środa, 29 marca 2023. imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona

Nielegalny biznes produkcji papierosów na pierwszym miejscu [ZDJĘCIA]

2021-01-11 12:00:00 (ost. akt: 2021-01-11 10:15:22)

Autor zdjęcia: WMOSG

Działania podejmowane przez funkcjonariuszy z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej zarówno na przejściach granicznych jak i na terenie całego kraju doprowadziły, do zabezpieczenia nielegalnych wyrobów akcyzowych o wartości ponad 14,3 mln. zł.


W minionym roku największą wartość ujawnionych towarów ponad 8,1 mln. zł stanowiły nielegalne papierosy. Zdeponowano również krajankę tytoniową o wartości blisko 3,2 mln. zł. Pomimo mniejszego ruchu na granicy, funkcjonariusze SG na drogowych przejściach granicznych odzyskali utracone pojazdy o wartości ponad 0,5 mln. zł. Pozostałą wartość stanowiły narkotyki, alkohol oraz paliwa.

W 2020 roku funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej rozbili międzynarodowe, zorganizowane grupy przestępcze, m. in. białorusko-ukraińską. Na „gorącym uczynku” zatrzymano obywateli Białorusi pracujących przy produkcji nielegalnych papierosów i kierowcę narodowości ukraińskiej.

Efektem kilkumiesięcznej pracy funkcjonariuszy z W-MOSG było również zatrzymanie szefa i członków zorganizowanej grupy przestępczej, która trudniła się nabywaniem, przygotowywaniem i wprowadzaniem do obrotu wyrobów akcyzowych na ogromną skalę. W nielegalnym procederze oprócz Polaków, brał udział Ormianin.

Rozbito również polsko-litewską szajkę tytoniową zamieszaną w handel nielegalnymi papierosami, której członkowie uczynili sobie z tego stałe źródło dochodu.

Przed sądem stanęli także członkowie międzynarodowej grupy przestępczej działającej na terenie Polski, Niemiec i Łotwy, podejrzani o udział w procederze handlu ludźmi. Dwóch Polaków należących do grupy werbowało swoich rodaków, będących w trudnej sytuacji finansowej, do pracy w Niemczech. Następnie pod pretekstem legalizacji zatrudnienia wykorzystywano dane osobowe ofiar do przestępczej działalności. Pokrzywdzonym zakładano konta i firmy, na które wyłudzano dofinasowania.

Do sądu wpłynął też akt oskarżenia przeciwko kobiecie i jej partnerowi, którzy podrabiali dokumenty umożliwiające cudzoziemcom pracę w Polsce.

Osoby zamieszane w nielegalną działalność tłumaczą się różnie. Kierowca przewożący nielegalną krajankę tytoniową powiedział funkcjonariuszom SG, że znalazł ją w przydrożnym rowie, drugi mężczyzna wyjaśnił, że wiezie ściółkę dla chomika. Natomiast Białorusini przyłapani na gorącym uczynku przy produkcji „lewych papierosów” tłumaczyli funkcjonariuszom, że jeden jest kelnerem, drugi kucharzem, a trzeci elektrykiem.

kpt. SG Mirosława Aleksandrowicz, rzecznik prasowy Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej


Czytaj e-wydanie
Dziennik Elbląski zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. synchlotax #3038859 | 77.83.*.* 12 sty 2021 08:01

  www︎.︎Domeser︆.︆com - świetny projjekt dla dorosłych, którzy chcą znnaleźć parrtnera do ssekssu

  odpowiedz na ten komentarz

 2. tiotradmoon #3038410 | 137.74.*.* 11 sty 2021 18:00

  www︎.︎Domeser︆.︆com - świetnny projjekt dla dorrosłych, którzy chcą znnaleźc partnera do sseksu

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 3. cyacucheck #3038144 | 37.235.*.* 11 sty 2021 14:27

  www︎.︎Domeser︆.︆com - świetnny projekt dla dorosłych, którzy chcą znaleźc parrtnera do sseksu

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz