Wtorek, 22 czerwca 2021. Imieniny Pauliny, Sabiny, Tomasza

1200 zł dla dorosłego i 600 zł dla dziecka. Czy dochód podstawowy zastąpi 500 plus? [SONDA]

2021-02-24 18:00:00 (ost. akt: 2021-02-24 18:09:15)

Autor zdjęcia: pixabay

Bezwarunkowy dochód podstawowy to model zakładający comiesięczne wypłacanie przez państwo określonej kwoty każdemu obywatelowi, niezależnie od jego sytuacji materialnej. Czy jego wprowadzenie sprawdziłoby się w polskich realiach?

Warto zaznaczyć, że tego typu świadczenie nie jest jeszcze realizowane w żadnym kraju na świecie.

Tematem zainteresował się Polski Instytut Ekonomiczny, który obliczył, że comiesięczne wypłacanie osobom w wieku produkcyjnym 1200 złotych i 600 złotych osobom w wieku przedprodukcyjnym kosztowałoby Polskę 376 miliardów złotych rocznie.

Dla porównania łączna kwota na zabezpieczenie i pomoc społeczną w Polsce w 2018 roku wyniosła 323 miliardy złotych (w tym 229 mld to łączna wartość wydatków na renty i emerytury, 54 mld to wartość wydatków na świadczenia dla rodzin i dzieci).

Fot. Polski Instytut Ekonomiczny


Instytut opublikował na początku lutego raport, w którym informuje, że ponad połowa, bo 51 procent Polaków w wieku 18-64 lat poparłoby wprowadzenie w naszym kraju Bezwarunkowego Dochodu Podstawowego, przy czym do poziomu 30 proc. spadłoby poparcie dla wprowadzenia dochodu podstawowego, gdyby jego finansowanie wymagało znacznego wzrostu podatków.

Do 28. proc. poparcie spadłoby, gdyby jego finansowanie wymagało rezygnacji z części świadczeń i usług socjalnych, a do 24 proc. gdyby jego finansowanie wymagało wzrostu zadłużenia Polski.

Co ciekawe aż 73 proc. pracujących Polaków twierdzi, że kontynuowałoby pracę zawodową, gdyby otrzymywało świadczenie w postaci BDP.

— Argumenty przemawiające za dochodem podstawowym odnoszą się przede wszystkim do przypuszczenia, że świadczenie takie, przysługujące powszechnie i bez żadnych warunków, zapewniłoby wsparcie socjalne wszystkim potrzebujących. Zwolennicy dochodu podstawowego argumentują również, że takie rozwiązanie zachęciłoby osoby nieaktywne zawodowo do podjęcia pracy przez zniesienie jakichkolwiek warunków związanych z przysługiwaniem świadczenia. Wskazuje się również, że rozwiązanie takie zwiększyłoby innowacyjność jednostek i skłoniłoby do częstszego podejmowania ryzyka, przyczyniając się tym samym do wzrostu poziomu przedsiębiorczości — czytamy w raporcie Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Jest też druga strona medalu.

— Argumenty przemawiające przeciwko dochodowi podstawowemu odnoszą się przede wszystkim do braku możliwości sfinansowania takiego rozwiązania. Wskazuje się, że zapewnienie powszechnego świadczenia na wystarczająco wysokim poziomie doprowadziłoby do znacznego wzrostu opodatkowania, co w efekcie spowolniłoby rozwój gospodarczy. Podnosi się również argument, że takie świadczenie ograniczyłoby aktywność zawodową osób pracujących, które mogłyby rezygnować z pracy zawodowej. Wskazuje się również na brak możliwości zapewnienia powszechnego świadczenia w wystarczającej wysokości dla osób o szczególnych potrzebach, na przykład osób z niepełnosprawnościami — przekazuje PIE.

Z raportem Polskiego Instytutu Ekonomii możesz zapoznać się tutaj.

Czy wprowadzenie Bezwarunkowego Dochodu Podstawowego sprawdziłoby się w Polsce?
pokaż wyniki »


[highlight]Czytaj e-wydanie Dziennik Elbląski zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerzeKliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Paweł #3061382 | 83.22.*.* 25 lut 2021 17:04

  Jestem pewien że PO na pewno umieści to w swoim PROGRAMIE PRZED WYBORCZYM. TYLKO PO RÓWNO. NIE ZNACZY DOBRZE. A JUŻ NA PEWNO SPRAWIEDLIWIE.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Kaja #3061379 | 5.173.*.* 25 lut 2021 16:21

  Bardzo dobry pomysł. Wiele młodych osób będzie mogła wynajac mieszkanie a nie mieszkać w wynajętych pokojach

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Grzegorz #3061365 | 5.172.*.* 25 lut 2021 15:15

  Każdy pomysł zmniejszający ubóstwo jest dobry

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz