Wtorek, 30 maja 2023. imieniny: Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama

Monika Falej: Mówimy cały czas o bohaterach, a nie o bohaterkach

2020-11-11 11:38:14 (ost. akt: 2020-11-11 12:28:53)
Od lewej: Izabela Daciuk (Elbląski Strajk Kobiet) i posłanka Monika Falej

Od lewej: Izabela Daciuk (Elbląski Strajk Kobiet) i posłanka Monika Falej

Autor zdjęcia: kk

Narodowe Święto Niepodległości od lat tkwi w oparach patriarchalnej historii — mówiła dziś Monika Falej wspominając w Elblągu kobiety, które walczyły o wolną Polskę.

W spotkaniu zorganizowanym pod pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej, Polskiego Państwa Podziemnego uczestniczyła m.in. Izabela Daciuk z Elbląskiego Strajku Kobiet.

Monika Falej, po tym, jak złożyła pod pomnikiem kwiaty, zaczęła: — Mamy wrażenie, że rok 2020 to czas, który przenosi nas w inną rzeczywistość. Rzeczywistość dalszej walki o prawa kobiet, które, tak jak ponad sto lat temu walczyły o Polskę niepodległą, dzisiaj walczą o to, by ich wolność była dostrzegana i nie była ograniczana. Walczymy jako kobiety o to, by państwo nie odbierało nam naszej osobowości, naszych praw człowieczych... Mamy już dość słuchania o tym, co mężczyźni mają nam do powiedzenia o dziadkach i ojcach niepodległości. Wśród kobiet, które walczyło o Polskę niepodległą, również były bardzo ważne postacie — zauważyła posłanka.

I wymieniała: — Aleksandra Piłsudska, Wanda Krahelska, Wanda Gertz, Maria Dulębianka, Zofia Kirkor-Kiedroniowa, Irena Kosmowska, Zofia Sokolnicka, Zofia Moraczewska — to są nazwiska symbole walki o Polskę niepodległą. Polskę, która dziś pokazuje, że prawa nie zawsze są przestrzegane.

Obrazek w tresci

Monika Falej wspomniała również o pierwszych posłankach, które w sejmie zasiadały w latach 1919-1922. — Gabriela Balicka-Iwanowska, Zofia Moraczewska, Jadwiga Dziubińska, Zofia Sokolnicka, Irena Kosmowska, Franciszka Wilczkowiakowa, Anna Piasecka, Maria Moczydłowska — to nazwiska kobiet, które tworzyły "herstorię" Polski — mówiła posłanka.

Izabela Daciuk przypomniała, że dziś trwa akcja "Kwarantanna od nacjonalizmu", organizowana przez Ogólnopolski Strajk Kobiet. — Po prostu nie zwracamy uwagi na dzisiejsze protesty i marsze nacjonalistów — nie będziemy stwarzać im pretekstu do bójek — informuje Daciuk.

— Narodowe Święto Niepodległości od lat tkwi w oparach patriarchalnej historii, a jego obchody przejęli głównie nacjonaliści, niosąc hasła atakujące wszystko, co nie jest patriarchalne — również prawa kobiet i LGBT, a przecież to nasze wspólne święto — podsumowała Monika Falej.

I zapowiedziała: — Nie składamy parasolek, będziemy z nimi maszerowały tak jak te posłanki, które robiły to sto lat temu. Dla nas marsz się niestety jeszcze nie skończył.


Czytaj e-wydanie
Dziennik Elbląski zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.plKomentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. babcia #3004907 | 83.9.*.* 11 lis 2020 23:30

    A tak naprawdę, to chodzi im o kasę, przywileje, rozróbę czy jeszcze o cos innego?

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

  2. Anty Lewak #3004834 | 83.6.*.* 11 lis 2020 18:44

    Dla nich najwiekszymi bohaterkami są takie kobiety jak Wanda Wasilewska i tym POdobne gnidy i niech się tego trzymają. W tych komunistycznych klimatach są wiarygodne

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz