Poniedziałek, 27 czerwca 2022. imieniny: Cypriana, Emanueli, Władysława

Pojazdem do lasu

2021-01-22 12:00:00 (ost. akt: 2021-01-22 12:06:27)

Autor zdjęcia: Nadleśnictwo Elbląg

Chcesz wjechać do lasu? Szukaj drogowskazu, który Ci na to pozwoli!

Na początku tego roku, przy wjazdach na drogi leśne Nadleśnictwa Elbląg, zostały postawione nowe tablice informacyjne. Ich celem jest uregulowanie ruchu publicznego na drogach leśnych. Przypominamy, że Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o lasach, ruch pojazdem silnikowym, zaprzęgowym i motorowerem w lesie dozwolony jest jedynie drogami publicznymi, natomiast drogami leśnymi jest dozwolony tylko wtedy, gdy są one oznakowane drogowskazami dopuszczającymi ruch po tych drogach. Dlatego nadleśnictwo porządkując sytuację, postawiło tablice informujące kierowców, z których dróg mogą korzystać. Dodatkowo na niektórych najintensywniej użytkowanych drogach, gdzie obowiązuje zakaz wjazdu, postawione zostały tablice z takim zakazem.

Dzięki nowym tablicom każdy, kto będzie chciał skorzystać z drogi leśnej, bez problemu oceni czy może na nią wjechać. Większość wewnętrznych dróg leśnych z różnych powodów między innymi dlatego, że nie spełniają wymagań stawianych drogom publicznym (kwestie bezpieczeństwa ruchu drogowego), objęte są zakazem wjazdu.

Należy zapamiętać, że kiedy zamierzamy wjechać do lasu zgodnie z przepisami, musimy kierować się zasadą, że możemy to zrobić tylko wtedy, gdy jest ona oznaczona drogowskazem to umożliwiającym. W innych przypadkach wjazd jest zakazany.

Przy tej okazji prosimy wszystkich korzystających z lasu, o niezastawianie wjazdów na drogi leśne, które służą nie tylko do poruszania się pojazdów zwianych z pracami wykonywanymi w lesie, ale służą także służbom ratunkowym takim jak: straż pożarna, pogotowie ratunkowe, straż graniczna, a nawet morska służba poszukiwania i ratownictwa.

Zapraszamy do korzystania z ponad 20 miejsc postoju pojazdów w Nadleśnictwie Elbląg, przy których często znajdują się oprócz wiat i ławeczek także szlaki turystyczne, wieże widokowe, pomniki przyrody, ścieżki edukacyjne i inne atrakcje turystyczne. Można je znaleźć na mapach w aplikacjach mobilnych: „mBDL”, w której dostępne są mapy Lasów Państwowych w całej Polsce oraz w aplikacji „Kraina Buka” – stworzonej dzięki współpracy Nadleśnictwa Elbląg i Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej, w której znaleźć można atrakcje turystyczne w okolicy Elbląga i Wysoczyzny Elbląskiej.

Jan Piotrowski, Nadleśnictwo Elbląg


Czytaj e-wydanie
Dziennik Elbląski zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl