Sobota, 13 sierpnia 2022. imieniny: Elwiry, Hipolita, Radosławy

Brexit: Co nowego w formalnościach celnych?

2021-03-18 20:00:00 (ost. akt: 2021-03-18 15:23:06)

Autor zdjęcia: pixabay

1 stycznia 2021 r. Wielka Brytania wyszła z rynku wewnętrznego i unii celnej co oznacza, że dla UE jest krajem trzecim. Na granicy pomiędzy UE i Wielką Brytanią zostały wprowadzone kontrole. Przedsiębiorcy są zobowiązani m.in. do dopełnienia standardowych formalności celnych.

Pierwotnie zakładano stopniowe wprowadzanie kontroli importu z UE do Wielkiej Brytanii, aby zapewnić firmom czas na przygotowanie się do zmian. W związku z trwającym stanem pandemii 11 marca 2021 r. Wielka Brytania ogłosiła zmieniony harmonogram wprowadzania kontroli granicznych, dotyczący m.in. terminów zgłaszania produktów pochodzenia zwierzęcego, niektórych produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego i żywności wysokiego ryzyka niepochodzącej od zwierząt, składania zgłoszeń celnych importowych, świadectw fitosanitarnych oraz kontroli żywych zwierząt.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie podatki.gov.pl/clo/brexit.

Wymagania dotyczące handlu między Wielką Brytanią a UE, które zostały już wdrożone 1 stycznia 2020 r., pozostają aktualne. W przypadku pytań dotyczących handlu między Polską a Wielką Brytanią należy kontaktować się z Ambasadą Brytyjską pod adresem mailowym: Poland.KeepBusinessMoving@fcdo.gov.uk.

Izba Administracji Skarbowej w Olsztynie