Piątek, 17 września 2021. Imieniny Franciszka, Lamberty, Narcyza

Kobiety w dziejach Gdańska – Pomorza – Rzeczpospolitej

2020-11-04 20:00:00 (ost. akt: 2020-11-04 10:54:54)

Autor zdjęcia: Biblioteka Elbląska

Jak wyglądało życie kobiet w średniowiecznym i nowożytnym Gdańsku? Czym zajmowały się wówczas kobiety? Jak wyglądała moda i zachowania kobiet? Jakie słynne kobiety zapisały się w dziejach Gdańska?

Zapraszamy w czwartek, 12 listopada, o godz. 17:00 na rozmowę online z Michałem Ślubowskim - autorem książki pt. „Czarownice, mieszczki, pokutnice. Gdańskie szkice historyczne”, która odbędzie się na stronie FB Biblioteki Elbląskiej.
Prowadzenie: Radosław Kubus.

Na naszym najbliższym spotkaniu prześledzimy wybrane wątki z historii Gdańska, Pomorza i Rzeczpospolitej, jednakże dokonamy tego z perspektywy herstorycznej, czyli uwzględniającej doniosłą rolę kobiet w dziejach. Ta w pewnym stopniu nowatorska perspektywa pozwoli nam zwrócić uwagę na wiele ważnych problemów, które nadal artykułowe są w historiografii w sposób niedostateczny. Wbrew bowiem temu, że historia wydaje się zmaskulinizowana, należy pamiętać, że często kobiety tworzyły ją niejako "z tylnego siedzenia", zgodnie z zasadą, iż "mąż stanowi głowę, którą kręci kobieta jako szyja".

https://m.wm.pl/2020/11/orig/bib-657369.jpg

Michał Ślubowski – absolwent Wydziału Historycznego UG, przewodnik po Górze Gradowej, lokalny przewodnik po Oliwie. Twórca strony Gedanarium. W 2019 roku otrzymał Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska (projekt “Gdańskie Makabreski”). Współpracował m.in. z Oliwskim Ratuszem Kultury, Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną, Instytutem Kultury Miejskiej czy portalem trojmiasto.pl. W tym roku ukazała się jego książka pt. „Czarownice, mieszczki, pokutnice. Gdańskie szkice historyczne”.

Radosław Kubus – specjalista ds. historii regionalnej w Bibliotece Elbląskiej, doktorant w Instytucie Historii Uniwersytetu Gdańskiego. Uczestnik i współorganizator konferencji naukowych. Autor publikacji historycznych dotyczących wybranych aspektów dziejów Pomorza. Swoje zainteresowania badawcze koncentruje wokół historii medycyny w epoce nowożytnej oraz dziejów prasy I połowy XIX wieku.

Biblioteka Elbląska


Czytaj e-wydanie
Dziennik Elbląski zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.plKomentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB