środa, 30 listopada 2022. imieniny: Andrzeja, Maury, Ondraszka

Spotkanie dla młodzieży z Katarzyną Ryrych

2020-11-27 07:54:50 (ost. akt: 2020-11-27 07:58:01)

Autor zdjęcia: Biblioteka Elbląska

Tym razem w cyklu spotkań autorskich #czytElnia Katarzyna Ryrych – autorka nagradzanych książek dla młodzieży, poruszająca w nich tematy związane z dorastaniem, relacjami w rodzinie i z rówieśnikami, odmienności, choroby i innych.

Katarzyna Ryrych – pisarka, poetka, malarka, nauczycielka, autorka ponad 40 książek dla dzieci i młodzieży oraz dorosłych. Laureatka wielu prestiżowych nagród i wyróżnień za książki dla dzieci młodzieży. W 2011 roku za książkę „Wyspa mojej siostry” otrzymała pierwszą nagrodę w II Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren. W tym samym konkursie wyróżniono jej książkę „Łopianowe pole”. Za książkę „Król” otrzymała wyróżnienie honorowe w konkursie „Książka Roku 2015” Polskiej Sekcji IBBY. W 2017 nominowana do Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego za książkę „Koniec świata”. Za książkę „Lato na Rodos” otrzymała nagrodę główną w V Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren.

W swoich książkach podejmuje ważne tematy tj. choroba („O Stephenie Hawkingu, czarnej dziurze i myszach podpodłogowych”; „Siedem sowich piór”; „Wyspa mojej siostry”), akceptacja odmienności („Lato na Rodos”), przemoc w rodzinie i życie bez ojca („Bachor”), trudności rodzinne („Król”), życie podczas wojny („Mała wojna”), życie w czasie stanu wojennego („Wilczek”) i wiele innych. Autorka mieszka w Wieliczce, gdzie pracuje jako nauczycielka, a wolne chwile spędza w swojej krakowskiej pracowni. Maluje, gra na wiolonczeli i fortepianie. Ma dwóch synów. Kocha zwierzęta, podróże i dobrą książkę. Podczas spotkań Dyskusyjnego Klubu Mangi działającego przy Bibliotece Młodego Czytelnia Bulaj młodzież omawiała książkę „Maneki-neko” – powieść grozy odwołująca się do japońskiej sztuki mangi.


Spotkanie odbędzie się w piątek, 27 listopada, o godz. 17:00 na FB Biblioteki Elbląskiej. Spotkanie poprowadzi Agata Tupaj.


Czytaj e-wydanie
Dziennik Elbląski zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl