Od jutra można wnioskować o zwolnienie z opłacania składek

2020-12-29 16:00:00(ost. akt: 2020-12-29 12:21:47)

Autor zdjęcia: fot. archiw. Michał Kalbarczyk

Kolejne zwolnienia ze składek i dodatkowe świadczenia postojowe to wsparcie dla branż wymienionych w najnowszej tarczy antykryzysowej 6.0. O zwolnienie z opłacania składek można wnioskować do ZUS już od 30 grudnia.
Dla kogo zwolnienie ze składek za listopad?

— Ponad 40 różnych branż oznaczonych wskazanymi w nowej tarczy kodami PKD uzyskałyprawo do zwolnienia ze składek za listopad. Chodzi między innymi o przedsiębiorców zajmujących się handlem, gastronomią, pozaszkolnymi formami edukacji, prowadzących obiekty kultury i sportu, a także fizjoterapeutów. Jednym z warunków, które należy spełnić, jest spadek przychodu o co najmniej 40% w listopadzie w porównaniu do sytuacji w tym samym miesiącu ubiegłego roku. Właściciele firm będą mogli składać wnioski już od 30 grudnia do końca stycznia. A do 31 grudnia br. roku muszą pamiętać o obowiązku dostarczenia dokumentów rozliczeniowe do ZUS — informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Zwolnienie ze składek lipiec, sierpień i wrzesień

Tarcza 6.0 zwalnia też dodatkowe sektory ze składek za lipiec, sierpień i wrzesień. Warunkiem jest m.in. spadek przychodu o 75% za pierwszy miesiąc objęty wnioskiem. Od 30 grudnia do 15 stycznia dokumenty w tej sprawie będą mogli składać właściciele hoteli i podobnych obiektów zakwaterowania, a także organizatorzy turystyki. Planowana jest także nowelizacja ustawy, która wskaże termin na złożenie takiego wniosku dla wielu innych branż, które zostały ujęte w ustawie, lecz termin na złożenie wniosku przez przedsiębiorców upłynął 30 listopada. We wszystkich tych przypadkach zwolnienie będzie obejmować także składki opłacone. Jeśli przedsiębiorca je opłacił, będzie mógł uzyskać zwrot nadpłaty lub pokryć nią kolejne składki.

Dodatkowe świadczenie postojowe

Więcej przedsiębiorców skorzysta z dodatkowego świadczenia postojowego. Hotele i podobne obiekty zakwaterowania, organizatorzy turystyki i obiekty sportowe mogą otrzymać wsparcie w postaci dodatkowego postojowego nawet trzy razy. Warunkiem pierwszej wypłaty jest spadek przychodu o co najmniej 75%. Przyjmowanie wniosków rozpoczęło się już 16 grudnia.

— 30 grudnia ZUS zacznie przyjmować wnioski o postojowe od kolejnych niemal 40 grup przedsiębiorców — według PKD działalności wymienionego w ustawie. Są to w większości te same rodzaje działalności, które skorzystają z umorzenia listopadowych składek. Dodatkowe postojowe będzie im przysługiwało jednokrotnie. Warunkiem wypłaty jest spadek przychodu w październiku albo listopadzie o co najmniej 40% w stosunku do sytuacji w analogicznym miesiącu sprzed roku — wyjaśnia rzeczniczka.

Wnioski i lista uprawnionych

Wszystkie wnioski o postojowe i zwolnienia ze składek należy przesyłać przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Szczegółowe informacje o warunkach wsparcia z tarczy antykryzysowej 6.0, konkretnych kodach PKD, które skorzystają z pomocy i terminach składania wniosków są dostępne na stronie internetowej www.zus.pl.

źródło: ZUS


Czytaj e-wydanie
Dziennik Elbląski zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.plKomentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. nuomburef #3031579 | 77.83.*.* 31 gru 2020 11:48

  www︎.︎FideLizy︆.︆net - świetny projjekt dla dorrosłych, którzy chcą znnaleźc partnera do ssekssu

  odpowiedz na ten komentarz

 2. eneris #3031408 | 91.211.*.* 31 gru 2020 08:10

  www︎.︎FideLizy︆.︆net - świetny projjekt dla dorosłych, którzzy chcą znaleźc partnera do ssekssu

  odpowiedz na ten komentarz

 3. propenmon #3030649 | 77.83.*.* 30 gru 2020 10:59

  www︎.︎RealDate︆.︆net - świetnny projekt dla dorosłych, którzy chcą znnaleźć partnera do ssekssu

  odpowiedz na ten komentarz

 4. trocahdfol #3030451 | 77.83.*.* 30 gru 2020 07:26

  www︎.︎RealDate︆.︆net - świetny projekt dla dorosłych, którzy chcą znaleźć partnera do ssekssu

  odpowiedz na ten komentarz

 5. inatof #3030419 | 94.23.*.* 30 gru 2020 03:55

  www︎.︎RealDate︆.︆net - świetnny projekt dla dorosłych, którzy chcą znaleźc parrtnera do sseksu

  odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (8)