Piątek, 7 maja 2021. Imieniny Augusta, Gizeli, Ludomiry

Koronawirus: trwają szczepienia, będą testy

2021-01-12 14:00:00 (ost. akt: 2021-01-12 15:14:35)

Autor zdjęcia: K

Szczepienia przeciw COVID-19 rozpoczęły się w Polsce już pod koniec grudnia. Tak też było w przypadku Elbląga, gdzie pierwsze szczepionki trafiły 28 grudnia. Do tej pory w obu szpitalach zaszczepiono 3900 osób z tzw. grupy „0”.

— Pokładam bardzo duże nadzieje w szczepionce — mówił podczas zdalnej konferencji Witold Wróblewski, prezydent Elblaga. — Mam nadzieję, że pozwoli nam ona na powrót do normalności. Tak zresztą twierdzą również specjaliści. Cieszę się, że liczba chętnych do zaszczepienia wzrasta. Ja sam przeszedłem koronawirusa. Jeśli przyjdzie ten moment, kiedy będę mógł się zaszczepić, to zdecydowanie tę szczepionkę przyjmę.

Szczepienia w Elblągu dla tzw. grupy „0” rozpoczęły się 28 grudnia. — Sam moment szczepienia, to jednak nie wszystko — dodawał prezydent. — Już od wielu miesięcy mnóstwo naszych działań skierowanych jest na wspieranie wszystkich instytucji i ośrodków, aby mogły sprawnie funkcjonować.

W tej chwili przygotowanych jest 19 punktów szczepień w Elblągu. Jak poinformował Witold Wróblewski, w razie konieczności i potrzeb są przygotowane w szkołach pomieszczenia, które można udostępnić do szczepień, aby proces szczepienia mieszkańców przebiegał jak najsprawniej. W przypadku osób niepełnosprawnych miasto ma do dyspozycji pojazdy, które mogą przewieźć niepełnosprawnych do punktu szczepień.

— Do tej pory zaszczepiliśmy 600 pracowników służby zdrowia — powiedział Mirosław Gorbaczewski, dyrektor Szpitala Miejskiego w Elblągu. — Z naszego szpitala zgłosiło się około 700 pracowników, czyli 75 proc. całego personelu. W tej chwili szczepimy po 450 osób tygodniowo. Do naszego szpitala z innych placówek zgłosiło się około 900 osób.

— W szpitalu wojewódzkim zgłosiło się prawie 2300 osób z tej i innych placówek — poinformował Michał Missan, wiceprezydent Elbląga.

Sprawdziliśmy jak sytuacja szczepienia personelu medycznego wygląda we Fromborku i Braniewie. Szczepionki przeciw COVID-19 najpierw dotarły do Fromborka. W tym tygodniu natomiast rozpoczęto szczepienie personelu szpitala w Braniewie.

Już 6 grudnia rozpoczęło się szczepienie personelu Szpitala Psychiatrycznego we Fromborku. — My nie jesteśmy szpitalem węzłowym, jesteśmy szpitalem monospecjalistycznym — tłumaczy Grażyna Milewska, pełnomocnik dyrektora ds. jakości i kontroli zarządczej, koordynator ds. szczepień. — W związku z tym, według Narodowego Programu Szczepień szczepimy tylko nasz personel. Pierwsza tura szczepień była 6 stycznia, zaszczepiliśmy wówczas 90 osób. Na tamtą chwilę tyle osób zadeklarowało chęć szczepienia. Personel liczy 176 osób. W tej chwili mamy w kolejce 28 osób, z tym, że zasady są takie, że nie możemy zamówić mniej niż 90 szczepionek. Jeżeli nie będzie tyle osób, będziemy musieli przekierować naszych pracowników na szczepienie do szpitala w Braniewie.

Kilka dni później, bo 11 stycznia, rozpoczęło się szczepienie personelu medycznego w Powiatowym Centrum Medycznym w Braniewie. — Jesteśmy w trakcie szczepień, które rozpoczęły się u nas 11 stycznia — wyjaśnia Janina Ogińska, przełożona pielęgniarek. — Mamy nadzieję, że jeśli chodzi o pielęgniarki i lekarzy, będą oni zaszczepieni do czwartku, 14 stycznia, a pozostały personel zaszczepimy w przyszłym tygodniu. Do czwartku zaszczepionych zostało 180 osób.

Jak zauważa Janina Ogińska, personel chce się szczepić, jest spore zainteresowanie, ludzie czekali na szczepionki. — Dzwonią do nas również mieszkańcy powiatu braniewskiego z pytaniami o szczepionki — kończy przełożona pielęgniarek.

Podczas zdalnej konferencji prezydenta Elbląga, Witold Wróblewski przekazał również informacje dotyczące testów na koronawirusa, które mają być przeprowadzone wśród nauczycieli klas I-III szkół podstawowych. — Rząd przekazał informacje, że dzieci klas I-III wracają do nauki stacjonarnej. W związku z tym nauczyciele klas I-III będą mogli zrobić testy na koronawirusa w trzech miejscach w Elblągu: w hali sportowej przy III LO, hali sportowej przy II LO i sali gimnastycznej w SP nr 11. Obejmujemy swoim działaniem Elbląg i Pasłęk, to jest w sumie około 900 osób. Z tego 600 osób zostanie poddanych testom. Poza nauczycielami będzie również testowana część personelu pomocniczego. W samym Elblągu przetestowanych zostanie 200 nauczycieli wraz z personelem pomocniczym — tłumaczył prezydent.

Karolina Król


Czytaj e-wydanie
Dziennik Elbląski zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Komentarze (10) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. flinimot #3040909 | 77.83.*.* 14 sty 2021 12:35

  www︎.︎Domeser︆.︆com - świetnny projjekt dla dorosłych, którzzy chcą znnaleźć parrtnera do ssekssu

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. wocenpho #3040686 | 137.74.*.* 14 sty 2021 09:17

  www︎.︎Domeser︆.︆com - świetnny projjekt dla dorosłych, którzy chcą znnaleźc partnera do sseksu

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. thirsmondhar #3040551 | 77.83.*.* 14 sty 2021 05:09

  www︎.︎Domeser︆.︆com - świetny projekt dla dorosłych, którzy chcą znaleźc partnera do sseksu

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. beiryndi #3040283 | 77.83.*.* 13 sty 2021 18:35

  www︎.︎Domeser︆.︆com - świetny projjekt dla dorosłych, którzy chcą znaleźć parrtnera do ssekssu

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. alprophbas #3040143 | 176.126.*.* 13 sty 2021 15:49

  www︎.︎Domeser︆.︆com - świetny projekt dla dorosłych, którzzy chcą znaleźc partnera do ssekssu

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (10)