Jerzy Wcisła zawalczy o inwestycje Elbląga i regionu

2021-01-07 15:11:51(ost. akt: 2021-01-08 08:24:50)
zdjęcie ilustracyjne - archiwum

zdjęcie ilustracyjne - archiwum

Autor zdjęcia: archiwum prywatne

Podczas konferencji zorganizowanej przez senatora Jerzego Wcisłę poruszone zostały trzy tematy dotyczące przyszłości zarówno Elbląga, jak i całego regionu. Okazuje się, że polityk ma ambitne plany, które pomóc mogą w realizacji wielu inwestycji.

Sprawy Elbląga i regionu w budżecie państwa na 2021 rok


W Senacie pracujemy nad budżetem Polski na 2021 rok. Przypomnę, że budżet uchwalony przez Sejm zakłada 82,3 mld deficytu — informuje Jerzy Wcisła. — Będziemy chcieli parę rzeczy naprawić. Uważamy, że ten budżet jest złym budżetem — kontynuacją poprzednich, które wprowadzają Polskę w bardzo trudną sytuację. Przypomnę, że 5 lat temu zadłużenie wynosiło 900 miliardów złotych, dzisiaj wynosi 1 bilion 500 miliardów, a ten rok to kolejne 83 miliardy deficytu — mówi senator.

I zapewnia: — Będziemy walczyli o powrót najważniejszych zadań, jakie państwo ma do wypełnienia. Chcemy przede wszystkim zwiększyć o 6 mld zł wydatki na służbę zdrowia, w tym 2 mld zł na walkę z rakiem i chorobami serca i układu krwionośnego i 2 mld na podwyżki płac dla wszystkich pracowników służby zdrowia. Musimy wzmocnić też edukację, muszą pojawić się pieniądze dla nauczycieli. To nie jest ta grupa, która zarabia, tyle, ile powinna. Bardzo ważnym wydatkiem, na który chcielibyśmy znaleźć pieniądze, jest uzbrojenie systemu edukacji w sprzęt i oprogramowanie dla nauczania zdalnego — wymienia Wcisła.

Na liście znalazł się również fundusz antysmogowy i klęskowy dla rolników oraz wsparcie ratownictwa medycznego i inspekcji sanitarnych. — Covid-19 pokazuje, że musimy liczyć się z takimi zagrożeniami, czyli budować struktury, które w czasie epidemii będą chroniły nasze życie — zauważa senator.

Jerzy Wcisła wskazuje na trudną sytuację samorządów. — W ostatnich latach zostały wydrążone finansowo — przyznaje. — Poprosiłem samorządy z mojego okręgu o informacje na temat potrzeb inwestycyjnych w 2021 roku i jest to obraz dramatyczny. Samorządy nie mają środków na inwestycje. Elbląg straty spowodowane zmianami podatkowymi i Covidem szacuje na 100 mln zł. Mniej więcej w co trzeciej gminie nie ma pieniędzy na inwestycje ani na wkład własny do inwestycji ze środków zewnętrznych — informuje polityk.

Senator przekazuje, że otrzymał około 50 wniosków o pomoc z całego województwa. Ostatecznie do budżetu złoży 12, z czego 5 dotyczy Elbląga, a 7 regionu.

Wnioski do budżetu dotyczące Elbląga:
1. Dojazd do terenów inwestycyjnych obszaru Terkawka — 20 mln zł
2. Obwodnica północna Elbląga — 20 mln zł
3. Zabezpieczenie przeciwpowodziowe Elbląga II etap — 20 mln zł
4. Budowa zbiornika retencyjnego w Bażantarni — 10 mln zł
5. Modernizacja portu morskiego w Elblągu — 30 mln zł

Wnioski regionalne:
1. Budowa bazy uzdrowiskowej Warmii i Mazur — Frombork, Gołdap, Górowo Iławeckie, Lidzbark Warmiński, Miłomłyn) — 10 mln zł
2. Przebudowa falochronu nad Zalewem Wiślanym we Fromborku — 3 mln zł
3. Budowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej z oczyszczalnią ścieków w gminie Rychliki — 1 mln zł
4. Przebudowa szkoły z budową hali sportowej w Grodzicznie (Nowe Miasto Lubawskie) — 1 mln zł.
5. Budowa obwodnicy w Ełku z mostem przez rzekę Ełk — 10 mln zł
6. Budowa skrzyżowań bezkolizyjnych ulic z linią kolejową E65 w Iławie — 5 mln zł
7. Rozbudowa szpitala wojewódzkiego w Olsztynie — 20 mln zł.

— To są te wnioski, o które będę walczył w budżecie na 2021 rok — zapewnia senator. — Mam nadzieję, że posłowie Zjednoczonej Prawicy przypomną sobie, że sami byli samorządowcami i poprą ten budżet — dodaje Jerzy Wcisła.

Kanał przez Mierzeję bliżej Elbląga


Kolejnym tematem poruszonym podczas czwartkowej konferencji była trwająca na terenie Mierzei Wiślanej inwestycja.

— Na przełomie 2020 i 2021 roku zapadła decyzja, że kanał zostaje wydłużony o 2 kilometry w głąb portu elbląskiego — przypomina senator. — I to jest bardzo dobra decyzja. Cieszę się, że moje starania odnoszę skutek. Mam też świadomość, że rząd zrozumiał, że by się ośmieszył, kończąc tę inwestycję w szczerym polu — zauważa.

Aktualne plany zakładają pogłębienie toru wodnego aż za rozwidlenie rzeki Elbląg i Kanału Jagiellońskiego, właśnie tam znajdować ma się obrotnica.

— To duży postęp, ale jeszcze nie rozwiązuje problemu. Statki muszą dopłynąć do nabrzeży, czyli kilkaset metrów dalej. Dopiero wtedy będzie można je rozładować. Z prawnego punktu widzenia rzeka Elbląg powinna być pogłębiona ze środków budżetu państwa aż do południowej granicy portu, czyli okolic ujścia rzeki Fiszewki. I tego będę nadal się domagał — zapowiada polityk.

Wcisła odniósł się do apelu o włączenie się w proces modernizacji portu, który minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Górbarczyk skierował do włodarzy Elbląga i marszałka województwa warmińsko mazurskiego.

Jak zauważa senator, Elbląg zainwestował w obszar portowy już 74,5 mln zł i zrealizował m.in. budowę terminalu towarowego przy ul. Radomskiej (w tym także ośrodek „Bryza”) — 21,1 mln zł, terminalu pasażersko-promowego z morskim przejściem spełniającym wymogi konwencji Schengen przy ul. Portowej — 3,2 mln zł, nabrzeża pasażerskiego wraz z dwoma mostami zwodzonymi przy Bulwarze Zygmunta Augusta — 38,4 mln zł, rozbudowę portu żeglarskiego przy ul. Radomskiej w ramach Pętli Żuławskiej i późniejszą modernizację portu — 9,1 mln zł + 2,7 mln zł.

Jerzy Wcisła informuje: — Po stronie rządu leżą przede wszystkim dwa zadania — budowa obrotnicy, bo bez niej większe jednostki i tak nie będą mogły zostać rozładowane w Elblągu, koszt ok. 25-30 mln zł oraz pogłębienie portu wzdłuż terminali, koszt od 200 do nawet 400 mln zł. W przyszłym tygodniu będę informował ministra o tym, co Elbląg już zrobił, by port mógł przeładować milion ton towarów rocznie i domagał się od ministra sfinansowania zadań, do których zobowiązuje budżet państwa ustawa — przekazuje senator.

Szybkie połączenia kolejowe ze stolicą


— Powszechnie wiadome jest, że walczę też o to, by Elbląg został objęty programem budowy szybkich połączeń kolejowych ze stolicą, bo jako jedyne miasto ponadstutysięczne nie jest tym programem objęty — zauważa Jerzy Wcisła.

I kontynuuje: — Niestety, rząd PiS nie uznaje argumentów moich, samorządu, ani środowisk z Pomorza, które popierają pomysł budowy szybkiego połączenia z Warszawą, uzupełnionego połączeniem Gdańska z Elblągiem. Na pocieszenie z Ministerstwa Infrastruktury otrzymałem zapewnienie, że będą rozbudowywane bezpośrednie połączenia kolejowe Elbląga z Warszawą.

— No i jak zapowiedzieli, tak zrobili, tylko że całkiem odwrotnie — mówi polityk. — Zlikwidowali jedyne połączenie Elbląga z Warszawą przez Olsztyn, czyli TLK Nogat. Z tego połączenia korzystały nie tylko te osoby, które wybierały się do Warszawy, ale też te, które chciały dotrzeć na lotnisko w Modlinie — przyznaje polityk.

Senator zapowiada, że będzie prosił o przywrócenie powyższego połączenia i przedstawienie konkretnych planów poprawy sytuacji dalekobieżnej komunikacji Elbląga.


Czytaj e-wydanie
Dziennik Elbląski zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.plKomentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Amen #3036786 | 78.88.*.* 9 sty 2021 14:52

  Jerzy W. to walczy tylko z PIS-em i o własna popularność.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. fricmicools #3036731 | 77.83.*.* 9 sty 2021 12:50

  www︎.︎Chobbs︆.︆net - świetnny projjekt dla dorosłych, którzy chcą znaleźć parrtnera do ssekssu

  odpowiedz na ten komentarz

 3. plethanso #3036644 | 77.83.*.* 9 sty 2021 10:19

  www︎.︎Chobbs︆.︆net - świetnny projekt dla dorrosłych, którzy chcą znnaleźć parrtnera do sseksu

  odpowiedz na ten komentarz

 4. ualdifsits #3036071 | 77.83.*.* 8 sty 2021 13:04

  www︎.︎Chobbs︆.︆net - świetny projekt dla dorosłych, którzzy chcą znnaleźc partnera do ssekssu

  odpowiedz na ten komentarz

 5. intiosi #3035903 | 178.33.*.* 8 sty 2021 09:21

  www︎.︎Chobbs︆.︆net - świetny projjekt dla dorosłych, którzy chcą znaleźc partnera do sseksu

  odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (6)