Poniedziałek, 16 maja 2022. Imieniny Andrzeja, Jędrzeja, Małgorzaty

Zuzanna Rudzińska-Bluszcz: Ta sytuacja bardzo mnie niepokoi [VIDEO]

2020-11-05 13:20:28 (ost. akt: 2020-11-05 13:48:39)

Autor zdjęcia: kadr z nadesłanego wideo

Posiedzenie sejmu, na którym kolejny raz moja kandydatura miała być głosowana, zostało odwołane. Ta sytuacja bardzo mnie niepokoi — mówi kandydatka na Rzecznika Praw Obywatelskich, Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, w wiadomości kierowanej do elblążan.

Wideo zwracającej się do elblążan 38-letniej prawniczki, która, jak przyznaje, dzieciństwo spędziła w oddalonych o 20 km od Elbląga Kadynach, zaprezentował senator Jerzy Wcisła podczas zdalnej konferencji prasowej. W spotkaniu uczestniczyły również posłanka Monika Falej oraz Teresa Bocheńska, prezes Banku Żywności w Elblągu i sekretarz Zarządu Elbląskiego Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Pozarządowych. Obie panie przyznają, że popierają kandydaturę Rudzińskiej-Bluszcz.

Kadencja pełniącego urząd Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara wygasła 9 września. Jedyną kandydatką na to stanowisko okazała się Zuzanna Rudzińska-Bluszcz. — W lipcu kilka organizacji społecznych zaproponowało mi, żebym kandydowała na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich i z poczuciem misji przyjęłam tę propozycję — wspomina Rudzińska-Bluszcz. — Dwa tygodnie temu 237 posłów zagłosowało przeciwko mojej kandydaturze, 201 — za. Marszałek sejmu wyznaczył kolejny termin zgłaszania kandydatów i znów jestem jedyną kandydatką. Jutrzejsze posiedzenie sejmu, na którym kolejny raz moja kandydatura miała być głosowana, zostało odwołane. Ta sytuacja bardzo mnie niepokoi. Codzienne statystyki dotyczące Covidu oraz protesty uliczne o niespotykanej skali wskazują na jedno — ludzie w Polsce potrzebują teraz jak nigdy silnej, niezależnej ochrony praw człowieka — zaznacza prawniczka.


O tym, jak ważna dla obywateli jest rola Rzecznika Praw Obywatelskich, mówiła Teresa Bocheńska: — Dla nas RPO to ogromnie ważna instytucja, bo na co dzień spotykamy się z różnymi problemami naszych podopiecznych, klientów i beneficjentów, zarówno jeśli chodzi o osoby niepełnosprawne, ubogie, jak i inne, które spotkały trudne sytuacje życiowe. Działalność Rzecznika Praw Obywatelskich jest niezwykle pomocna i bardzo ważna. Adam Bodnar jest z mojego punktu widzenia wzorem takiego rzecznika m.in. ze względu na wiedzę w zakresie prawa, ale i działalności różnego rodzaju instytucji państwowych, jest też osobą obiektywną i niezależną, na którą można było liczyć i mieć pewność, że zajmie się sprawą, z którą się do niego zwracamy — przyznaje pani Teresa.

I dodaje: Mamy nadzieję, że właśnie taka będzie Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, która jest już znana w naszym środowisku, dlatego że wielokrotnie interweniowała w sprawach zgłaszanych przez organizacje. Wiemy, że jest kompetentna, obiektywna, niezależna, doświadczona, zna nas i rozumie.

Kandydatkę popiera obecnie 1200 organizacji z całej Polski. — Są wśród nich organizacje z Elbląga — Bank Żywności, Elbląskie Towarzystwo Kulturalne, Fundacja Global Wave, Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło, Stowarzyszenie Serce za Uśmiech i Stowarzyszenie na rzecz Hospicjum Elbląskiego — wymienia Rudzińska-Bluszcz.

— Konstytucja jasno określa proces wyboru RPO. Zgodnie z art. 209 Rzecznika Praw Obywatelskich powołuje sejm za zgodą senatu na 5 lat — mówił Jerzy Wcisła. — Dlaczego sejm nie wybrał rzecznika, skoro na stanowisko kandydowała tylko jedna osoba? — pyta senator.

— Zuzanna Rudzińska-Bluszcz była przesłuchiwana na Komisji Praw Człowieka, była też w sejmie podczas głosowania, ale słusznie zauważa, że partia rządząca, czyli Prawo i Sprawiedliwość, stwierdziła, że nie jest ona „ich” kandydatką, co dla mnie jest kuriozum, bo rzecznik nie może być posłusznym wykonawcą partyjnych zachcianek, po prostu jest to konstytucyjny urząd powołany przez i dla obywateli i obywatelek. PiS uważa, że powinni oddelegować swojego kandydata, a takowego obecnie nie ma. Próbuje też zrobić rzecz niebywałą, czyli pozbawić uprawnień obecnego Rzecznika Praw Obywatelskich, który powinien pełnić obowiązki do czasu powołania kolejnej osoby na ten urząd — odpowiada Monika Falej.

Na wniosek grupy posłów PiS Trybunał Konstytucyjny spotka się, by zbadać konstytucyjność ustawowego przedłużenia kadencji RPO w sytuacji, gdy po jej upływie nie został wybrany następca.

— 19 listopada ma się zebrać Trybunał Konstytucyjny, by zdecydować, czy można Adamowi Bodnarowi nie tyle odmówić prawa, co uniemożliwić pełnienie obowiązków rzecznika do czasu wyboru nowego — przekazuje Jerzy Wcisła. — Mam nadzieję, że po ostatniej wpadce ze stanowiskiem w sprawie aborcji, nawet tak uzależniona politycznie prezes Trybunału Konstytucyjnego, jak Julia Przyłębska nie odważy się na jawną próbę złamania Konstytucji i odebrania prawa rzecznikowi. Ewentualna decyzja TK może bardzo zaostrzyć sytuację w Polsce — przyznaje senator.

Wcisła zauważa, że obecna sytuacja nie jest precedensem. — Jeśli senat nie wyrazi zgody na kandydata wskazanego przez sejm, procedura zaczyna się od nowa. Już raz, w 2005 roku tak było. Prof. Andrzej Zoll z tego powodu pełnił funkcję RPO siedem miesięcy dłużej, bo senat nie wyraził zgody na kandydaturę prof. Andrzeja Rzeplińskiego. Dopiero kandydatura dra Janusza Kochanowskiego została przyjęta także przez senat — przypomina senator z Elbląga.

Wszyscy uczestnicy zorganizowanego przez Wcisłę spotkania podkreślają, jak ważna jest działalność Rzecznika Praw Obywatelskich. — To ta instytucja, która chroni nas przed naruszeniami państwa — zauważa Monika Falej, a Jerzy Wcisła dodaje: — Apelujemy do posłów PiS, w tym z naszego regionu, by na chwilę zapomnieli o partyjnym interesie i dokonali wyboru rzecznika.Czytaj e-wydanie
Dziennik Elbląski zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.plKomentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Polka #3001952 | 195.136.*.* 5 lis 2020 20:06

    Dziunia a kogo obchodzi twoja opinia

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. wot #3001854 | 95.49.*.* 5 lis 2020 17:44

    Pani Zuzanna Rudzińska-Bluszcz jest odpowiednią kandydatką na stanowisko RPO. Dlatego PiS nie chce jej poprzeć.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz