Niedziela, 7 sierpnia 2022. imieniny: Donaty, Olechny, Kajetana

Uzdrowisko we Fromborku: Co na to mieszkańcy?

2021-02-18 12:00:00 (ost. akt: 2021-02-18 10:25:25)

Autor zdjęcia: Urząd Miasta i Gminy Frombork

Status obszaru ochrony uzdrowiskowej nadano miastu Frombork już w 2015 roku. Plany związane z powstaniem uzdrowiska są coraz mniej odległe. Jakie zdanie na ich temat mają sami mieszkańcy?

Urząd Miasta i Gminy Frombork opublikował wstępne wyniki badania ankietowego związanego z opracowaniem Planu Rozwoju Obszaru Ochrony Uzdrowiskowej Frombork na lata 2021-2030.

Większość, bo aż 86 proc. ankietowanych wiedziało, że w 2015 miastu Frombork oraz sołectwom Bogdany i Ronin nadano status obszaru ochrony uzdrowiskowej. 14 proc. biorących udział w badaniu, dowiedziało się o tym dopiero w momencie wypełniania ankiety.

Na pytanie, czy powstanie i rozwój uzdrowiska pozytywnie wpłynie na Frombork i okolice 84 proc. ankietowanych odpowiedziało, że zdecydowanie tak.

11 proc. twierdzi, że chyba tak, 4 proc. badanych jest jeszcze niezdecydowanych, a 1 proc. uważa, że uzdrowisko zdecydowanie nie wpłynie pozytywnie na sytuację miasta.

Co kojarzy się ankietowanym z powstaniem uzdrowiska?

Dla 65 proc. to nowe miejsca pracy, 58 proc. dostrzega szanse dla lokalnego biznesu, 57 proc. zwraca uwagę na promocję Fromborka, 37 proc. na dbałość o wygląd miasta, a 33 proc. na potencjalne inwestycje i napływ turystów w sensie pozytywnym.

19 proc. badanym powstanie uzdrowiska kojarzy się z koniecznością poszerzenia oferty kulturalnej i rozrywkowej, a dla 4 proc. napływ turystów jest skutkiem negatywnym.

W ankiecie udział wzięło w sumie 166 osób, z czego 64 proc. stanowią mieszkańcy Fromborka. Więcej szczegółów tutaj.

Kolejnym krokiem będą dwa spotkania spotkaniu dotyczące opracowania Planu Rozwoju Obszaru Ochrony Uzdrowiskowej Frombork na lata 2021-2030. Oba odbędą się 25 lutego, ale podzielone zostaną na dwie grupy — A: sektor i instytucje publiczne oraz B: biznes i organizacje społeczne.

— Zachęcam do aktywnego włączenia się w proces przygotowania tego ważnego dla naszej społeczności dokumentu i udział osobisty lub oddelegowanie przedstawiciela państwa instytucji, lub środowiska na warsztaty — zachęca burmistrz Fromborka Zbigniew Pietkiewicz.

Liczba miejsc na poszczególnych spotkaniach jest ograniczona. O zakwalifikowaniu na warsztaty decyduje kolejność zgłoszeń. Więcej szczegółów tutaj.[highlight]Czytaj e-wydanie
Dziennik Elbląski zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl