Wtorek, 19 października 2021. Imieniny Michaliny, Michała, Piotra

Satelita uchwycił wpływające do morza osady. Czy są niebezpieczne?

2021-03-09 08:27:39 (ost. akt: 2021-03-09 08:28:50)

Autor zdjęcia: FB: Polska z Sentinela

W minioną sobotę na „Polska z Sentinela” opublikowano zdjęcie satelitarne pokazujące olbrzymią masę zawiesiny transportowanej przez Wisłę i wpływające do Morza Bałtyckiego osady. Czy sytuacja jest niebezpieczna?

Sentinel (z angielskiego wartownik) to seria satelitów Europejskiej Agencji Kosmicznej, systematycznie obrazujących powierzchnię Ziemi. Wysokorozdzielcze zobrazowania dostarczane w krótkich odstępach czasu pozwalają na analizę zmian środowiska.

W minioną sobotę (6 marca) na FB „Polska z Sentinela” opublikowano zdjęcie Zalewu Wiślanego.


Czy takie zjawisko jest normalne? Czy stanowi zagrożenie?

Przełom lutego i marca 2021 w Polsce przyniósł zdecydowany wzrost temperatury, dlatego pokrywa śnieżna, jaka powstała w zimie zaczęła szybko topnieć. Roztopy zaczęły spływać do mniejszych i większych rzek, w tym do największej Wisły. Europejski satelita uwiecznił olbrzymią masę transportowanej zawiesiny przez Wisłę i wpływające osady do Morza Bałtyckiego. Prądy morskie następnie zaczęły osady transportować na wschód wzdłuż Mierzei Wiślanej. Zjawisko jest naturalnym procesem, jaki trwa od wieków. Najbardziej jest jednak widoczny w czasie wysokiego stanu wody, gdy silny nurt zabiera osady i niesie w dół rzeki, aż do ujścia — wyjaśnia portal dobrapogoda24.pl.

A Weronika Kosiń z WWF mówi Gazecie Wyborczej: — Niesienie osadów przez rzeki to jak najbardziej naturalne zjawisko. W styczniu i lutym na terenie Polski zalegała gruba pokrywa śnieżna, która w związku z nadejściem temperatur sięgających nawet 18 st. C, szybko stopniała. Woda krąży w przyrodzie, to naturalny cykl hydrologiczny. Woda albo infiltruje/przesiąka do gleby i do wód podziemnych, albo spływa powierzchniowo bezpośrednio do rzek.

To naturalne, że podczas roztopów osad, który nie zatrzymał się gdzieś po drodze, niesiony jest przez rzeki do Bałtyku.

— Tak tworzą się terasy zalewowe przy rzekach, ale i delty przy ujściu do morza, dzięki czemu powstają mielizny czy łachy, na których przebywają zwierzęta, głównie ptaki i foki. Niesiony osad tworzy nasz krajobraz, kształtuje rzeźbę terenu — tłumaczy Kosiń w rozmowie z Gazetą Wyborczą.Czytaj e-wydanie
Dziennik Elbląski zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.plKomentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Susan Benson #3064011 | 194.110.*.* 7 kwi 2021 10:13

  Witam Szanowni Państwo, Potrzebujecie pomocy finansowej? Jestem Susan Benson. Jestem pożyczkodawcą, a także konsultantem finansowym. Potrzebujesz kredytu biznesowego, pożyczki osobistej, pożyczki hipotecznej lub pożyczki na realizację swojego projektu? jeśli Twoja odpowiedź brzmi tak, zalecam kontakt z moją firmą. Świadczymy wszelkiego rodzaju usługi pożyczkowe, w tym pożyczki długoterminowe i krótkoterminowe. Aby uzyskać więcej informacji, napisz do nas e-mailem: (sunshinefinancialgroupinc@gmail.com) lub wyślij mi wiadomość bezpośrednio na WhatsApp przez: +447903159998 i otrzymaj natychmiastową odpowiedź. Jesteśmy firmą świadczącą kompleksowe usługi finansowe i staramy się pomóc Ci spełnić wszystkie Twoje aspiracje. Specjalizujemy się w dostarczaniu strukturyzowanych rozwiązań finansowych dla osób fizycznych i firm w najbardziej efektywny i najszybszy sposób. Oto kilka powodów, dla których warto skontaktować się z nami w sprawie pożyczki; * Wygoda - Możesz ubiegać się o pożyczkę w dowolnym miejscu i czasie. * Elastyczna kwota - Ty decydujesz, ile chcesz pożyczyć. * Szybkie bezpośrednie finansowanie - otrzymaj pożyczkę w ciągu 24 godzin od zatwierdzenia. * Elastyczna stopa procentowa - Przystępna stopa procentowa w wysokości 3%. * Wysokie wskaźniki akceptacji * Elastyczna spłata - masz szansę wybrać datę spłaty, tygodniową, miesięczną lub roczną na okres od 1 do 30 lat. * Prosta aplikacja online. * Spersonalizowane wskazówki i wiedza. * Brak ukrytych opłat Nie trać okazji z powodu braku funduszy. Skontaktuj się z moją firmą już teraz, możemy pomóc Ci w uzyskaniu pożyczki, ponieważ pomogliśmy wielu osobom i organizacjom, które borykają się z trudnościami finansowymi na całym świecie Aby uzyskać więcej informacji na temat naszej oferty pożyczki, prześlij nam swoją prośbę o pożyczkę na ten adres e-mail sunshinefinancialgroupinc@gmail.com lub w WhatsApp pod numerem +447903159998 Pośrednicy / konsultanci / brokerzy mogą przyprowadzać swoich klientów i są w 100% chronieni. Z pełnym zaufaniem będziemy współpracować z korzyścią dla wszystkich zaangażowanych stron.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. zx #3062242 | 178.36.*.* 9 mar 2021 15:12

  zdjęcie ilustruje jak powstała mierzeja. Osady płyną na wschód. Teraz po drodze będą falochrony przekopu. Czy szykuje się powtórka tego co było na Helu? Tam falochrony Władysławowa, zatrzymały rumowisko z zachodu i hel byłby już wyspą, gdyby nie pomoc człowieka

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. nc #3062190 | 79.190.*.* 9 mar 2021 11:25

  TO KONIAK RAFAŁA

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Mark #3062172 | 83.20.*.* 9 mar 2021 10:08

  Pzreciez to szambo od trzaskowskiego !!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz