Sobota, 10 czerwca 2023. imieniny: Bogumiła, Diany, Małgorzaty

To będzie finał, który zapamiętamy na długo

2021-01-19 13:35:09 (ost. akt: 2021-01-19 13:52:44)

Autor zdjęcia: Miasto Elbląg

Jako prezydent i elblążanin nie wyobrażam sobie, by orkiestra w naszym mieście nie zagrała — przyznaje Witold Wróblewski. Jak organizatorzy tegorocznego finału WOŚP w Elblągu zadbają o bezpieczeństwo wolontariuszy i jakie atrakcje czekają uczestników?

"Finał z głową" — takie jest hasło przewodnie kolejnej edycji zbiórki organizowanej przez WOŚP. Tym razem zebrane środki pozwolą na zakup sprzętu dla laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy.

— Nasze miasto zawsze uczestniczy w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, a nasze szpitale i hospicjum to beneficjenci WOŚP. Otrzymaliśmy niejednokrotnie sprzęt do ratowania życia dla naszych mieszkańców, wśród nich wymienić można respiratory, ultrasonografy, kardiomonitory, łóżka, materace, podnośniki i wiele innych — wymienia prezydent Elbląga.

Witold Wróblewski zaprasza mieszkańców do udziału w finał i zauważa, że ten będzie inny niż dotychczasowe. — Zachęcam do udziału w trochę odmiennej scenerii, ale, jak wiemy, pandemia wymusza różnego rodzaju obostrzenia. Nie ścigamy się z poprzednimi latami. W poprzednim roku zdobyliśmy rekordową kwotę, bo ponad 638 tysięcy złotych, ale pierwszoplanowe nie jest pobicie rekordu, tylko to, żebyśmy i tym razem nie zawiedli i pokazali, że zależy nam na pomocy dla osób, które jej potrzebują — apeluje prezydent.

Kolejny raz za organizację finału w Elblągu odpowiada Szkoła Podstawowa nr 11 z dyrektorem Bogusławem Miluszem na czele sztabu.

— Orkiestra gra od 29 lat i po raz 29 będzie grała w Elblągu. Wspólnie — SP 11 ramię w ramię z Regionalnym Centrum Wolontariatu — będziemy robili to najlepiej, jak potrafimy, ale mamy świadomość, że ten finał będzie zupełnie inny od finałów, które były do tej pory — przekazuje Milusz. I przypomina, że finały w całej Polsce organizowane będą z zachowaniem zasad dystansu społecznego.

Gabriela Zimirowska z Regionalnego Centrum Wolontariatu zapewnia, że każdy wolontariusz zostanie wyposażony w maseczki, również na zmianę, i będzie miał możliwość otrzymać płyn do dezynfekcji. Wystarczy, że zabierze swój pojemnik. — W przyszłym tygodniu wyślemy informację do każdego z wolontariuszy z ramą czasową, w której zapraszamy po odbiór identyfikatorów i puszek. Ze względu na bezpieczeństwo nasze, ale przede wszystkim wasze i waszych opiekunów, będziemy rozkładać to w czasie, by nie tworzyć dużego skupiska przed Ratuszem Staromiejskiem — informuje Zimirowska.

— Finał przypada na 31 stycznia 2021 roku, natomiast działania już się rozpoczęły i w zasadzie orkiestra już gra. Z racji panującej w kraju i na świecie pandemii dużo działań zostało przeniesionych do internetu. Zachęcam do śledzenia stron internetowych WOŚP Elbląg, na których podawane będą wszystkie informacje dotyczące tego, co będzie się działo w mieście. To tam udostępniane będą też relacje na żywo — mówi Bogusław Milusz.

Okazuje się, że można już licytować pamiątki przekazane przez elblążan na internetowe aukcje. Dostępnych jest już ponad 200 przedmiotów. — Między innymi sanki, narty, usługi kosmetyczne, książki, gry, biżuteria, pamiątki dla kolekcjonerów… — wymienia przewodniczący elbląskiego sztabu WOŚP.

W tym roku wylicytować można elbląskie kalendarze ze specjalnymi noworocznymi życzeniami od Witolda Wróblewskiego. — W tym roku wydaliśmy po raz pierwszy kalendarz, którego każdy dzień opisany jest ważnymi datami historycznymi — zdradza prezydent Elbląga.

Obrazek w tresci

Ponadto w tym roku stanie 20 stacjonarnych puszek zlokalizowanych m.in. w elbląskich sklepach, czy salonach kosmetycznych, a w dniu finału ulicami miasta przechadzać się będzie czterech wolontariuszy wyposażonych w terminal, umożliwiający wspieranie szczytnego celu przy użyciu płatności elektronicznej. E-skarbonka pozwoli za to wspierać akcję bez wychodzenia z domu.

Wśród zaplanowanych na 31 stycznia atrakcji należy wymienić WOŚP-owy offroad organizowany na Modrzewinie, który będzie relacjonowany na żywo. Miłośnicy zimowych kąpieli — Elbląskie Morsy — spotkają się natomiast w Stegnie, gdzie o 12 rozpoczną kwestowanie.

Gabriela Zimirowska przypomina, że jeszcze dziś rekrutowani są ostatni wolontariusze. Więcej informacji tutaj i tutaj.


Czytaj e-wydanie
Dziennik Elbląski zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl