Poniedziałek, 30 stycznia 2023. imieniny: Martyny, Macieja, Teofila

Pokazy dla seniorów: sprawa trafi do sądu

2021-02-24 20:00:00 (ost. akt: 2021-02-24 20:08:12)

Autor zdjęcia: www.pixabay.com

Pokazy dla seniorów, podczas których sprzedawane są magiczne garnki albo przyrządy rehabilitacyjne, to miejsce, w którym od dawna działają przede wszystkim naciągacze. W Elblągu prowokacja zorganizowana przez Miejskiego Rzecznika Konsumentów doprowadziła jedną z firm organizujących pokazy do sądu.

Nie jest to jedyna sprawa, w której Rzecznik Konsumentów złożył zawiadomienie o przestępstwie. Jest to jednak pierwsza sprawa karna, która trafiła do sądu. Sformułowano bowiem akt oskarżenia przeciw nieuczciwemu przedsiębiorcy.

Prawie dwa lata temu, w maju 2019 roku Miejski Rzeczni Konsumentów, działając wspólnie z organami ścigania, zorganizował prowokację na jednym z pokazów organizowanych w elbląskim hotelu. — W tej akcji brali udział policjanci z sekcji do walki z przestępczością gospodarczą, funkcjonariusze Urzędu Celno-Skarbowego oraz urzędnicy Inspekcji Handlowej. Chcieliśmy wziąć udział w tym pokazie i utrwalić jego przebieg — opowiada Paweł Rodziewicz. — Wspólnie z panią celniczką, udając parę, próbowaliśmy wejść na pokaz. Pomimo tego, że posiadaliśmy zaproszenie, nie wpuszczono nas. Przed takimi prezentacjami odbywa się swoista selekcja. Z reguły na pokazy wpuszczane są jedynie osoby starsze i niepełnosprawne. Takie, które mogą być łatwym obiektem technik manipulacyjnych.

Rzecznik był na to przygotowany i posiadał plan awaryjny. Na pokaz udało się wejść starszej pani, która miała przy sobie dyktafon. Przebieg spotkania w całości został zarejestrowany, a z nagrania wynikało, że pani wygrała nagrody rzeczowe o wartości 40 tys. zł. Aby dostać nagrody musi jedynie zapłacić „podatek” — 9 tys. zł. Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa w tej sprawie zostało złożone w maju 2019 roku.

Pierwsza rozprawa miała się odbyć już w zeszłym roku, ale ze względu na COVID-19 nie odbyła się. Kolejny termin sąd wyznaczył na 25 lutego 2021 roku. — Bardzo liczę na to, że w tej sprawie uda się uzyskać wyrok skazujący, chociażby symboliczny. Ta sprawa ma dużą doniosłość społeczną — mówi rzecznik. — Jej rozstrzygnięcie z pewnością będzie miało duży wpływ na występowanie tego typu praktyk w przyszłości. W pewnym sensie jest ona modelowa. Myślę, że może stanowić dobry przykład tego, w jaki sposób seniorzy są traktowani na tego typu pokazach. Wszystko zostało zarejestrowane. Liczę na to, że zgromadzone materiały zostaną również udostępnione dla celów edukacyjno-prewencyjnych, aby móc skutecznie zniechęcić seniorów do udziału w tego typu spotkaniach.

— Od samego początku mojego funkcjonowania na tym stanowisku spotykam się z dużą ilością pokrzywdzonych na skutek działania nieuczciwych przedsiębiorców, którzy na tego typu spotkaniach realizują sprzedaż w sposób mocno odbiegający od uczciwych praktyk handlowych — opowiada Paweł Rodziewicz, Miejski Rzecznik Konsumentów w Elblągu. — Na pokazach bardzo często dochodzi do sytuacji w których łamane jest prawo. W moim mniemaniu, dochodzi do oszustwa polegającego na świadomym wprowadzeniu w błąd w celu uzyskania korzyści majątkowej. Najczęściej to seniorzy padają ofiarami tego typu praktyk, ponieważ jest to dla oszustów najłatwiejszy cel. Są to osoby, które najłatwiej jest zmanipulować. Na potrzeby tego typu pokazów ci przedsiębiorcy celowo dobierają asortyment, który będzie w stanie zainteresować osoby starsze. To są na przykład sprzęty rehabilitacyjne, materace, masażery, garnki czy roboty kuchenne. Te towary potrafią być sprzedawane po cenach nawet 10-krotnie wyższych niż rynkowe. Osoby, które uczestniczą w pokazach nie wiedzą o tym. Na pokazach dochodzi do szeregu manipulacji przy zastosowaniu licznych trików socjotechnicznych.

Paweł Rodziewicz walczy z nieuczciwymi przedsiębiorcami od momentu objęcia funkcji Miejskiego Rzecznika Konsumentów. — To nie był pierwszy raz, kiedy udało nam się na taki pokaz wejść i zorganizować tego rodzaju prowokację —- opowiada. I dodaje: — Jest to jednak pierwsza sprawa, która na skutek zebranego na pokazie materiału dowodowego pozwoliła na sformułowanie aktu oskarżenia. Trwało to bardzo długo, bo aż rok od momentu zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa. Bardzo się cieszę, że ten akt oskarżenia został złożony. Kilka spraw tego typu zostało przez Prokuraturę Rejonową w Elblągu umorzonych.

Elbląski Rzecznik Konsumentów nie zamierza spocząć na laurach. —- Przypuszczam, że po odmrożeniu gospodarki tego typu przedsiębiorcy znowu pojawią się na elbląskim rynku, tak jak zresztą w całej Polsce — mówi Paweł Rodziewicz. — Przygotowujemy się na ten moment. Cały czas staram się prowadzić akcje o charakterze prewencyjno-informacyjnym. Razem z policją spotykamy się z seniorami, tłumaczymy, informujemy. W chwili obecnej głównie za pośrednictwem mediów i serwisów społecznościowych. Myślę, że już sam fakt, że sprawa stanie przed sądem i będzie realne zagrożenie karą, da do myślenia innym, tego typu przedsiębiorcom. Być może zaczną omijać elbląski rynek.

Karolina Król


[highlight]Czytaj e-wydanie Dziennik Elbląski zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerzeKliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. lol #3061284 | 46.170.*.* 25 lut 2021 09:08

  cyt."może zaczną omijać elbląski rynek" ? czyli pójdą okradać staruszków gdzie indziej?, że też nie można zrobić ze złodziejami raz porządku. Od lat się o tym tylko gada i pisze....

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. oo #3061266 | 89.229.*.* 25 lut 2021 06:53

   Na pewno nie zaprzestaną działalności, to są zbyt łatwe i duże pieniądze a odpowiedzialność żadna. Prawo nie chroni przed oszustami, prawo chroni oszustów.

   Ocena komentarza: warty uwagi (13) odpowiedz na ten komentarz

  2. alanya #3061262 | 88.156.*.* 24 lut 2021 22:47

   Brawo Panie Pawle

   Ocena komentarza: warty uwagi (10) odpowiedz na ten komentarz

  3. Met #3061260 | 46.215.*.* 24 lut 2021 20:17

   A dlaczego "symboliczny wyrok". Gdyby dostali milion grzywny płatne natychmiast - pozostałe firmy by trochę "zwolniły".

   Ocena komentarza: warty uwagi (23) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)