Poniedziałek, 17 maja 2021. Imieniny Brunony, Sławomira, Wery

Oddział pediatryczny został zlikwidowany

2021-03-15 14:00:00 (ost. akt: 2021-03-15 13:23:15)
zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne

Autor zdjęcia: fot. archiw. Marek Lewandowski

Losy oddziału pediatrycznego w pasłęckim szpitalu zostały przesądzone. Od 15 marca oddział ten już nie istnieje. O tym, dlaczego taka decyzja została podjęta, poinformowała Iwona Chełchowska, prezes zarządu szpitala.

Przypomnijmy: z decyzją o zamknięciu oddziału pediatrycznego nie zgadzała się część mieszkańców Pasłęka. Stworzono nawet petycję przeciw likwidacji, pod którą podpisało się ponad dwa tysiące osób. Mimo starań, nie zatrzymano zamknięcia oddziału. 15 marca, to dzień, w którym oddział ten przestał funkcjonować.

Jakie były przesłanki ku tej decyzji? — Sytuacja finansowa oddziału pediatrycznego zmusiła nas do jego likwidacji — poinformowała Iwona Chełchowska. — Oddział przestaje funkcjonować od 15 marca 2021 roku. Decyzja ta, choć trudna, była konieczna w związku ze spadającą od lat liczbą hospitalizowanych u nas najmłodszych pacjentów. W roku 2019 było ich łącznie 528, w roku 2020 — 298, a w styczniu 2021 roku — 14. Straty poniesione przez szpital w związku z funkcjonowaniem oddziału pediatrycznego, w obliczu faktycznego braku małych pacjentów, wykazują od dłuższego czasu niepokojącą tendencję wzrostową. W 2019 roku wyniosły one 643 854,40 zł, w 2020 roku — 1 174 827, 43 zł, a w styczniu 2021 roku — 140 220,31 zł. Według naszych szacunków, dalsze utrzymywanie oddziału pediatrycznego mogłoby zakończyć bieżący rok stratą w wysokości ponad 1 682 640 zł.

Jak wyjaśniła prezes utrzymywanie takiej sytuacji groziłoby dalszemu istnieniu całego szpitala. — Rozumiemy, a także w pełni podzielamy waszą troskę o zdrowie najmłodszych mieszkańców naszego miasta i gminy. Wszyscy pracownicy służb medycznych czynią i będą czynić wszystko, by świadczenia zdrowotne przeznaczone dla tej grupy wiekowej były realizowane na najwyższym poziomie. Zapewniamy, że jakiekolwiek zmiany organizacyjne w naszej placówce, nie spowodują wykluczenia kogokolwiek z należnych mu świadczeń. Dotyczy to oczywiście także dzieci — zapewniała Iwona Chełchowska.

Według pani prezes, likwidacja oddziału pediatrycznego nie oznacza pozbawienia najmłodszych pasłęczan opieki medycznej. — Dzieci wymagające hospitalizacji będą korzystać z oddziałów dziecięcych szpitali elbląskich — mówiła. I dodawała: — Przejazd do nich, przypominamy, jest całkowicie bezpłatny, a odbywać się będzie po weryfikacji zgłoszenia rodziców przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. W sytuacjach zagrażających życiu rodzice będą mogli skorzystać całą dobę z dowozu do szpitali w Elblągu przez pogotowie ratunkowe.

Pozostałe świadczenia i pomoc medyczna nie polegające na pobycie na szpitalnym oddziale pediatrycznym będą dzieciom nadal udzielane w Pasłęku na dotychczasowych zasadach w dwóch poradniach: poradni „Lekarz” - mieszczącej się przy pl. Grunwaldzkim 8, w której przyjmuje dwóch lekarzy pediatrów (od poniedziałku do piątku w godzinach 8-15) oraz poradni „Twoje Zdrowie” - znajdującej się przy ul. Jagiełły 27, w której lekarz pediatra przyjmuje raz w tygodniu (we wtorki – od 8 do 15) oraz oczywiście w szpitalu powiatowym. Zakres tych ostatnich usług chcemy stale poszerzać, zwiększając, już w najbliższym czasie, liczbę dyżurów pediatrycznych.

— Chcemy także rozwiać obawy o los dotychczas zatrudnionych w oddziale pediatrycznym lekarzy, pielęgniarek i salowych. Każda z tych osób dostała propozycję pracy w innych oddziałach szpitala — kończyła pani prezes.

9 marca, organizatorki petycji spotkały się ponownie z prezes szpitala. Jak poinformowały po spotkaniu, dostały zapewnienie, że dzieci będą miały pomoc, jednak oddział pediatryczny zostanie zlikwidowany. — Zrobiłyśmy co w naszej mocy, nic więcej zrobić się nie dało — czytamy wpis, jednej z pań. — Na pewno będziemy przyglądać się poczynaniom tej placówki i sprawdzać czy dotrzymuje słowa.

Karolina Król


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. errt #3062607 | 77.253.*.* 15 mar 2021 18:23

    "Brawo" PiS. Ja na nich nigdy nie głosowałem. Najważniejsze, że banda Kurskiego z TVPiS dostała 2 mld zł w czasie pandemii.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz