicki - długoletni prezes elbląskiego Zarządu Okręgowego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. W 1940 roku zesłany wraz z rodziną na Sybir. Po powrocie do Polski zamieszkał w Elblągu.
Był członkiem Koła Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, a od 1999 roku Prezesem elbląskiego Zarządu Okręgowego tegoż Związku. Od maja 2019 roku był też członkiem Zarządu Głównego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych.
Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem za wybitne osiągnięcia dla Związku Kombatantów, Gwiazdą Kombatancką oraz Medalem 100-lecia Odzyskania Niepodległości.
Pan Józef Nowicki był też członkiem Rady Kombatanckiej przy Prezydencie Elbląga.

Janusz Hankowski
12 października 2020 roku odszedł wyjątkowy elbląski artysta i współzałożyciel Galerii EL Janusz Hankowski. Ostatni raz jego prace podziwialiśmy siedem lat temu w ramach wystawy retrospektywnej.
Janusz Hankowski urodził się w 1933 r. w Ostrowi Mazowieckiej. W latach 1951-55 studiował etnografię na Uniwersytecie Warszawskim, a następnie malarstwo w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku (dyplom uzyskał w pracowni prof. Stanisława Teisseyre’a w 1963 roku).
Od lat 60. aktywnie uczestniczył w życiu kulturalno-artystycznym Elbląga. Był współzałożycielem i twórcą Galerii EL, to właśnie on wymyślił dla niej nazwę. Brał udział w organizacji Biennale Form Przestrzennych, był pomysłodawcą Salonów Elbląskich.
Prezentował swoje prace na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych w kraju i poza jego granicami.
Janusz Hankowski był jednym z najbardziej rozpoznawalnych elbląskich artystów. Zajmował się malarstwem, grafiką i tkaniną dekoracyjną, a w swojej twórczości odwoływał się do treści ponadczasowych i uniwersalnych.
W 2013 z okazji 80-tych urodzin i 55-lecia pracy twórczej Janusza Hankowskiego w Galerii EL mogliśmy podziwiać prace tego wyjątkowego artysty w ramach wystawy retrospektywnej.

K


Czytaj e-wydanie
Dziennik Elbląski zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl