Czwartek, 13 maja 2021. Imieniny Agnieszki, Magdaleny, Serwacego

Elbląg bez środków z Funduszu Inwestycji Lokalnych

2020-12-11 17:10:00 (ost. akt: 2020-12-11 17:13:01)

Autor zdjęcia: Pixabay

Elbląg, Olsztyn i Ełk nie otrzymają środków z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. — Chcielibyśmy wiedzieć, jakie były kryteria i w jaki sposób zostały te wnioski ocenione, że jedni dostali środki finansowe, a innych pominięto — mówił na dzisiejszej konferencji Witold Wróblewski.

W ramach RFIL między samorządy podzielono 4,35 mld złotych z planowanych 6. Elbląski samorząd wnioskował o 12 mln złotych na kolejny etap budowy ulicy Wschodniej.

Okazuje się jednak, że razem z Olsztynem i Ełkiem Elbląg znalazł się wśród 46 samorządów województwa warmińsko-mazurskiego, których wnioski nie zostały rozpatrzone pozytywnie.

Z opisu programu dowiadujemy się, że podczas oceny wniosków brano pod uwagę takie kryteria jak kompleksowość planowanych inwestycji, ograniczenie emisyjności i ingerencji w środowisko, uwzględnienie zasad zrównoważonego rozwoju, pomoc osobom niepełnosprawnym, liczba osób, które skorzystają z inwestycji, wpływ inwestycji na zapobieganie klęskom żywiołowym, koszt w stosunku do planowanych dochodów samorządu.

Witold Wróblewski mówi jednak: — Z informacji, które do nas docierają, wynika, że kryteriów nie było, jedyne to kryterium polityczne przyznania środków finansowych swoim samorządom.

Prezydenci Ełku — Tomasz Andrukiewicz, Olsztyna — Piotr Grzymowicz oraz Elbląga — Witold Wróblewski wystąpili do Premiera RP Mateusza Morawickiego z wnioskiem o udostępnienie informacji publicznej w sprawie procedury oceny wniosków, listy członków komisji oceniającej wnioski, treści indywidualnej oceny każdego z wniosków, a także protokołów komisji oceniającej poszczególne wnioski — przekazuje elbląski Urząd Miasta.

Co ciekawe, kolejny nabór — na 1,65 mld zł — ruszy 28 grudnia. — Jestem bardzo uparty, bo pomimo tego, że dyskryminują Elbląg, ponownie złożymy wniosek. Pytanie tylko, dlaczego, skoro w pierwszym naborze pula nie została wyczerpana, nie przydzielono pozostałych środków? — pyta Witold Wróblewski.

I dodaje: — Myślę, że szczególnie duże miasta powinny być uwzględnione ze względu na koszty poniesione przez Covid-19. W wielu przypadkach uzupełniamy działania administracji rządowej. Ze względu na braki w służbie zdrowia bez pomocy samorządu sytuacja wyglądałaby już całkiem tragicznie.

Podczas konferencji Witold Wróblewski powrócił również do tematu polskiego weta dla budżetu Unii Europejskiej. — Temat został już zamknięty, a ja jestem bardzo zadowolony, że weto z Polski nie zostało wypowiedziane — powiedział prezydent.

Wróblewski zauważa, że bez unijnych dotacji wielu inwestycji nie udałoby się zrealizować. — Mógłbym wymieniać bez liku, ile inwestycji dzięki tym środkom mogliśmy zrobić. Cieszę się, że rząd poszedł po rozum do głowy i ten budżet nie został zawetowany — przyznał.


Czytaj e-wydanie
Dziennik Elbląski zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl
Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Janos #3019484 | 109.241.*.* 12 gru 2020 08:39

    Zdrajca Wróbelek wystrychnął mieszkańców Elbląga na dudka

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Patriota #3019393 | 83.20.*.* 11 gru 2020 18:11

    Wróbelek został wystrychnięty na Dudka bo zaczął bawić sie w POlitykę zagraniczną POd dyktando PełOwskich oszołomów z warszawki. Nauka musi być bolesna i kosztować tylko szkoda,że cierpią uczciwi mieszkańcy.

    Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz