Zamieszana w sprawę Amber Gold prokurator stanie przed sądem w Elblągu?

2021-02-02 08:49:18(ost. akt: 2021-02-02 10:25:02)
zdjęcie ilustracyjne - archiwum

zdjęcie ilustracyjne - archiwum

Autor zdjęcia: Rafał Maliszewski

Barbara K. prowadziła i nadzorowała postępowanie w sprawie spółki w latach 2009-2012. Kobieta miała w rażący sposób zaniedbać swoje obowiązki poprzez ignorowanie informacji o przestępczej działalności Amber Gold. Teraz stanie przed sądem w Elblągu.
Spółka Amber Gold — przypomnijmy — zawarła ok. 50 tysięcy transakcji o wartości ponad 800 milionów złotych. Dotyczyły one tzw. lokat w złoto. W wyniku działalności spółki wielu pokrzywdzonych straciło oszczędności swojego życia.

W grudniu ubiegłego roku Prokuratura Okręgowa w Legnicy poinformowała, że skierowała do Sądu Rejonowego Gdańsk-Północ akt oskarżenia przeciwko prokurator Barbarze K., która prowadziła i nadzorowała postępowanie w sprawie spółki Amber Gold w latach 2009-2012, a więc bezpośrednio po złożeniu zawiadomienia przez Komisję Nadzoru Finansowego.
Prokuratura zarzuca Barbarze K. niedopełnienie obowiązków i przekroczenie uprawnień.

— W ocenie prokuratury Barbara K. w rażący sposób zaniedbała swoje obowiązki, ignorując informacje o przestępczej działalności Amber Gold i nie wykonując wielu oczywistych z punktu widzenia śledztwa czynności. W rezultacie umożliwiła kontynuowanie przestępczej działalności przez Marcina P. i kierowaną przez niego spółkę Amber Gold, której działania doprowadziły do niekorzystnego rozporządzenia mieniem niemal 19 tysięcy osób — przekazała legnicka prokuratura.

Barbara K. miała odmówić wszczęcia śledztwa, zdaniem prokuratury — nie analizując dostatecznie faktów przedstawionych w zawiadomieniu, w którym Komisja Nadzoru Finansowego informowała, że prezes spółki Marcin P. bez zezwolenia prowadzi działalność polegającą na gromadzeniu funduszy klientów.
— Decyzję oparła między innymi na ogólnodostępnych informacjach o ofercie spółki zamieszczanych przez nią na stronie internetowej. W postanowieniu o odmowie wszczęcia śledztwa zignorowała kwestię ewentualnego oszustwa na szkodę klientów Amber Gold — informowała w grudniu Prokuratura Okręgowa w Legnicy.

Co było dalej?
Sąd Rejonowy w Gdańsku uchylił postanowienie po zażaleniu Komisji Nadzoru Finansowego, a mimo to wszczęte śledztwo dalej miało być prowadzone niedbale.
W sierpniu 2010 Barbara K. umorzyła śledztwo, uznając, że nie doszło do przestępstwa.
— Jej decyzję ponownie uchylił sąd po zażaleniu złożonym przez KNF. Mimo kolejnych niepokojących informacji, między innymi o nieskładaniu przez Amber Gold sprawozdań finansowych i braku rozliczeń podatkowych, prokurator K. zawiesiła postępowanie — relacjonowała legnicka prokuratura.
W jej ocenie Barbara K. dopuścić się miała innych uchybień — nie wydała postanowienia o przekazaniu przez spółkę dokumentacji księgowo-finansowej, co zrobił pod jej nieobecność inny prokurator. Kobieta miała też nie reagować na zwłokę w przekazaniu wspomnianej dokumentacji, jednocześnie powołała biegłego rewidenta mimo braku istotnych dokumentów, które umożliwiłyby mu wydanie opinii. Barbara K. miała też dezinformować przełożonych o terminie wydania tej opinii.
— Zarządziła ponadto wydanie pełnomocnikowi Amber Gold kopii dokumentów z akt postępowania, mimo że nie był jego stroną, co mogło przyczynić się do utraty dowodów i utrudnić postępowanie — dodaje Prokuratura Okręgowa w Legnicy.

W maju 2018 Sąd Dyscyplinarny przy Prokuratorze Generalnym w Warszawie wydał zgodę na pociągnięcie prokuratorki do odpowiedzialności karnej. Mimo jej odwołania decyzję utrzymał Sąd Najwyższy.
Oskarżonej grozi do trzech lat pozbawienia wolności.
W połowie grudnia ubiegłego roku Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ wystąpił z wnioskiem do Sądu Najwyższego o przeniesienie sprawy do innego sądu, gdyż Barbara K. była prokuratorem w Gdańsku.

Martyna Łuczak z Sądu Najwyższego poinformowała, że po rozpoznaniu wniosku SN postanowił przekazać sprawę do rozpoznania Sądowi Rejonowemu w Elblągu.
O informacje w tej sprawie poprosiliśmy rzecznika elbląskiego sądu.
— Słyszałem z doniesień medialnych, że sprawa została przekazana i to wszystko — mówi Tomasz Koronowski.

Do tematu powrócimy.


[highlight]Czytaj e-wydanie
Dziennik Elbląski zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Frank #3058026 | 95.49.*.* 3 lut 2021 12:58

  Mateusz kiedy podasz się do dymisji .to koniec twojej i "frankowej" misji. Wykrzesz odrobinę honoru ..choćby dla zachowania pozoru . Gdy SN orzeknie tam na "górze"..to nie chciał bym przebywać w twojej skórze. ps. swoja drogą to na wymioty mnie zbiera ..gdy widzę takiego poz..a .

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. czytelnik #3057930 | 5.172.*.* 3 lut 2021 11:25

  Tylko teraz, żeby kolega/koleżanka dobrze rozpatrzyła sprawę ! Czy aby nie było to opłacane, przez AMBER ?

  odpowiedz na ten komentarz

 3. Zofia 87 lat #3057774 | 31.0.*.* 3 lut 2021 08:59

  Co robi prokuratura w sprawach Helper zatrzymany i wypuszczony za kaucją Tomasz Kaczmarek PIS i jego żona,sprawa byłego męża Kaczyńskiej Dubienieckiego?.Też areszt i kaucja.Tu było ciekawiej bo prokuratura zabezpieczyła dobrą brykę którą Marcinek cały czas miał w garażu.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. MARTA #3057842 | 83.20.*.* 3 lut 2021 03:48

   Nic jej nie zrobią bo jest z Pisu

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  2. Katon 70 #3057548 | 178.42.*.* 2 lut 2021 16:12

   A prokuratorzy prowadzący śledztwo ..od ..x..lat w sprawie "franka"....kiedy staną przed sądem...?..Przecież to oczywista .... jawna i niczym nie uzasadniona zwłoka. ps. Mateusz-.Ziobro- i Prokuratura w klinczu ......nic nie może...?

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (7)