Piątek, 14 maja 2021. Imieniny Bonifacego, Julity, Macieja

Dodatek „covidowy” nie dla wszystkich

2020-11-30 12:00:00 (ost. akt: 2020-11-30 09:44:34)

Autor zdjęcia: K

Podczas ostatniej sesji Rady Miasta radni przyjęli projekt uchwały dotyczący przyznania dodatku dla pracowników pomocy społecznej. Według niego opiekunki zatrudnione w PCK i Lazarusie mają otrzymać jedynie wsparcie rzeczowe. — My też powinniśmy otrzymać pomoc finansową — mówi jedna z nich.

— Dlaczego nam, pracownikom PCK i Lazarus dodatek nie został przyznany? — pyta jedna z pracownic? — Na co dzień zajmuję się moimi podopiecznymi, robię im zakupy, pomagam przy codziennych czynnościach, uważam, że jestem bardzo narażona na zakażenie. Zdarza się, że pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej zlecają nam jakieś czynności, które sami powinni wykonać, na przykład dostarczenie im dokumentów. Dlaczego więc im dodatek się należy, a nam jedynie pomoc rzeczowa, którą już dawno temu powinniśmy otrzymać?

Dlatego, jak twierdzi nasza rozmówczyni, jeśli ma zostać przyznany dodatek „covidowy”, to należy się on także opiekunkom. — Ja mam na przykład podopiecznych, którzy od lutego nie widzieli pracownika socjalnego — argumentuje. — To my się zajmujemy osobami w potrzebie, więc nam również ten dodatek powinien zostać przyznany.

Dodatek, który mają otrzymać pracownicy pomocy społecznej w ramach walki z koronawirusem ma wynieść 1200 zł brutto przez trzy miesiące. Jak czytamy w uzasadnieniu projektu: „Gmina Miasto Elbląg złożyła w 2020 roku wniosek na realizację projektu pt. „Wsparcie placówek pomocy społecznej w Elblągu w celu przeciwdziałania COVID-19”, w ramach konkursu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko - Mazurskiego na lata 2014-2020, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego ogłoszonego w trybie nadzwyczajnym, na realizację którego została zawarta umowa z Zarządem Województwa Warmińsko – Mazurskiego.

W ramach projektu wsparciem objęte będą osoby przebywające w elbląskich instytucjach pomocy społecznej zajmujących się opieką nad osobami wymagającymi wsparcia w codziennym funkcjonowaniu oraz personel tych instytucji, jak również osoby, które w związku z epidemią COVID-19 wymagają świadczenia usług w miejscu zamieszkania lub usług w ośrodkach wsparcia. Świadczone wsparcie na rzecz uczestników projektu stanowi doraźną odpowiedź na sytuację osób znajdujących się w stanie zagrożenia zdrowia i życia w warunkach pandemii.

Działania określone do realizacji w projekcie obejmują zatrudnienie dodatkowego personelu, wypłatę dodatków dla kadry merytorycznej w całodobowych placówkach pomocy społecznej, wyposażenie stanowisk pracy w środki i sprzęt ochrony osobistej oraz cykliczne przeprowadzanie testów COVID-19.

Podczas posiedzenia Komisji Zdrowia i Spraw Społecznych, które odbyło się przed sesją, radna Halina Sałata poprosiła o doprecyzowanie tej kwestii: — Poprosiłabym o doprecyzowanie pewnych ustaleń — mówiła radna. — Chciałabym się dowiedzieć jakiego personelu dotyczy projekt i w jakiej wysokości przewidywane są dodatki.

— Zgodnie z regulaminem projektu dodatkami do wynagrodzeń mogły być objęte osoby, które bezpośrednio pracują z podopiecznym. Czyli również personel pokojowych, opiekunek, terapeutów, pracowników socjalnych, rehabilitantów, z wyłączeniem pracowników administracji i obsługi. Zawnioskowaliśmy o kwotę dodatku w wysokości 1200 zł brutto miesięcznie od października do grudnia — wyjaśniała Monika Kurpanik, dyrektor Departamentu Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Elblągu. — Poza tym zaplanowaliśmy też zatrudnienie dodatkowego personelu. Opiekunki PCK i Lazarusa mają zostać objęte wsparciem rzeczowym.

Całkowita kwota dofinansowania projektu wynosi: 1.692.254,54 zł z czego 5 proc. wynosi wkład własny, 95 proc. natomiast pochodzi ze środków unijnych.

Z pytaniami w tej sprawie zwróciliśmy się do Urzędu Miasta — Zgodnie z regulaminem naboru projektów w ramach RPO Warmia Mazury 2014-2020, wypłata dodatkowego wynagrodzenia dotyczyła tylko pracowników zatrudnionych w placówkach całodobowych, pracujących bezpośrednio z pensjonariuszami — wyjaśnia Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga. — Wypłata tego wynagrodzenia może odbywać się wyłącznie na podstawie regulaminu wynagradzania obowiązującego w danej placówce. Świadczenie usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania nie kwalifikuje się do "placówki całodobowej". Ponadto, podmioty realizujące to zadanie nie posiadają regulaminów wynagradzania, gdyż opiekunki zatrudnione są na podstawie umowy zlecenie.

— W ramach projektu przewidziano wsparcie dla opiekunek w formie doposażenia w środki ochrony, czyli maseczki, rękawiczki, kombinezony, płyny do dezynfekcji itp. oraz sprzęt —termometry bezdotykowe, przenośne lampy bakteriobójcze — kończy Joanna Urbaniak.

K


Czytaj e-wydanie
Dziennik Elbląski zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. to-ja #3014449 | 31.60.*.* 30 lis 2020 12:48

    Podobno opiekunowie z PCK w Olsztynie nie wchodzą do podopiecznych, jak jest podejrzenia zachorowania covidem...

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz