Porody rodzinne wracają. Na jakich zasadach?

2021-02-17 13:57:01(ost. akt: 2021-02-17 14:03:30)

Autor zdjęcia: pixabay

Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu przekazał dziś dobrą wiadomość wszystkich oczekującym przyjścia dziecka na świat. Wracają porody rodzinne — kto i na jakich zasadach będzie mógł w nich uczestniczyć?
17 lutego 2021 Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu poinformował, że dopuszcza już możliwość obecności osoby towarzyszącej przy porodzie. W przekazanej poprzez media społecznościowe wiadomości placówka wyjaśniła, że tamtejszy oddział położniczo-ginekologiczny spełnia kryteria wypracowane przez konsultantów krajowych w dziedzinie ginekologii i położnictwa oraz perinatologii, a także rygorów bezpieczeństwa wdrożonych przez sam szpital.

Osoba towarzysząca będzie musiała zastosować się do następujących zaleceń:

1) osoba towarzysząca może uczestniczyć od I okresu porodu i powinna opuścić oddział w ciągu 2 godzin po porodzie (dotyczy fizjologicznego porodu),
2) osoba towarzysząca jest zobowiązana do:
- wypełnienia ankiety epidemiologicznej,
- noszenia przez cały czas pobytu w szpitalu maseczki, rękawiczek i fartucha, który zapewnia szpital,
- posiadania i użycia środka dezynfekcyjnego dedykowanego do wnoszonego przez siebie sprzętu nagrywającego (telefon komórkowy, aparat, kamera itp.),
- w przypadku posiadania ujemnego testu antygenowego lub PCR w kierunku antygenu SARS-CoV-2 do przedstawienia go personelowi (test jest nieobowiązkowy i nie jest warunkiem dopuszczenia osoby towarzyszącej)

Osoby towarzyszące pozostające w kwarantannie lub w trakcie izolacji nie mogą uczestniczyć w porodzie i wchodzić na teren szpitala.

Szpital zaznacza, że ostateczną decyzję o możliwości odbycia porodu w towarzystwie bliskiej osoby podejmuje lekarz oddziału. Decyzja uzależniona jest od kwalifikacji wstępnej, która odbywa się w położniczej izbie przyjęć i podejmowana jest w oparciu o oszacowanie ryzyka epidemiologicznego i związanego z tym rozprzestrzeniania się zakażenia oraz stanu klinicznego rodzącej.
[highlight]Czytaj e-wydanie
Dziennik Elbląski zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl