Piątek, 17 września 2021. Imieniny Franciszka, Lamberty, Narcyza

Od EL do GEL. Archiwalne Materie — wirtualna wystawa w Galerii EL

2020-12-15 16:00:00 (ost. akt: 2020-12-15 14:38:12)

Autor zdjęcia: Galeria EL

Centrum Sztuki Galeria EL zaprasza na niezwykłą wystawę, dzięki której poznamy skomplikowane losy miejsca, którego gospodarzem pozostaje od sześćdziesięciu lat. Poniżej treść zaproszenia.

Mamy nadzieję, że wkrótce uda się osobiście. Póki nie – najnowsza wystawa, przygotowana przez Galerię EL ze "smakołyków" wyszperanych w archiwum instytucji, będzie miała wernisaż i oprowadzenie online na profilu FB Galerii EL w czwartek 17-12 o godz. 18:00. Gorąco zachęcamy do wzięcia udziału, naprawdę warto!

Archiwum Centrum Sztuki Galeria EL swoimi zbiorami sięga w przeszłość znacznie dalej niż do momentu założenia w kościelnych ruinach przez Gerarda Kwiatkowskiego pracowni artystycznej szesnaście lat po ostatniej wojnie. Wystawa, głównie za pośrednictwem zdjęć, przybliża nie tylko pierwsze dwadzieścia lat twórczej działalności w tym miejscu, ale również wcześniejsze losy zabytkowej świątyni p.w. Najświętszej Marii Panny.

Pisma i fotografie, zarówno rękopisy jak i kopie, oryginały lub faksymile czy odbitki - nie zawsze trafiały do archiwalnego depozytu wyczerpująco opisane. Część materiałów zaginęła lub uległa zniszczeniu. Wiele z prezentowanych na wystawie dokumentów nosi wyraźne piętno czasu i dziejowych zawirowań w postaci notatek, nie do końca zrozumiałych dziś oznaczeń, nadpisów i skreśleń. Dzięki temu zbiory stanowią odzwierciedlenie skomplikowanych losów miejsca, którego gospodarzem od sześćdziesięciu lat pozostaje elbląskie centrum sztuki.

Wystawa nie jest kolejną próbą „podręcznikowego”, akademickiego odtworzenia historii Galerii EL - sekwencjonowanie czy porządkowanie jej dotychczasowych losów. Organizatorzy wystawy koncentrują się na esencjonalnej wartości archiwum jako osobliwego depozytariusza pamięci o tym nietuzinkowym miejscu.
Wernisaż wystawy odbędzie się w formie oprowadzania kuratorskiego (online) w najbliższy czwartek o godz. 18:00.

17.12.2020, godz. 18:00 – wernisaż wystawy (profil na Facebook Galerii EL)
18.12.2020 – 28.02.2021 – czas trwania wystawy
kurator wystawy: Mateusz Florczak
pomoc w doborze materiałów: Zbyszek Opalewski

Galeria EL


Czytaj e-wydanie
Dziennik Elbląski zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB