Poniedziałek, 17 maja 2021. Imieniny Brunony, Sławomira, Wery

Kontrowersyjna decyzja władz Tarnopola

2021-03-16 18:00:00 (ost. akt: 2021-03-16 15:26:55)
zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne

Autor zdjęcia: fot. archiw. UM Elbląg

Władze Tarnopola postanowiły nadać stadionowi miejskiemu imię Romana Szuchewycza, dowódcy Ukraińskiej Powstańczej Armii, który odpowiedzialny był za ludobójstwo Polaków. Jaka była reakcja elbląskiego samorządu na tę decyzję?

Decyzję o nadaniu imienia Szuchewycza podjęto w 71. rocznicę jego śmierci. 5 marca 1950 roku zginął on w walce z NKWD. Jak podaje portal kresy.pl, mer Tarnopola Serhij Nadał powiedział: „Głównodowodzący UPA był nie tylko wzorowym dowódcą, ale także dobrym sportowcem i liderem w wielu dyscyplinach sportowych. A właśnie teraz w Tarnopolu odbywają się XI zawody sportowo-patriotyczne „Puchar Szuchewycza”. Decyzja Rady Miejskiej Tarnopola zapadła jednogłośnie.

Trochę inaczej mówi o Romanie Szuchewyczu wikipedia. Opisuje go bowiem, jako „głównego dowódcę UPA, który ponosi bezpośrednią odpowiedzialność za zaakceptowanie rzezi wołyńskiej jako taktyki UPA przeciwko Polakom i przeprowadzenie ludobójczej czystki etnicznej w Małopolsce Wschodniej na polskiej ludności cywilnej, których ofiarą padło około 100 tys. osób”.

Władze Elbląga postanowiły pisemnie zgłosić swoje niezadowolenie z decyzji, która może negatywnie wpłynąć na dotychczasowe relacje między naszymi społecznościami i 29-letną współpracę partnerską Elbląga i Tarnopola.

Prezydent Elbląga Witold Wróblewski wraz z przewodniczącym Rady Miejskiej Antonim Czyżykiem napisali: „Z niepokojem przyjęliśmy informacje o nadaniu problematycznej historycznie nazwy tarnopolskiemu stadionowi miejskiemu.

Dotychczasowa współpraca Elbląga i Tarnopola nacechowana była wzajemnym zrozumieniem w wielu kwestiach i polegała na budowaniu pozytywnych relacji, a jej głównym założeniem były działania mogące w sposób konstruktywny jednoczyć i zbliżać mieszkańców naszych miast.

Budowanie dobrych stosunków, przede wszystkim między młodymi pokoleniami elblążan i tarnopolan, jest niezwykle ważnym dziełem, a nasze dotychczasowe starania potwierdziły słuszność takiego właśnie podejścia. Chcemy przecież pokazywać młodzieży, jak ważną - w dobie złożonych i napiętych sytuacji w globalizującym się świecie - staje się kreatywna współpraca, budowanie pozytywnych relacji oraz dialogu międzykulturowego, bez którego trudno jest mówić o przyszłości i rozwoju. Jakiekolwiek próby zachwiania tego dialogu nie sprzyjają tworzeniu dobrych relacji i planów na przyszłość.

Decyzja władz Tarnopola, daleka jest od założeń, które były bliskie w naszych 29-letnich partnerskich kontaktach. Powoduje bolesny dyskomfort w relacjach, jak też staje się uciążliwa dla mających ukraińskie pochodzenie mieszkańców Elbląga, którzy pozytywnie wpisują się w naszą wielokulturowość.”

Czy decyzja władz Tarnopola źle wpłynie na, jak dotychczas dobre stosunki, z naszym miastem partnerskim? Elbląscy samorządowcy do tej pory nie zdecydowali się na zerwanie relacji, które budujemy od 1992 roku.

Karolina Król


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Polak1 #3062678 | 77.253.*.* 16 mar 2021 18:56

    Zdecydowanie musimy to potępić! Ten tchórzliwy, ukraiński śmieć mordował polskie dzieci, kobiety i staruszków. Bo, gdy widział polskie wojsko, to uciekał z pełnymi gaciami. My, Polacy nie możemy zapomnieć o tym ludobójstwie. Szczególnie, że większość naszych rodaków nie ma swoich grobów.

    Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz