Wilki pod Elblągiem? Pies ofiarą watahy niebezpiecznych drapieżników

2021-03-17 13:16:44(ost. akt: 2021-03-17 13:27:01)
zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay

Stoboje — wieś w powiecie elbląskim w gminie Milejewo. To właśnie tu wataha wilków miała zaatakować psa jednego z gospodarzy. Czy niebezpieczne zwierzęta faktycznie pojawiły się w okolicach liczącej około 200 mieszkańców miejscowości?
Sama ich nie widziałam. Najpierw dotarły do mnie informacje od mieszkańca, którego gospodarstwo znajduje się bardzo blisko lasu — wilki miały w biały dzień zaatakować jego psa, po czym przeniosły go i rozszarpały na pobliskiej łące — wierzę mu — mówi Barbara Sierocka sołtyska wsi.

I relacjonuje: — Teraz zaczęły do mnie spływać informacje od kolejnych mieszkańców — wilki miały być widziane w różnych miejscach naszej miejscowości już od początku tego roku. Na grupie naszego sołectwa zamieściłam już informację z ostrzeżeniem — Stoboje otoczone są lasem, do tej pory strach było odwiedzać leśne tereny ze względu na dziki, dziś już ze względu na wilki.

O stanowisko w tej sprawie poprosiliśmy Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Olsztynie.

— Wilk jest drapieżnikiem, który z racji swoich uwarunkowań (rozmiar, szybkość, uzębienie) może być niebezpieczny dla człowieka. Z reguły jednak wilk boi się ludzi i unika z nimi kontaktu. Z natury jest zwierzęciem płochliwym i zachowującym dystans do człowieka. Obecnie w krajowych mediach, prasie i na portalach społecznościowych pojawią się doniesienia, które wyrażają niepokój i obawy o bezpieczeństwo ludzi i ich dobytku (w tym zwierząt). Takie informacje otrzymywane są przez tutejszy urząd także drogą telefoniczną, co zapewne miało miejsce w przypadku mieszkańca wsi Stoboje. Mogące pojawiać się spotkania na linii człowiek-wilk, mają charakter incydentalny i na ich podstawie nie należy podsycać negatywnych emocji lokalnych społeczności — przekazuje Justyna Januszewicz, rzeczniczka prasowa RDOŚ.

W obszernej wiadomości czytamy: — Zdarzają się sytuacje, że niektóre wilki podchodzą blisko zabudowań oraz zagryzają bądź porywają zwierzęta gospodarskie, w tym psy. Należy mieć na uwadze, że nie zawsze muszą być to dzikie wilki, lecz również zdziczałe, wałęsające się psy. Mogą być to także wilki chore lub osobniki, które zatraciły naturalny instynkt bojaźni wobec człowieka, np. w wyniku dokarmiania ich przez ludzi. Dzieje się to w sposób intencjonalny — w celu np. wykonania zdjęć przyrodniczych lub nieintencjonalnie — w związku z wyrzucaniem odpadków spożywczych lub niewłaściwym zabezpieczeniem miejsc ich składowania. Zdarzają się też przypadku wybierania szczeniąt wilków z nor i próby odchowania ich na zwierzęta domowe.

Rzeczniczka podkreśla, że zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy z 8 marca 1990 o samorządzie gminnym, działania w zakresie bezpieczeństwa publicznego, w tym zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty należą do zadań własnych gminy.

— Potrzeby te obejmują także sprawy związane z bezpieczeństwem mieszkańców, zatem zapewnienie bezpieczeństwa lokalnej społeczności spoczywa w głównej mierze na wójcie gminy, burmistrzu, lub prezydencie miasta — zaznacza Januszewicz.

RDOŚ przypomina, że pomimo wysokiego statusu ochrony wilka w Polsce w sytuacjach konfliktowych i niebezpiecznych, dopuszczalna jest ingerencja człowieka.

— Możliwe jest uzyskanie odstępstwa od zakazów obowiązujących w stosunku do tego gatunku, na podstawie zezwolenia wydanego przez właściwy organ. Wnioski w tym zakresie mogą składać zarówno organy samorządowe, jak i organizacje (w tym izby rolnicze), czy osoby fizyczne — informuje rzeczniczka.

— Zgodnie art. 56 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2020 r. poz. 55, z późn. zm.) istnieje możliwość uzyskania zezwolenia na odstępstwo od zakazów obowiązujących wobec wilka, w celu wyeliminowania powodowanego zagrożenia, np. na umyślne płoszenie czy zabijanie. W zakresie umyślnego płoszenia zezwolenie wydawane jest przez regionalnego dyrektora ochrony środowiska, natomiast w zakresie umyślnego zabijania przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. Zezwolenia takie mogą być wydawane w przypadku braku rozwiązań alternatywnych, jeżeli wnioskowane działania nie są szkodliwe dla zachowania we właściwym stanie ochrony tego gatunku oraz przy spełnieniu jednej z przesłanek indywidualnych, takich jak ograniczenie poważnych szkód w mieniu czy też interes zdrowia i bezpieczeństwa publicznego — wyjaśnia Justyna Januszewicz.

Według informacji przekazanych przez olsztyński RDOŚ wnioski o wydanie zezwolenia na umyślne płoszenie wilków mogą być składane także prewencyjnie, w przypadku pojawiania się zwierząt przez relatywnie dłuższy czas lub niezachowywania przez niektóre osobniki tego gatunku właściwego dystansu do człowieka, zwierząt gospodarskich lub zabudowań.

— Fakt stwarzania przez zwierzę zagrożenia powinien być dokładnie udokumentowany, np. w postaci zdjęć, nagrań z fotopułapek, notatek służbowych z wizji terenowych, przyjęcia zgłoszeń telefonicznych, czy otrzymywanej korespondencji. W pierwszej kolejności należy dokonać ustalenia, czy zwierzęta, które pojawiają się w obszarach zabudowanych, są rzeczywiście wilkami, a nie zdziczałymi psami, co niestety ma często miejsce. W przypadku potwierdzenia, że obserwowane zwierzę to wilk, możliwie jest wystąpienie do tutejszego organu o wydanie zezwolenia na jego płoszenie lub odłów i wywiezienie do najbliższego kompleksu leśnego — tłumaczy rzeczniczka.

Kolejnym krokiem jest ustalenie kondycji zdrowotnej wilka. Te — niekiedy kierowane chorobą lub osłabieniem — podchodzić mogą w pobliże siedzib ludzkich w poszukiwaniu pokarmu. Zwierzęta wabić mogą m.in. wyrzucane z gospodarstw domowych resztki pokarmu.

Jak chronić się przed wilkami?

— Odpadki powinny być składowane w pojemnikach na odpady zabezpieczonych przed dostępem zwierząt. Mieszkańców należy także poinformować o konieczności ochrony i zwiększenia nadzoru nad psami i innymi zwierzętami gospodarskimi, przebywającymi w gospodarstwach, poprzez zamykanie ich w pomieszczeniach lub zagrodach. Rekomenduje się, aby nie przetrzymywać długotrwale psów na łańcuchach, zwłaszcza w porze nocnej. Nadmieniam, że puszczanie psów bez możliwości ich kontroli i bez oznakowania, umożliwiającego identyfikację ich właściciela lub opiekuna jest zakazane. Zakazem objęte jest także puszczanie psów luzem w lesie — przekazuje Justyna Januszewicz.

Rzeczniczka wyjaśnia: — W przypadku, gdy przyczyną wydania zezwolenia jest konieczność ograniczenia poważnych szkód, we wniosku należy wskazać, w jaki sposób na danym terenie zabezpieczane są hodowle (w szczególności te, w których powstają szkody), czy mieszkańcy zwracali się w ostatnich latach do właściwego regionalnego dyrektora ochrony środowiska o pomoc w zakresie współdziałania i zabezpieczenia mienia, jak również jakie zostały odnotowane szkody wraz z informacją, czy zostały one zgłoszone do regionalnego dyrektora ochrony środowiska. Zgodnie z art. 126 ustawy o ochronie przyrody właściciele zwierząt mają możliwość uzyskania odszkodowania z tytułu powstałych strat. Do wniosku o zezwolenie warto dołączyć protokoły z szacowania szkód oraz w przypadku nieubiegania się o odszkodowanie podać przyczyny takiej decyzji.

Jak zaznacza Justyna Januszewicz, powyższe informacje zostały przekazane przez Regionalną Dyrekcję Środowiskową w Olsztynie wszystkim wójtom, burmistrzom i prezydentom miast z terenu województwa warmińsko-mazurskiego w piśmie z 11 marca 2021.

W roku ubiegłym olsztyński RDOŚ rozpatrzył 134 wnioski o odszkodowania za szkody spowodowane przez wilki. Wśród nich było 11 wniosków z obszaru powiatu elbląskiego. Ostatnie zgłoszenie z tego terenu miało miejsce na początku listopada 2020.


Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Susan Benson #3064012 | 194.110.*.* 7 kwi 2021 10:13

  Witam Szanowni Państwo, Potrzebujecie pomocy finansowej? Jestem Susan Benson. Jestem pożyczkodawcą, a także konsultantem finansowym. Potrzebujesz kredytu biznesowego, pożyczki osobistej, pożyczki hipotecznej lub pożyczki na realizację swojego projektu? jeśli Twoja odpowiedź brzmi tak, zalecam kontakt z moją firmą. Świadczymy wszelkiego rodzaju usługi pożyczkowe, w tym pożyczki długoterminowe i krótkoterminowe. Aby uzyskać więcej informacji, napisz do nas e-mailem: (sunshinefinancialgroupinc@gmail.com) lub wyślij mi wiadomość bezpośrednio na WhatsApp przez: +447903159998 i otrzymaj natychmiastową odpowiedź. Jesteśmy firmą świadczącą kompleksowe usługi finansowe i staramy się pomóc Ci spełnić wszystkie Twoje aspiracje. Specjalizujemy się w dostarczaniu strukturyzowanych rozwiązań finansowych dla osób fizycznych i firm w najbardziej efektywny i najszybszy sposób. Oto kilka powodów, dla których warto skontaktować się z nami w sprawie pożyczki; * Wygoda - Możesz ubiegać się o pożyczkę w dowolnym miejscu i czasie. * Elastyczna kwota - Ty decydujesz, ile chcesz pożyczyć. * Szybkie bezpośrednie finansowanie - otrzymaj pożyczkę w ciągu 24 godzin od zatwierdzenia. * Elastyczna stopa procentowa - Przystępna stopa procentowa w wysokości 3%. * Wysokie wskaźniki akceptacji * Elastyczna spłata - masz szansę wybrać datę spłaty, tygodniową, miesięczną lub roczną na okres od 1 do 30 lat. * Prosta aplikacja online. * Spersonalizowane wskazówki i wiedza. * Brak ukrytych opłat Nie trać okazji z powodu braku funduszy. Skontaktuj się z moją firmą już teraz, możemy pomóc Ci w uzyskaniu pożyczki, ponieważ pomogliśmy wielu osobom i organizacjom, które borykają się z trudnościami finansowymi na całym świecie Aby uzyskać więcej informacji na temat naszej oferty pożyczki, prześlij nam swoją prośbę o pożyczkę na ten adres e-mail sunshinefinancialgroupinc@gmail.com lub w WhatsApp pod numerem +447903159998 Pośrednicy / konsultanci / brokerzy mogą przyprowadzać swoich klientów i są w 100% chronieni. Z pełnym zaufaniem będziemy współpracować z korzyścią dla wszystkich zaangażowanych stron.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. dis #3062796 | 212.160.*.* 18 mar 2021 12:15

  W Olsztynie były dziki, to wszyscy się z Olsztyna śmiali. Proszę bardzo - teraz w Elblągu wilki. Tylko czekać aż Suwałki odwiedzą niedźwiedzie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. kruk #3062771 | 83.3.*.* 18 mar 2021 08:45

  STRZELAĆ Wróg u bram

  odpowiedz na ten komentarz

 4. Matt #3062770 | 95.48.*.* 18 mar 2021 08:31

  Do poczytania ws. wilków - polecam .https://esanok.pl/2021/wcale-bym-sie-ni e-zdziwil-gdyby-te-wilki-po-prostu-polow aly-mowi-prof-okarma-biolog-badacz-ssako w-drapieznych-00e4dm.html?fbclid=IwAR3pB ZdloS3Jm3QmhhrR5_hBirg3EdwuaA10a2MUkZMra rQijkbqlC30f3E

  odpowiedz na ten komentarz

 5. mmmmm #3062737 | 93.105.*.* 17 mar 2021 17:56

  po ta nagonka czyzby mysliwi nie mieli co strzelac.wojskowi zbierali za nich zdechłą padline(dziki ) dzis im mało chcieliby jak szyszko wyrypać las wybić zwierzeta.czyzby była jakąs stawka za wilka czy mysliwemu zagraża prawdziwy mysliwy a nie kłusownik stojacy na ambonie.

  odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (6)